INZERCE

Detektivové zjistili, že některé podezřelé osoby si pořizují kryptovací software CryptoCult. Proto přišli na prohlídku do firmy, která jej prodává. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Detektivové byli v magistrátní kauze na prohlídce ve firmě kvůli šifrovacímu softwaru. Tento byznys je podle nich účastí na zločinecké skupině

Detektivové Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze provedli v rámci akce, týkající se pražského Dopravního podniku, prohlídku v sídle firmy CircleTech. Ta je spojená s advokátem a bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Prohlídky nebytových prostor v sídle firmy, jež vyvíjí a prodává software pro zabezpečenou komunikaci CryptoCult, se orgánové činní v trestním řízení domáhali s odůvodněním, že dodávkou technologie se firma a osoby s ní spojené dopouštějí zločinu účasti na zločinecké skupině. Podle soudu je ale taková konstrukce nesmyslná.

Prohlídka nebytových prostor v sídle firmy CircleTech, zajišťující software pro bezpečnou komunikaci CryptoCult, souvisí s trestní věcí, v níž detektivové podezřívají z několika trestných činů mj. náměstka pražského primátora Petra Hlubučka.

O prohlídku v budově, v níž firma sídlí, požádal žalobce Vrchního státního zastupitelství 8. června. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 9 pak návrhu vyhověl 13. června.

Učinil tak s upozorněním, že konstruování trestného činu účasti na zločinecké skupině tím, že někdo zajišťuje prodej a servis kryptovacího softwaru, nemá v právu žádnou oporu.

Detektivové zjistili, že některé podezřelé osoby si pořizují kryptovací software CryptoCult, a to prostřednictvím advokáta Pavla Němce. Ten byl podle policie s těmito osobami také v kontaktu ohledně poruch a oprav tohoto systému.

Advokát Pavel Němec Foto: Jan Rovný

Předčasné podezření

Žalobci od Lenky Bradáčové pak dospěli k závěru, že když podezřelé osoby dodanou technologii pravděpodobně používají k páchání trestné činnosti, je důvod se domnívat, že se Němec (a firma CirleTech) dodávkou a servisem tohoto softwaru mohl dopustit zločinu účasti na zločinecké skupině.

„Státní zástupce v odůvodnění podaného návrhu na vydání příkazu k prohlídce jiných prostor a pozemků v sídle společnosti CircleTech dále rozvinul úvahu o tom, že dosavadní skutková zjištění mohou podporovat důvodné podezření, že JUDr. Pavel Němec se mohl dopustit zločinu účasti na organizované zločinecké skupině,“ uvádí se v odůvodnění rozhodnutí soudu.

„Podle názoru soudce je takové podezření ve vztahu k JUDr. Němcovi i ve vztahu ke společnosti CircleTech s.r.o. přinejmenším předčasné, když podnikání spočívající v dodávkách zařízení pro šifrovanou mobilní komunikaci je samo o sobě legální. Není přitom rozhodné, jaký má být deklarovaný účel šifrování – ochrana důvěrnosti telefonické komunikace nevybočuje z mezí zákona, byť in concreto mohlo být takových mobilních telefonů využíváno také k efektivnější konspiraci členů organizované zločinecké skupiny. Dodavatel technologií (které jsou samy o sobě legální, resp. nejsou zákonem reprobovány) není bez dalšího odpověden (tím méně pak trestně) za případné zneužití takových technologií ke kriminální činnosti,“ odmítl však tyto úvahy soudce OS pro Prahu 9.

Podle něho nelze bez dalšího vyvozovat ze styku Pavla Němce s podezřelými osobami jeho vědomé zapojení do organizované zločinecké skupiny a dosavadní zjištění nezakládají ani „důvodné podezření“.

Soudce sice prohlídku v sídle firmy CircleTech povolil, ale jen proto, že ke schůzkám s podezřelými osobami v dané trestní věci ohledně prodeje a servisu kryptovací technologie došlo a není tak vyloučeno, že by v sídle firmy mohly být nějaké důkazy.

Podle soudce si však orgány činné v trestním řízení musí zajistit při prohlídce účast zástupce České advokátní komory, neboť v budově sídlí také advokátní kancelář Pavla Němce.

Ke zhruba hodinové návštěvě policistů v sídle firmy CircleTech nakonec došlo. Po zjištění, že se jedná o kryptovací software, který funguje na bázi unikátních šifer, odešli policisté se dvěma listy formátu A4.

Pokus o průnik

Není to první případ, kdy se státní orgány pokusily proniknout do firem, které se soustředí na byznys se zabezpečenou komunikací.

Důstojníci Bezpečnostní informační služby se v minulosti pokoušeli přesvědčit spolumajitele už zmíněné softwarové firmy CircleTech, aby jim zpřístupnila soukromé informace.

Důstojníci Bezpečnostní informační služby se se spolumajitelem firmy CircleTech, Jiřím Šatánkem, sešli proto hned několikrát.

Podle deníku Mladá fronta Dnes na něj vyvíjeli nátlak. Chtěli totiž zjišťovat obsah šifrovaných esemesek a hovorů.

Tyto služby totiž komplikují bezpečnostním složkám práci. Podnikatel však odmítl zabudovat do softwaru chybu, která by umožnila šifru mobilních telefonů probourat, jak po něm lidé z BIS požadovali.

Tvrdil, že by pak jeho firma slibovala jiný výrobek, než jaký doopravdy nabízí, něco jako „neprůstřelnou vestu“, která není neprůstřelná – a to si prý CircleTech nesmí dovolit. Nemůže ani vybírat, komu software prodá a komu nikoli a k čemu ho kupující hodlá použít.

Lidé z tajné služby v jednu chvíli jednání nabídli Jiřímu Šatánkovi peníze. Nezdaněné.

„Máte možnost si zajistit příjem, který nemusíte danit. Dejme tomu,“ říká na zvukovém záznamu, ke kterému se deník Mladá fronta Dnes dostal, důstojník BIS.

I to Šatánek odmítl s tím, že kdyby přijal, mohli by ho diskreditovat. Měli by tak na něj kompromitující materiál.

„Když jednání k ničemu nevedla, důstojníci začali naznačovat, že oni jsou ti ´hodní´ – a že mohou přijít i ti ´zlí´,“ popsal jednání deník.

„My nejsme operativa. My s lidmi a firmami normálně komunikujeme. Operativní činnost se dělá jinak. Tam pak nastupují jiní lidé, kteří nemají chuť se s někým bavit,“ řekl jeden z nich na nahrávce.

Jednání probíhalo několik měsíců, podnikatel, jak říká, váhal, zda má záznamy zveřejnit. Nakonec však trpělivost přetekla a začal mluvit o vydírání.

Mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert se obvykle omezuje na jednu větu typu – odmítám cokoli komentovat. V tomto případě byl ale sdílnější. Slíbil, že služba věc prošetří.

„A pokud se vznesené obvinění ukáže jako pravdivé a závažné, tak ti, kterých se to týká, budou co nejpřísněji potrestáni,“ řekl Šubert.

Program umožňující šifrovat hovory mobilního telefonu nenabízí zdaleka jen společnost CircleTech. Existuje jich celá řada, mají však různou kvalitu. Nedá se tedy vyloučit, že pokusů o podobnou penetraci se odehrálo více.

Jak vyšetřování, pokud bylo nějaké skutečně spuštěno, proběhlo, není známo.

V případu, o němž Ekonomický deník píše, souvisí s pražským Dopravním podnikem. Obviněno bylo už 13 lidí.

Obviněnými jsou mimo jiné exnáměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN) a podnikatel, v minulosti spojený s mafiánem Radovanem Krejčířem, Michal Redl.

Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině.

Mezi obviněné patří podle informací serveru Seznam Zprávy také vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé, řidič Redla či obchodní zástupce radiokomunikační firmy.

Detektivové chtějí obvinit i ekonomického náměstka dopravního podniku Mateje Augustína a podnikatele Pavla Dovhomilju. Augustín se zdržuje na Slovensku, Dovhomilja má být údajně ve své nemovitosti v Chorvatsku.

Ekonomický deník se Mateji Augustínovi a jeho nástupu na pražský Dopravní podnik věnoval jako první české médium v roce 2019.

Do statutárních orgánů městského dopravce jej nominovaly Spojené síly pro Prahu, konkrétně tehdejší náměstek Petr Hlubuček. Tento manažer má poměrně košatou minulost, pracoval mimo jiné pro slovenské Cargo, které za jeho éry hospodařilo v jednom roce se ztrátou 120 milionů eur. Má také velmi blízko k politikům slovenské vládní strany Směr.

„Státní železniční Cargo dovedl za první Ficovy vlády do ztráty 127 milionů eur, firmě tehdy hrozil krach. V roce 2010 opouštěl post šéfa Carga s odstupným 154 tisíc eur. Do služeb Ficovy vlády se však Matej Augustin vrátil. Už měsíc radí vicepremiérovi pro investice a exministra dopravy Ľubomírem Vážnému (Směr). Ten ho v roce 2006 do Carga nominoval,“ napsal o Augustínovi v roce 2013 deník SME.

„Myslím, že to bude bez problémů. Začali jsme se na něj chystat již vloni v létě. Máme nastavený projektový management. Je to jeden z našich několika projektů. Firma potřebuje tvrdé projektové řízení. Je tedy potřeba vytvořit nějakého policistu, soudce a manažera v jedné osobě, který by to tlačil,“ tvrdil o pozici slovenského Carga při přechodu na euro jeho šéf Matej Augustín. Repro: pravda.sk

Lídra slovenské KDH Jána Figeľa Augustínovo působení u místopředsedy vlády Vážneho rozhořčilo. Sám ho z Carga odvolával pro špatné hospodaření, Fígeľ jmenování Augustína komentoval slovy: „Jeho výběr je naprostou diskvalifikací Ľubomíra Vážného, ​který tím přiznal, že je jen prodlouženou rukou mecenášů Směru. Za Augustina se Cargo tunelovalo, aukce odhalily předražení o 600 procent. To nezpůsobila krize, ale jeho manažerské schopnosti.“

Podrobnosti si můžete přečíst ZDE.

Petr Dimun, Jan Hrbáček