INZERCE

Pavol Krúpa. Foto: Arca Capital

Do insolvence Arca Investments vstoupilo Městské státní zastupitelství v Praze

Městské státní zastupitelství v Praze vstoupilo do insolvenčního řízení s akciovou společností Arca Investments, které je vedeno u Městského soudu v Praze. Vrchní soud před časem vyhověl odvolání zástupu věřitelů, kteří tlačí na to, aby obří insolvenční proces běžel v Česku. Případ Arca Investments je jednou z největších insolvenčních kauz poslední doby. Nejen pro svůj rozsah téměř 19 miliard korun, ale také kvůli mezinárodnímu přesahu.

Státní zastupitelství vstoupilo do insolvenčního řízení s Arca Investments základě podnětu, který k němu podala 19. května 2021 advokátní kancelář Langmeier & Co. v zastoupení svého klienta – věřitele Arca Investments. Kancelář to oznámila dnes.

„Jsem rád, že Městské státní zastupitelství v Praze vyslyšelo náš podnět a do insolvenčního řízení s Arca Investments vstoupilo. Neznamená to, že by bylo zahájeno trestní řízení nebo podobné trestně právní úkony, ale že se o tento insolvenční proces Městské státní zastupitelství bude zajímat, bude informováno insolvenčním soudem o všech podáních a celkově dění v řízení,“ popisuje Jan Langmeier, jehož advokátní kancelář zastupuje desítky věřitelů Arcy.

Důvodů, proč Langmeier a jeho tým podali podnět ke vstupu státního zastupitelství do insolvenčního řízení, je několik: „Jak jsme napsali i v odůvodnění našeho podnětu, který jsme státnímu zastupitelství adresovali, aktivity dlužníka jsou v tomto případu značně obsáhlé, komplikované a navíc netransparentní. A pak je tu samozřejmě ten jasný fakt, že jeho dluhy dosahují desítek miliard korun. Byli jsme proto přesvědčení, že by se toto insolvenční řízení nemělo odehrávat bez kontroly státního zastupitelství.“

Advokátní kancelář Langmeier &Co. zároveň podala návrh na insolvenci Arca Investments na Slovensku, jelikož tam by se mělo odehrávat hlavní insolvenční řízení, jak vyplývá i z nedávného rozhodnutí Městského soudu v Praze. Na výsledek tohoto insolvenčního návrhu se zatím čeká.

Problém za problémem

Pavol Krúpa založil finanční skupinu Arca Capital v roce 2003. Vedl ji až do roku 2018, kdy ji opustil. Arca je už nějaký čas v obrovských problémech a hraje se obrovské peníze

„I když se Pavol Krúpa navenek snaží vystupovat jako ten, kdo je Arcou také poškozen a dokonce na ni podal na Slovensku návrh na konkurz, sám je dle našich informací a analýz ve velmi podobné situaci. Jeho finanční impérium nesplácí svoje závazky, vydané dluhopisy jsou po splatnosti. Samotný Krúpa se pak už od loňského roku podivným způsobem ze svých firem stahuje a převádí na různé lidi. Včetně známé herečky,“ tvrdí advokát Langmeier.

Ostrý a veskrze osobní spor mezi Pavolem Krúpou a současným hlavním akcionářem
Arcy Rastislavem Veličem budí delší čas zájem médií. Je plný vzájemného napadání, útoků, obvinění a trestních oznámení.

Ve stínu “beefu“ dvou dravých finančníků se odehrávají osudy tisíců lidí – věřitelů, kteří už nikdy nedostanou zpět svoje investice. Rozhodně ne celé. Často jde o celoživotní úspory nebo tvrdě vydělané peníze z podnikání.

Pražský městský soud zahájil místní insolvenční řízení se společností Arca Investments 11. května. Insolvenčním správcem soud jmenoval Lee Loudu, který měl na starosti insolvenci těžební společnosti OKD.

Na zahájení řízení upozornil týdeník Hrot s tím, že soud vyzval všechny věřitele, aby do dvou měsíců přihlásili své pohledávky. Na 25. srpna stanovil schůzi věřitelů a přezkumné jednání pohledávek. Stejně tak se bude volit věřitelský výbor, důležitý orgán pro další směřování procesu.

Tady nebo v Bratislavě?

Jedním z hlavním sporných bodů řízení je, zda v Česku bude hlavní, nebo vedlejší insolvenční řízení. Insolvenci Arca Investment na Slovensku prosazoval bývalý spolumajitel Arca Capital Pavol Krúpa.

V České republice se podle většinového majitele skupiny Rastislava Veliče koná podstatná část aktivit společnosti a pochází odsud více než 80 procent jejích věřitelů. S ohledem na to míní, že středisko hlavních zájmů společnosti je v Česku, a proto zde má být i hlavní insolvenční řízení.

Naproti tomu Krúpa již dříve argumentoval, že centrum a sídlo firmy bylo od jejího založení na Slovensku a že na Slovensku je také hlavní centrum jejích zájmů. Popírat to podle něj znamená snahu vedení společnosti vyhnout se dohledu slovenských orgánů, policie a speciální prokuratury.

Městský soud v lednu zamítl návrh Arca Investments na insolvenční řízení v Česku. Důvodem bylo to, že soud není k rozhodování příslušný. Arca toto rozhodnutí a jeho zdůvodnění považovala za chybné, proto se proti němu odvolala k Vrchnímu soudu v Praze.

Arca Investments nyní připravuje reorganizační plán ve spolupráci s poradci Tarpan Partners a advokátní kanceláří Badokh. Závazky skupiny činí 18,6 miliardy korun.

Z toho představují závazky ze směnek přes 15,5 miliardy korun, věřitelé ze směnek v České republice 13 miliard korun. Věřitelů je celkem 1889, z toho v ČR přes 80 procent. Zajištěným věřitelem je jen J&T Banka.

(ede, nik)