Státní podnik Diamo hledá dodavatele studie proveditelnosti ke zvažovaném projektu na výrobu zeleného vodíku. Zdrojem elektřiny má být 8megawattová fotovoltaická elektrárna v ostrovním provozu, tedy bez připojení k elektrizační soustavě. Technologie má být umístěna v areálu bývalého dolu Lazy na Karvinsku. Vyplývá to z oznámení na webu tenderarena.cz.

Podle popisu zakázky je předmětem komplexní studie proveditelnosti zahrnující umístění, výrobu, skladování a prodej zeleného vodíku. „Výrobna čistého vodíku bude umístěna v areálu bývalého dolu Lazy, kde se má ve shodě s plány Moravskoslezského kraje rozvíjet Cirkulární park. Značná část vyrobeného čistého vodíku může být využita přímo v připravovaném areálu, nebo bude ukládána a dále distribuována v rámci připravované vodíkové strategie Moravskoslezského kraje,“ uvedlo dále Diamo.

Cílem studie bude zhotovení uceleného podkladového materiálu pro manažerské zhodnocení a rozhodnutí o případné realizaci záměru. Rovněž bude sloužit jako podklad pro zpracování projektové dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení a podání dotační žádosti. Vedle výroby vodíku mají v lokalitě Lazy vyrůst fotovoltaické elektrárny FVE Lazy 3a a FVE Lazy 3b v ostrovním režimu s celkovým výkonem panelů 8,14 MWp a také bateriové úložiště energie.

Podle informací zveřejněných na webu tenderarena.cz mají zájemci podávat nabídky do 10. srpna. Požadovanou studii proveditelnosti má vítěz tendru zpracovat do šesti měsíců od podpisu smlouvy.

Mohlo by vás zajímat

Jak Ekonomický deník informoval loni v květnu, státní podnik Diamo chce v areálech bývalých černouhelných dolů v Moravskoslezském kraji postavit fotovoltaické elektrárny o instalovaném výkonu až 27 megawattů. Oproti loni oznámenému harmonogramu však tyto plány nabraly zpoždění. První fotovoltaika Lazy 2b o výkonu 632 kW měla zahájit provoz v květnu, ale dodnes nebyla dokončena.

Podnik Diamo v lednu 2021 převzal od OKD bývalé černouhelné doly Staříč, Dukla, Lazy a nedokončený důl u Frenštátu pod Radhoštěm, o dva měsíce později následoval převod utlumovaných dolů Darkov a ČSA. Bývalý důl Darkov možná nalezne nové využití díky projektu britské firmy Gravitricity, která zde chce postavit první velké gravitační úložiště energie.

(dtr)