INZERCE

Dopady Brexitu: dražší půjčky pro britské firmy, problémy budou mít podniky v Beneluxu a Irsku

Libra pořád ztrácí, platí to i skoro dva týdny od historického rozhodnutí Britů pro odchod z Evropské unie. Aktuální kurz je na začátku prázdnin 32, 31 Kč. Nejistota, která kurz sráží,  ale neovládla jen finanční trhy. Podle studie pojišťovny Atradius by mohla celá ekonomika na ostrovech klesnout do roku 2018 až o 3 %.

„Nejvíc budou podle našich studií ovlivněny sektory dopravy, potravinářství, textilního a chemického průmyslu nebo elektrotechniky. Na druhou stranu tyto sektory zpravidla nezaujímají vzhledem k celkovému objemu ekonomiky dominantní pozici a celkový dopad Brexitu na jednotlivé státy tak bude menší,” říká generální ředitelka Markéta Stržínková.

Britské zboží je teď sice díky kurzu konkurenceschopnější, i tak ale podle odhadů může opuštění Unie poslat ke dnu až desítky tisíc firem závislých na obchodu se starým kontinentem. Specialisté z Univesity v Oxfordu třeba upozornili na problém, který s novými pravidly vznikne společnostem, využívajícím levné zahraniční pracovníky. Firmy dovážející zboží naopak na ostrovy může trápit nižší kupní síla Britů.

Navíc, finanční nejistota zřejmě pro tamní firmy potlačí nahoru ceny půjček a rizikových příplatků. Zpátečku, nebo přinejlepším neutrál, zřejmě zařadí ve větším i investoři. Z jejich pohledu totiž ztrácí hodnotu i v penězích vyjádřený majetek, který v Británii mají. Čím těsnější vztahy, tím větší komplikace. Dopad Brexitu tak pocítí podle studie Atradius hlavně v zemích Beneluxu a především v Irsku, kde společnost počítá s nárůstem insolvencí až o 3,5 %. V dalších zemích, včetně poměrně blízce napojené Francie, Švýcarska a Německa, by se nárůst platebních neschopností měl pohybovat kolem 0,5 %.

Vanda Kofroňová