Úterý, 24. května, 2022

Dolínkova přihrávka Pochemu. Pražská rada schválila dotaci cyklistickému svazu, jehož je Poche viceprezidentem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kouzlo nechtěného. Když včera zasahovala na pražském magistrátu Národní centrála proti organizovanému zločinu kvůli penězům na sport, rada města schválila dotaci Českému svazu cyklistiky. Problém spočívá v tom, že viceprezident svazu je stranickým kolegou předkladatele návrhu dotace.

„Rada hlavního města Prahy schvaluje přidělení mimořádných finančních prostředků formou účelové neinvestiční dotace v oblasti sportu a tělovýchovy ČESKÉMU SVAZU CYKLISTIKY, z.s., IČO: 49626281, se sídlem Nad Hliníkem 1186/4, 150 00, Praha 5 ve výši 150.000 Kč z kap. 0464, § 3419, ORG 0096406, UZ 115,“ lze se dočíst v archivu jednání rady pražského magistrátu. Peníze jsou určeny na pořádání akce Král cyklistiky 2018, která by měla být odvysílána 28. listopadu na kanálu ČT Sport, stojí v usnesení rady stvrzeném primátorkou Adrianou Krnáčovou a náměstkem Petrem Dolínkem.

Na této stopadesátisícové dotaci by nejspíš nebylo nic špatného, ale dost udivující je způsob, jakým se na jednání rady města dostala. Předkladatelem návrhu je totiž radní za ČSSD a náměstek primátorky Petr Dolínek. Příjemcem je pak Český svaz cyklistiky, jehož viceprezidentem pro sport je Dolínkův stranický kolega, europoslanec za ČSSD a možný ministr zahraničí Miroslav Poche. „Přidělené finanční prostředky mohou být použity na pronájmy sportovišť a nezbytných prostor k zajištění akce, propagaci akce, organizační a technické zabezpečení, ceny pro účastníky a náklady na zajištění účasti dobrovolníků při organizaci akce,“ stojí ve veřejnoprávní smlouvě o poskytnutí jednorázové účelové neinvestiční dotace.

Sice jde o možná marginální částku 150 tisíc korun, ale Jak Dolínek, tak Poche, byť v radě města ani zastupitelstvu nezasedá, se vystavili zásadnímu podezření ze střetu zájmů. O symbióze mladých sociálních demokratů na téma financí v kuloárech pražské politiky kolují dnes už doslova legendární historky. Situace působí navíc o to víc pitoreskněji, když hlasování rady proběhlo v době policejního zásahu kvůli penězům plynoucím na sport.

Přitom před rokem řešili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu jiné dotace. Kvůli tomu skončil v poutech stranický kolega Dolínka i Pocheho Karel Březina. Ten magistrátní dotační komisi vede dodnes. Policie se tehdy zajímala o údajné podvody s dotačními programy ministerstva školství pro sport.

Březinu si detektivové předvolali i v souvislosti se včerejším zásahem. A nejen jeho, i další členy komise. Předvolání dostal podle deníku MF Dnes i zastupitel za ANO Antonín Lébl. Deník před časem informoval, že Lébl sedí ve výkonném výboru TJ ABC Braník, jehož členem je i jeho syn Jakub, manželka Alena je předsedkyní. TJ ABC Braník za dva roky získal dotace od magistrátu ve výši 8,5 milionu. Napřílkad 2,9 milionu na opravu tělocvičny nebo tři miliony na pořízení přetlakové haly. Další milion získal přímo beachvolejbalový oddíl. “Lébl dotace sám sobě vždy odmával s tím, že jedná podle zákona. Sedí přitom nejen v dotační komisi, ale dokonce i předsedá výboru pro sport, který dotace rovněž projednával. Nyní konstatoval, že souvislost s policejní razií nebude komentovat,” napsala MF Dnes. „Před hlasováním jsem v souladu se zákonem nahlásil střet zájmu, a tudíž jsem neporušil zákon o střetu zájmů,“ řekl MF Dnes Lébl.

Pražská rada na návrh náměstka primátorky Petra Dolínka schválila včera i další dotaci ve stejné výši jako Pocheho cyklistickému svazu. „Předmětem smlouvy je poskytnutí finančních prostředků poskytovatelem ve výši 150 000 Kč (slovy sto padesát tisíc korun českých) příjemci na realizaci akce All Star Game 2018, účelově vázáných dle projektu evidovaného poskytovatelem (dále jen „dotace“). Akce se koná 23. června 2018. Přidělené finanční prostředky mohou být použity na pronájmy sportovišť a nezbytných prostor k zajištění akce, propagaci akce, organizační a technické zabezpečení, ceny pro účastníky a náklady na zajištění účasti dobrovolníků při organizaci akce,“ stojí v archivu z jednání pražské rady.

Jméno politika ČSSD Miroslava Pocheho mimořádně komplikuje vyjednávání o vládě hnutí ANO 2011 a ČSSD. S Pochem má problém především prezident Miloš Zeman. A ztřejmě nejen proto, že při posledních prezidenstkých volbách spolustraníkům doporučoval volit konkurenta Jiřího Drahoše. „Krajská konference vyzývá občany ČR k účasti v druhém kole prezidentských voleb a doporučuje zvážit podporu takového kandidáta, který nerozděluje společnost, nerozdmýchává nenávist a ctí Ústavu a zákony. Tyto požadavky splňuje kandidát Jiří Drahoš,“ prohlásil v médiích Poche, který je od roku 2014 za ČSSD poslancem Evropského parlamentu.

S Pochem má problém i někdejší místopředseda ČSSD, ministr a dnes senátor za Kladno Jiří Dienstbier. Ten na podzim 2016 na Facebooku zveřejnil status následujícího znění „Nastal čas přestat s přehnanou zdrženlivostí. Nebaví mě už jen sledovat útoky toho nejhoršího v ČSSD na mou osobu. Snad až komické na ministerské ruské ruletě je, že po mém odvolání volají bezpáteřní pučisté z Lán (Tejc, Zimola) a pražská mafie, v čele s pračkou peněz Pochem a odsouzeným podvodníkem Březinou. Asi ta nová krev, která zajistí podporu lidí ČSSD.“

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se po včerejším policejním zásahu dušovala, že  magistrátní granty budou řádně prověřeny. „Po ředitelce magistrátu budu chtít okamžité postavení ředitelky odboru sportu Soni Fáberové mimo službu. Zároveň také budu chtít vědět, jak ředitelka magistrátu prověřila činnost tohoto odboru a rozdělování magistrátních grantů po dotačním skandálu na ministerstvu školství v minulém roce,“ řekla MF Dnes Krnáčová. Fáberová byla přizvána na jednání rady i kvůli popsaným stopadesátitisícovým dotacím. O Fáberovou se detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu zajímali i vloni v souvislosti s obřím dotačním případem na ministerstvu školství, ve kterém má mít zásadní roli fotbalový bafuňář Miroslav Pelta.

„Já opravdu nevím, koho se to kromě paní Fáberové týká, ale budu chtít důkladné prošetření, padni komu padni. Za magistrát můžu přislíbit maximální součinnost,“ uzavřela pro MF Dnes primátorka. Policie vyslechla i jejího náměstka Petra Dolínka, který má pražský sport na starosti. „Poskytl jsem policii maximální součinnost, odpověděl jsem na všechno, na co se mě ptali,“ uvedl Dolínek. Víc ale neřekl.

Jan Hrbáček

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter