Blíží se doba, kdy budeme moci díky digitálním technickým mapám pohodlně zjistit, zda přes konkrétní pozemek nevede nějaký kabel, nebo potrubí? Na projektu digitálních technických map by se mohlo začít pracovat již velmi brzy. „Pomoci by měl každému,“ říká šéf ICT Unie, tedy profesní organizace ICT průmyslu, Zdeněk Zajíček.
Pět až deset let by mohl trvat vývoj projektu „Digitálních technických map“, které připravuje ICT Unie spolu s dalšími 19 subjekty státní i soukromé sféry. Jeho cílem je vyvinout digitální platformu na níž by stavebník mohl zjistit kompletní a relevantní informace o sítích pod pozemkem, kde chce stavět. Na projektu se už pracuje a podle prezidenta ICT Unie Zdeňka Zajíčka by se mělo vše stihnout na jaře letošního roku, aby Unie mohla požádat o evropské dotace. Připravují se také návrhy legislativních změn a již zanedlouho by se měly první styčné osoby z různých institucí, které jsou pro vznik digitálních map důležité, spolu sejít.
Jste majitelé pozemku, nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak vás jistě bude zajímat informace o tom, jaké sítě jsou pod vaším pozemkem uložené. Už třeba jen, abyste věděli, kde můžete kopnout a kde ne, nebo třeba, že součástí pozemku je věcné břemeno. Podle Iniciativy 202020, ve které se setkali různí odborníci, s cílem aby v roce 2020 bylo Česko mezi 20 nejrozvinutějšími státy v oblasti eGovernmentu, tento krok výrazně urychlí u nás tak proklínané stavební řízení: „Podle Světové banky jsme na 127. místě z celkem 185 porovnávaných zemí světa. Předstihly nás i některé země v Africe a obecně státy, které lze těžko považovat za rozvinuté,“ uvádí iniciativa.
Předpokladem pro získání stavebního povolení je doklad o tom, že v místě, kde se bude kopat do země a stavět, nejsou přítomny žádné inženýrské sítě. Zjistit to je ale velmi komplikované. V současné době totiž neexistuje jednotné místo, kde by bylo možné se dozvědět, zda právě tudy nevede nějaký kabel, nebo potrubí. Doposud je nutné obeslat všechny provozovatele sítí a také majitelé okolních pozemků, což je pochopitelně činnost velmi zdlouhavá. ICT Unie navrhuje, aby místo obesílání mnoha institucí a majitelů stačilo prostě najít si příslušnou internetovou stránku, zde zadat polohu pomocí GPS a během chviličky stavebník obdrží seznam všech přítomných sítí. Ačkoliv to může znít jako sci-fi, šéf ICT Unie Zdeněk Zajíček tvrdí, že tato doba se blíží a hlavně, že na celém projektu se už začíná pracovat.
Mohlo by vás zajímat
Projektu digitálních map totiž nahrává to, že jsou na něj dostupné prostředky. Konkrétně nevyčerpané 3 miliardy korun ze strukturálních fondů. Tyto peníze jsou dostupné do konce března, proto je třeba již nyní připravit projekt a ten představit Evropské komisi. Projekt musí disponovat nejenom jasným harmonogramem, ale také návrhem legislativních úprav. Zdeněk Zajíček jasně tvrdí: „Pokud tyto peníze nevyužijeme, digitální technická mapa Česka nevznikne.“
Počítá se i s možnými obavami vlastníků pozemků o bezpečnost jejich sítí, proto je plánováno, že software bude mít několik uživatelských úrovní. Nebude tedy snadné zjistit informace o sítích cizího pozemku, které by někomu umožňovali na něj zaútočit vyřazením elektřiny, plynu nebo kanalizace. Součástí projektu je také přeměření těchto sítí, už z toho důvodu, že kvalita a přesnost měření za poslední dobu výrazně vzrostla a je možné opravit zastaralé údaje v mapových podkladech.
Podle náměstka ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslava Strouhala by měly digitální mapy napomoci také rozvoji vysokorychlostního internetu: „Absence jednoduše dostupného a spolehlivého zdroje informací o technické infrastruktuře v České republice je jednou z překážek, které brání urychlení stavebních a správních řízení souvisejících i s rozvojem pokrytí území vysokorychlostním internetem jako podmínkou pro úspěšnou digitalizaci České republiky.“ Za tímto účelem vzniklo “ Memorandum o spolupráci při zajištění podpory vzniku Digitální technické mapy České republiky“ , které by mělo podepsat 19 zástupců zapojených subjektů, mezi které patří ústřední správní úřady a oborové a podnikatelské svazy a asociace.
Ředitel ICT Unie Zdeněk Zajíček serveru Ekonomický deník potvrdil, že chtějí celý projekt rozjet skutečně brzy, aby stihli dosáhnout na dotace ze strukturálních fondů: „Na projektu pracujeme, vše musíme stihnout připravit do konce března.“ Chystají se také návrhy legislativních změn a již zanedlouho by se měly první styčné osoby z různých institucí, které jsou pro vznik digitálních map důležité, spolu sejít. Pokud vše dobře dopadne, měli bychom mapy využívat za pět až deset let, což je odhad šéfa ICT Unie Zdeňka Zajíčka. Zároveň připomíná, že jde jen o část celkové digitalizace stavebního řízení.
Michaela Kadlecová