INZERCE

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: Skupina ČEZ

Dnes je den D. Soutěžící podají své nabídky na stavbu pátého bloku v Dukovanech

Kolik nabídek dnes podají uchazeči o stavbu nové jaderné elektrárny Dukovany II? Oslovené zdroje ze Skupiny ČEZ věří, že nabídek dorazí plný počet. Tedy tři – od Američanů, Francouzů i Korejců. Pokud vše půjde podle plánu, budeme za rok znát jméno vítěze. A za další rok s ním ČEZ podepíše závaznou smlouvu o stavbě nového bloku.

Také do jaderné oblasti přišel technologický pokrok. Když tři zájemci o stavbu třetího a čtvrtého bloku elektrárny Temelín předávali v červenci 2012 nabídky, museli přijet dodávkou a vyložit před centrálou Skupiny ČEZ krabice se stovkami kilogramů papírových dokumentů. Dnes už uchazeči posílají dokumentaci elektronicky a jako pojistku je osobně přinesou na CD discích.

Složení zájemců se oproti temelínskému tendru obměnilo. Pouze americký Westinghouse se účastní obou soutěží. Zkolabovanou francouzskou společnost Areva nahradil elektrárenský koncern EDF s technologickou divizí Framatome. Ruský Rosatom nebyl do soutěže přizván v reakci na kauzu Vrbětice. Třetím, a podle mnohých pozorovatelů nejsnaživějším zájemcem, je korejský holding KEPCO s dceřinou společností KHNP.

ČEZ, přesněji řečeno jeho dceřiný podnik Elektrárna Dukovany II, vyhlásil soutěž na stavbu nového jaderného bloku s výkonem 1000 až 1200 megawattů letos v březnu. Přizval do ní tři výše zmíněné dodavatele jaderných technologií. Všichni tři projevovali v minulých měsících vážný zájem o dukovanský tendr, což vede oslovené zdroje z jaderných kruhů k očekávání, že nabídek dnes dorazí plný počet.

Zajímavostí, o které se obecně moc neví, je, že vedle smlouvy na jeden dukovanský blok uzavře ČEZ s vítězem soutěže ještě opci na další tři bloky. Dva mají vyrůst v Temelíně a poslední v Dukovanech. Jedná se o vzdálené cíle, spuštění těchto bloků je reálné až někdy po roce 2040.

Naopak další postup v případě pátého bloku Dukovan bude rychlejší. Následující dva roky budou ve znamení výběru vítěze soutěže, se kterým nakonec Skupina ČEZ podepíše smlouvu o stavbě pátého bloku Dukovan.

  • prosinec 2022 až březen 2023: analýza nabídek uchazečů
  • duben až červenec 2023: jednání s uchazeči s cílem vylepšit nabídky
  • září 2023: soutěžící podají upravené nabídky
  • říjen až prosinec 2023: vyhodnocení nabídek, výsledkem bude pořadí uchazečů
  • leden až březen 2024: vláda posoudí a schválí výsledek dukovanského tendru
  • duben až říjen 2024: jednání o podmínkách smlouvy s vítězem tendru
  • prosinec 2024: podpis závazné smlouvy s vítězem soutěže

Další postup bude záviset na dohodě obsažené ve smlouvě mezi Skupinou ČEZ a vítězem tendru. Orientační harmonogram vypadá následovně:

  • 2025 a 2026: práce na designu nového bloku
  • 2028: SÚJB vydá povolení dle Atomového zákona
  • 2029: stavební povolení, příprava staveniště
  • 2030: zahájení výstavby nového bloku – „první beton“
  • 2035: zavezení paliva, první spuštění bloku
  • 2036: začátek dvouletého zkušebního provozu

Samozřejmě nelze vyloučit riziko, že dukovanský projekt skončí jen na papíře. Připomenout můžeme neslavný konec temelínského tendru, který vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v dubnu 2014 zrušila kvůli ekonomické nevýhodnosti a neochotě dát garanci návratnosti investice společnosti ČEZ. Garanci odmítal hlavně tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO).

David Tramba