Pátek, 1. července, 2022

Razie na pražském magistrátu. Policisté obvinili 11 lidí, včetně náměstka primátora Hlubučka a lobbisty Redla

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Národní centrála proti organizovanému zločinu od rána zasahuje na pražském magistrátu. Detektivové se soustředili zejména na kancelář náměstka primátora Petra Hlubučka, kde provádějí prohlídku nebytových prostor. Informace o zájmu policistů o náměstka primátora ze STAN, které delší dobu unikaly z policie i státního zastupitelství se tak potvrdily. Detektivové stíhají celkem 11 podezřelých.

Policejní razie se týká mimo jiné náměstka primátora Petra Hlubučka, lobbisty, v minulosti blízkého mafiánovi Radovanu Krejčířovi, Michala Redla, nebo pražského podnikatele v IT Pavla Dovhomilji.

„Mohu potvrdit, ze náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze, které má v této věci vyhrazeno podávání informací,“ potvrdil informace Ekonomického deníku mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej NCOZ.

„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vykonává dozor ve věci, v níž policejní orgán Policie České republiky, Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV aktuálně provádí úkony trestního řízení. Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením spol. Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit,“ uvedl žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Adam Borgula.

Důvodem zásahu jsou prý podezřelé zakázky v městských společnostech. Policie zasahuje i v pražském Dopravním podniku, ale i ve Všeobecné zdravotní pojišťovně. Detektivové na případu pracují delší dobu. Do médií mezitím unikla řada informací z vyšetřování, včetně podvržených.

„Na magistrát jsem šel s heslem: Chci řídit město s čistým štítem. To požaduji i od svých kolegů. V kanceláři náměstka za STAN teď probíhá policejní prohlídka. Úřad poskytuje součinnost. Pokud existuje nějaké podezření, musí být prošetřeno,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Pražský magistrát dopoledne zrušil dvě plánované tiskové konference, na kterých měl vystoupit i Hlubuček. Ten obsadil třetí místo kandidátky STANu v podzimních volbách na pražský magistrát.

Policejní operace se týká i lobbisty Michala Redla, dřívějšího obchodního partnera uprchlého mafiána Radovana Krejčíře.

Krejčíř Redla instruoval v dopisech, jak „pumpnout“ Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Podle vyšetřovatelů se měl podílet i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5.

Redl byl obviněn v obou zmíněných případech, ale v průběhu vyšetřování mu lékaři vystavili potvrzení o vážné duševní chorobě. Redl podle nich nebyl schopen chápat průběh vyšetřování a soudního řízení. Státní zástupce musel jeho stíhání přerušit.

„Když ho potkám, tak bych jako doktor neřekl, že má nějakou zdravotní nezpůsobilost. Musel bych znát důvod, ale fyzicky žádný problém vidět není. Rozhodně to není tak, že bych si s ním proto neměl co říct,“ řekl k Redlovi Radiožurnálu v roce 2017 zlínský primátor Adámek.

Servery Deník N či Seznam Zprávy napsaly, že policie stíhá Hlubučka a ekonomického náměstka dopravního podniku Mateje Augustína. Tomu se Ekonomický deník věnoval podrobně v minulosti ZDE.

Podle zdrojů Deníku N si Hlubuček s Redlem a Augustínem řekli developerovi, společnosti Nové Holešovice Development, o pět milionů korun. Jako prostředníka měli podle deníku N využít někdejšího ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka. Ten byl ale dnes na golfu. Zatímco si policie na stejné hřiště přišla pro Michala Redla a jeho pravou ruku, o Dvořáka se podle svědků nezajímala.

Jak Deník N dále píše, Dvořák developerovi údajně tlumočil jejich požadavek na zaplacení peněz za to, že se na nadcházejícím zasedání představenstva zdrží námitek proti uzavření smlouvy o vzniku společné akciové společnosti dopravního podniku a společnosti Nové Holešovice Development. Podle informací Deníku N to ale není jediný případ požadování úplatků, z kterého vyšetřovatelé skupinu viní.

Zásah se týká také Všeobecné zdravotní pojišťovny.

„Mohu potvrdit, že poskytujeme plnou součinnost Policii České republiky v rámci jejích šetření. Další informace podávat v tuto chvíli nemůžeme,“ uvedl pro server ROZHLAS.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Další podrobnosti sdělit nechtěl.

„Podepsal jsem mlčenlivost, takže se mě prosím na víc neptejte. Obraťte se na Vrchní státní zastupitelství v Praze.“ Mluvčí VZP Viktorie Plívová pak dodala, že policie zasahovala v pražské centrále pojišťovny.

Rezignujte, vzkázal Hlubučkovi primátor

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval Petra Hlubučka k rezignaci. Hřib ČTK sdělil, že se s Hlubučkem zatím neúspěšně pokouší spojit a koalice navrhne jeho odvolání na čtvrtečním jednání zastupitelů. V Hlubučkově kanceláři na magistrátu a v budově Dopravního podniku dnes zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), podle Vrchního státního zastupitelství obvinili 11 lidí.

„Na základě dostupných informací byl Policií ČR dnes obviněn Petr Hlubuček, člen rady hlavního města Prahy za hnutí STAN. Zkoušíme jej kontaktovat napřímo i přes jeho advokáta s výzvou k rezignaci. Koalice je připravena navrhnout a schválit odvolání Petra Hlubučka na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města Prahy,“ uvedl primátor. Hlubuček je také členem dozorčí rady dopravního podniku a starostou městské části Praha-Lysolaje.

Člena městské rady může odvolat zastupitelstvo nebo může rezignovat sám. Hřib dále ve vysílání České televize řekl, že koalice zatím detailně nedebatovala o tom, kdo by mohl Hlubučka nahradit.

„Je samozřejmě možné nechat místo člena rady neobsazené,“ uvedl. Dodal, že jeho osobně policie nekontaktovala.

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), který je předsedou dozorčí rady Dopravního podniku, pak k dnešní policejní razii sdělil, že sice podstatu kauzy nezná a policie se na něj neobrátila, ale že v minulosti podal trestní oznámení kvůli podezření na pokus o korupci. Týkalo se podle něj stejné skupiny lidí, která je předmětem dnešního zásahu.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter