INZERCE

Těžba na lomu Vršany u Mostu. Foto: Sev.en Energy

Doba uhelná už i podle Tykače brzy skončí, do budoucna věří jádru a vodíku

Uhelná energetika skončí, otázkou je pouze kdy se tak stane. Čím bude odklon od uhlí rychlejší, tím víc se prodraží, řekl majitel energetické skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač v rozhovoru pro web Info.cz. Současně popřel, že by byl nepřítelem obnovitelných zdrojů. Sám se chystá investovat do větrných a solárních parků a v Británii buduje jedno z největších bateriových úložišť na světě.

Tykač je (nejen) ekologickými aktivisty považován za uhlobarona, který brání rychlému odklonu od fosilní energetiky. Jenže v rozhovoru s redaktory webu Info.cz Tomášem Jirsou a Michalem Půrem přiznal, že uhlí skončí tak jako tak. „Kdyby se těžilo, jako se těží teď, tak za dvacet let jsme bez uhlí. Může to být jenom jádro nebo plyn,“ uvedl Pavel Tykač k budoucnosti české energetiky.

Vyjádřil se také k aktuální debatě o konci uhelné elektrárny, kdy jsou ve hře roky 2033 nebo 2038. „Je to politické rozhodnutí. Pokud budeme pospíchat na rychlé uzavření uhlí, tak nezbývá nic jiného než postavit plynové elektrárny. Ty ale bez dotací nikdo nepostaví, protože se to nezaplatí, a je třeba je dotovat po dobu provozu, protože vyrábějí mnohem dráž. Musíme je mít kvůli zimním měsícům, kdy je obnovitelné energie málo,“ vysvětluje Tykač.

Jaké je tedy ideální scénář české energetiky podle Pavla Tykače? Do budoucna by doporučil kombinaci jaderných elektráren s výrobou elektřiny z vodíku. Zatím to není reálné, proto by Česko mělo udržet aspoň část uhelných elektráren v provozu. Proto stále platí záměr skupiny Sev.en Energy investovat do modernizace nedávno získané Elektrárny Počerady tak, aby vydržela v provozu minimálně do roku 2030.

Pavel Tykač je podle časopisu Forbes sedmým nejbohatším Čechem. Známý je hlavně díky působení v domácí energetice, kde vlastní Severní energetickou, Vršanskou uhelnou, Elektrárnu Chvaletice, Teplárnu Kladno a od letošního ledna také Elektrárnu Počerady. V posledních letech více investuje v zahraničí, spoluvlastní elektrárny v Austrálii a Británii a těžební společnosti ve Spojených státech.

redakce ED, Michal Půr, Tomáš Jirsa

(Ekonomický deník rozhovor přetiskuje se svolením redakce INFO.CZ)