INZERCE

KRIZE V OKD koláž: Ekonomický deník

Dobrá zpráva pro stát a Ostravsko: OKD bude reorganizováno

Podnik OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé firmy na dnešní schůzi u Krajského soudu v Ostravě.

Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula.

Vedení OKD dostalo za úkol sestavit reorganizační plán, který pak budou věřitelé a soud schvalovat. Věřitelé dnes rozhodli také o tom, že insolvenčním správcem zůstane Lee Louda. Změnit správce nechtěl ani jeden přítomný věřitel.

Lepší řešení ze dvou špatných

Schválení reorganizace znamená, že podnik bude fungovat dál. Ztrátové šachty se utlumí postupně a také budou postupně propouštění zaměstnanci. Některé doly budou v provozu zřejmě až do roku 2023. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji i insolvenční správce. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění.

Reorganizací by stát mohl ušetřit až čtyři miliardy korun. Při případném konkursu by stát pravděpodobně musel vynaložit cca 1,6 miliardy korun na konzervaci dolů, protože by podnik přestal vyrábět téměř okamžitě. S tím je také spojena skutečnost, že firma by přestala do státního rozpočtu odvádět peníze za své zaměstnance a další povinné poplatky dle zákona. Ty odhadují experti ministerstva průmyslu a obchodu na 2,121 miliardy korun. „Klíčovým faktorem však je, že způsob řešení úpadku přináší sociálně únosnější a v čase rozložený dopad na zaměstnance, region, státní rozpočet i na samotnou společnost OKD. Výdaje státu, vč. nerealizovaných výnosů v podobě nevybraných daní apod., jsou v reorganizaci rozloženy od roku 2017 až minimálně do roku 2023. Časový aspekt lze zároveň považovat za kruciální,“ píše se v analýze, kterou má redakce k dispozici. Podrobněji jsme se tématu věnovali v článku Reorganizace OKD by byla pro stát o 4 miliardy výhodnější, než konkurs.

Zástupci OKD dnes u soudu řekli, že zisková by společnost mohla být na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě zavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí 2,5 procenta. Při reorganizaci podnik bude dál fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj přitom do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.

Kdo o reorganizaci rozhodl

Vizitky členů věřitelského výboru těžební společnosti OKD:

Advanced World Transport (AWT)

– Dopravní a logistická společnost, bývalá OKD Doprava.

– AWT patří mezi největší soukromé železniční nákladní přepravce v Evropě. Ve svém vozovém parku má více než 160 lokomotiv a 5100 vozů.

– Společnost v ČR provozuje terminál kombinované dopravy v Paskově nedaleko Ostravy, více než 60 železničních vleček a vlastní přes 400 kilometrů železničních tratí.

– Do skupiny patří i společnost AWT Rekultivace (bývalé OKD Rekultivace), která se zabývá mimo jiné sanacemi starých ekologických zátěží.

– AWT v Česku zaměstnává 2100 lidí.

– Loni firmu koupila polská skupina PKP Cargo, která je největším operátorem nákladní železniční dopravy v Polsku a druhým největším v Evropské unii.

– AWT je věřitelem OKD s největšími uznanými pohledávkami, přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)

– ČSSZ je největší finančně správní institucí ČR, spravuje agendu zhruba 8,5 milionu klientů, z toho více než 2,9 milionu důchodců.

– ČSSZ vyplácí přes 3,5 milionu důchodů a měsíčně kolem 200.000 dávek nemocenského pojištění.

– Kromě důchodového a nemocenského pojištění má ČSSZ na starosti i lékařskou posudkovou službu. Plní také úkoly vyplývající z mezistátních úmluv o sociálním zabezpečení a podle koordinačních nařízení EU je styčným místem vůči zahraničním institucím pro peněžité dávky v nemoci a mateřství, důchody a peněžité dávky v případě pracovních úrazů a nemocí z povolání.

– Ve věřitelském výboru ČSSZ zastupuje stát.

Revírní bratrská pokladna (RBP)

– Regionální zaměstnanecká zdravotní pojišťovna, působí především na střední a severní Moravě.

– Vznikla v únoru 1993, v roce 1996 se sloučila s Moravskou zdravotní pojišťovnou. Za jejím vznikem stály různé těžební společnosti v čele s OKD, u vzniku Moravské zdravotní pojišťovny byla například společnost Tatra Kopřivnice.

– K 1. lednu 2016 měla zhruba 433.000 pojištěnců.

Zeppelin CZ

– Výhradní prodejce stavebních strojů a zařízení Cat® pro ČR, na český trh dodává stavební, zemní, zemědělské a důlní stroje amerického výrobce Caterpillar. Je také dodavatelem komplexních energetických řešení a systémů od stejnojmenného výrobce.

– Zeppelin CZ s.r.o. je součástí koncernu ZEPPELIN GmbH, který provozuje 190 poboček ve 30 zemích světa.

–chl–, –čtk–