INZERCE

Fotografie ze setkání šéfů KHNP s potenciálními dodavateli z Česka dne 22. března. Foto: PR agentura Grayling

Do Prahy přijel šéf KHNP. Korejci se zatím nejvíc snaží vyhrát dukovanský tendr

Vyhlášení tendru na nový dukovanský jaderný blok se rychle projevilo na zájmu potenciálních dodavatelů o Českou republiku. Jako první přijel prezident společnosti Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) Jae-Hoon Chung, na jeho programu nechybělo setkání se zástupci české vlády i možných subdodavatelů.

Jihokorejská KHNP se o zakázku uchází již od roku 2016, kdy Česká republika po dvou letech od zrušení temelínského tendru ohlásila své nové plány v jaderné energetice. Na konci minulého roku KHNP dodalo vyplněný bezpečnostní dotazník. Koncernový šéf Jae-Hoon Chung se setkal s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou, předsedou hospodářského výboru poslanecké sněmovny Ivanem Adamcem a generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

V úterý 22. března uspořádala KHNP dodavatelské fórum s Hospodářskou komorou ČR v Praze a podepsala zde memoranda o vzájemné spolupráci se společnostmi BAEST, IBC Praha, MSA, OSC a se skupinou Vítkovice. Navázala tím na loňský podpis dohod s dalšími českými podniky, sdruženými v Alianci české energetiky. Za pozornost stojí fakt, že v alianci jsou i dvě společnosti s ruskými vlastníky – Škoda JS a Arako. Ruského majitele má také výše zmíněná MSA.

„Jsem přesvědčen, že korejský jaderný reaktor je pro Českou republiku tím nejlepším řešením z bezpečnostního, technologického i ekonomického hlediska, a že konkurenceschopnost našeho návrhu prokáže transparentní výběrové řízení. Úspěšnou výstavbou jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech Korea ukázala světu, že zadané projekty dokončuje včas a v rámci stanoveného rozpočtu,“ uvedl u této příležitosti Jae-Hoon Chung.

Po loňském vyřazení čínského a ruského uchazeče v soutěži vedle KHNP zůstává americký Westinghouse a francouzský koncern EDF s technologickou divizí Framatome (viz přehled níže).

Přehled uchazečů o stavbu nového bloku Dukovan. Zdroj: prezentace Petra Závodského na konferenci NUSIM 2021.

Jae-Hoon Chung také ve vyjádření citovaném agenturou ČTK uvedl, že KHNP je schopna vejít se do ceny výstavby nového jaderného bloku v Dukovanech, se kterou počítá česká vláda. Jedná se tedy o částku zhruba 160 miliard korun v cenách roku 2020. Zároveň chce uvést elektrárnu do provozu do roku 2036, v případě urychlení schvalovacího procesu to prý stihne i dříve.

Pro dukovanskou lokalitu chtějí Korejci nabídnout reaktor APR1000, vycházející z původního modelu APR1400. Tento typ reaktoru, který je několik let v provozu v Jižní Koreji a Spojených arabských emirátech, získal evropskou certifikaci EUR v srpnu roku 2019. Získání evropské certifikace pro zmenšený a modernější reaktor APR1000 očekává KHNP v druhé polovině letošního roku.

Jak Ekonomický deník upozornil před týdnem, korejskému uchazeči v soutěži o zakázku v Dukovanech výrazně pomůže výměna prezidenta. Levicového liberála Moon Jae-ina, který byl silně skeptický k jaderné energetice, totiž ve funkci nahradí pravicový politik Yoon Suk-yeol, který chce naopak výstavbu reaktorů v Koreji i v zahraničí „rozjet“ ve velkém stylu. Konkrétně Yoon slíbil, že do roku 2030 získá zakázky na více než deset jaderných elektráren v zahraničí.

David Tramba