Dnes je poslední den, kdy mohou lidé, firmy či instituce podávat připomínky k novému pražskému územnímu plánu. Poté je vyhodnotí magistrátní odbor územního rozvoje ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR), který návrh Metropolitního plánu vypracoval.

Návrh dokumentu, který má od roku 2023 jako jeden ze základních územně plánovacích nástrojů spoluurčovat výstavbu v Praze, vzbudil kritiku městských částí, spolků i odborníků. Očekává se, že připomínek dorazí velké množství.

Metropolitní plán Prahy byl veřejně projednán 27. června na pražském výstavišti. Z jednání jsme přinesli podrobnou reportáž  Metropolitní plán je možné připomínkovat do 26. 7., vášnivě se o něm diskutovalo na… několik dní poté byly na internetu vyvěšeny také jednotlivé studie dopadů . Termín pro podání připomínek vyprší dnešní půlnocí. Podoba návrhu se nelíbí například památkářům z Národního památkového ústavu a svoje připomínky zaslaly i městské části, řada z nich jich má desítky až stovky.

Radnice a další instituce mohou podávat takzvané zásadní připomínky, které bude muset pražské zastupitelstvo při projednání řešit každou zvlášť. Připomínky jednotlivců budou zastupitelé s ohledem na jejich počet schvalovat hromadně na základě doporučení úředníků.

Mohlo by vás zajímat

Délka vypořádání došlých připomínek bude záviset na jejich počtu. Při schvalování stávajícího územního plánu, který začal platit v roce 2000, jich dorazilo 16.000. Tentokrát se očekává ještě vyšší počet. Podněty je možné podávat poštou či elektronicky, k tomu je však nutný elektronický podpis.

Po zpracování připomínek z prvního kola projednávání bude následovat kolo druhé, které by se v ideálním případě mohlo konat v roce 2020. Podle současného termínu by měl nový územní plán začít platit v roce 2023. Původně měl platit už od roku 2020, zastupitelé lhůtu prodloužili o tři roky.

-chl-, -čtk-