Státem vlastněný distributor pohonných hmot ČEPRO udržel ziskovost navzdory všem zmatkům, které nastaly po ruské invazi na Ukrajinu. V loňském roce podnik vykázal čistý zisk 1,61 miliardy korun po zdanění, což je o zhruba 60 milionů korun méně než v roce 2021. Celkové tržby skokově vzrostly z 59,7 miliardy na 90,7 miliardy korun, řekl Ekonomickém deníku mluvčí firmy ČEPRO Marek Roll.
Hlavním úkolem společnosti bylo zajistit dostatečný objem pohonných hmot pro český trh a udržet jeho stabilitu v době častých výkyvů v cenách i dodávkách. Navzdory vývoji trhu firma prodala o 10 procent více objemu paliv než v předešlých dvou letech. „Podařilo se nám rozšířit počet dodavatelů ze zahraničí. Kromě Rakouska, Německa nebo Polska dovážíme nyní naftu i z USA,“ upozornil generální ředitel podniku ČEPRO Jan Duspěva.
S ohledem na aktuální situaci firma posílila svoji roli v železniční dopravě pohonných hmot a počet stočených vagonů meziročně vzrostl o 15 procent. V oblasti investic byla největším projektem uplynulého roku výměna výdejních lávek na skladu v Třemošné. Letos se již situace na trhu s pohonnými hmotami uklidnila a ceny klesají.
ČEPRO provozuje síť 1200 kilometrů produktovodů, k dispozici má 650 skladovacích nádrží o celkové kapacitě 1,76 mil. m³. Společnost působí také na maloobchodním trhu s pohonnými hmotami, vlastní přes 200 čerpacích stanic EuroOil po celé České republice. Svému vlastníkovi – státu – loni ČEPRO vyplatilo dividendu 1,48 miliardy korun.
Lepší výsledky hlásí také MERO
Růstem ziskovosti se v minulých dnech pochlubil také druhý státem vlastněný subjekt v ropném byznysu. Provozovatel ropovodů MERO ČR loni meziročně navýšil zisk o téměř 10 procent na 788 milionů korun. Tržby společnosti vzrostly o 12 procent na 2,25 miliardy korun.
MERO ČR je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba, ropovodu IKL a zároveň jediným přepravcem ropy pro české rafinerie. Vlastní také velké sklady – Centrální tankoviště ropy u středočeské Nelahozevsi. V roce 2022 přiteklo do Česka 7,4 milionu tun ropy, meziročně asi o sedm procent více. Jak Ekonomický deník již dříve uvedl, 56 procent loňských dodávek bylo původem z Ruska. Zbytek pocházel hlavně z Ázerbájdžánu, Kazachstánu a USA.
Společnost v minulém týdnu oznámila podpis klíčové smlouvy o rozšíření kapacit ropovodu TAL, který umožní navýšení dodávek ropy z italského Terstu. Záměr oznámený na konci loňského roku za přibližně 1,6 miliardy korun umožní od začátku roku 2025 zcela ukončit závislost na dovozu ruské ropy. Kapacita ropovodu pro potřeby českých rafinerií se díky investici zvýší dvojnásobně – na osm milionů tun za rok.
(red)