Dnes ráno předali dva uchazeči, francouzský koncern EDF a korejský podnik KHNP, závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Potvrdila to Skupina ČEZ, jejíž dceřiná firma Elektrárna Dukovany II je investorem nových bloků ve stejnojmenné lokalitě. Podle informací Ekonomického deníku existuje nejméně pět pravděpodobných scénářů, jak to všechno dopadne.

Jak ČEZ uvedl, nabídky byly předány elektronicky, prostřednictvím speciálního šifrování a unikátně zabezpečeného úložiště. Následovat bude jejich posouzení jak z ekonomického, tak i obchodního a technického hlediska. „Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a podle smlouvy se státem předáme hodnotící zprávu ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě k finálnímu schválení,“ říká člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač.

Podle odhadu ředitele společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ Petra Závodského bude další postup nejspíš takový, že dojde k podpisu závazné smlouvy na dva bloky v Dukovanech a opce na dva bloky v Temelíně. Až s odstupem několika let má následovat případný podpis závazné smlouvy o stavbě bloku v temelínské lokalitě.

Otázkou zůstává, zda se ČEZ a vláda opravdu pustí do stavby čtyř velkých jaderných bloků. Hlavně kvůli finanční náročnosti takové investice. Optimisté hovoří o celkových nákladech okolo 800 miliard korun, pesimisté jako třeba analytik a investor Michal Šnobr uvádějí částky v řádu bilionů korun. Výsledkem může být závěr, že postavíme méně velkých bloků a doplníme je o modulární reaktory s menším výkonem a nižšími investičními náklady.

Mohlo by vás zajímat

Zatímco některá média a pozorovatelé již v tuto chvíli označují EDF za jasného favorita, dobře informované zdroje Ekonomického deníku to vidí spíše opačně. Tedy, že KHNP nabídne nižší cenu a porazí EDF na body v ekonomických kritériích. Naopak pro vládu premiéra Petra Fialy, která bude mít poslední slovo při výběru vítěze tendru, může být výhodné vybrat EDF a upevnit tak dynamicky se rozvíjejí partnerství Česka a Francie na evropské scéně.

Nyní si pojďme představit pět scénářů, které připadají v úvahu. Pořadí scénářů nevyjadřuje jejich pravděpodobnost.

1. Velké francouzské vítězství

ČEZ a následně vláda vyhodnotí jako výhodnější nabídku koncernu EDF. Je možné, že nasbírá více bodů v technických a bezpečnostních kritériích. Navíc se po počáteční rozpačitosti nadějně rozvinula jednání o spolupráci s českými dodavateli technologií, komponentů a stavebních prací. Ti se tak mohou stát silným podporovatelem francouzské nabídky. Tu při nedávné návštěvě Prahy osobně podpořil prezident Emmanuel Macron.

Tento scénář předpokládá výstavbu dvou velkých 1200megawattových bloků v Dukovanech a dalších dvou v Temelíně. Podmínkou úspěchu je, že stát a ČEZ naleznou zdroje financování a že bude zajištěna návratnost investice. Každá veřejná podpora však bude muset projít schvalováním u Evropské komise; ke schválení se zatím blíží jen první blok elektrárny Dukovany II.

2. Velké korejské vítězství

Mezi insidery z jaderného prostředí se hovoří o tom, že Korejci podají nabídku, kterou slovy klasika „nebude možné odmítnout.“ KHNP potřebuje referenční zakázku na atraktivním evropském trhu a tu může získat právě v České republice. Má tedy silnou motivaci vyhrát a je možné, že půjde s cenou až na hranici dumpingové nabídky.

Korejci mají na rozdíl od Francouzů pověst, že dokážou stavět včas a s menším navyšováním rozpočtu, jak se nedávno shodli i účastníci Eurodebaty Ekonomického deníku. Silným trumfem jsou také to, že KHNP počítá s výrobou turbín v plzeňském závodu Doosan Škoda Power.

Model reaktoru APR1000 od konsorcia korejských společností. Foto: KHNP

Když je cena tak skvělá, postavme rovnou čtyři bloky, může znít následná reakce manažerů ČEZ a vlády. Korejci by v tom případě stavěli dva 1050megawattové bloky v Dukovanech a dva v Temelíně. Finanční náklady budou opticky nižší už jen z toho důvodu, že francouzský reaktor EPR1200 je oproti korejskému APR1000 o zhruba 15 procent výkonnější. Rozhodujícím kritériem však budou náklady na vyrobenou megawatthodinu elektřiny.

3. Malé francouzské vítězství

Lze si představit, že se ČEZ nebo ministři vyděsí při pohledu na cenové nabídky obou uchazečů. Logickou reakcí může být návrat k původnímu plánu, tedy k výstavbě jednoho velkého jaderného bloku. Případně rozhodnutí o výstavbě dvou bloků francouzského typu EPR1200 v Dukovanech.

Situaci komplikuje fakt, že ČEZ souběžně vybírá dodavatele prvního modulárního bloku o výkonu do 500 megawattů. Může se ukázat, že tato cesta je ekonomicky či technicky atraktivnější než výstavba velkých bloků. Podle posledních informací jsou ve hře už jen tři uchazeči (britský Rolls-Royce, americký Westinghouse a japonsko-americké GE Hitachi), přičemž vítěze soutěže na stavbu prvního modulárního bloku v Temelíně chce ČEZ vybrat do konce roku.

4. Malé korejské vítězství

Tento scénář je podobný scénáři číslo 3, jen s tím rozdílem, že jeden nebo dva velké bloky by v České republice postavilo korejské KHNP. Vedle nich by ČEZ stavěl menší modulární reaktory o výkonu 300 až 500 megawattů, které se více hodí jako náhrada uhelných elektráren a také jako zdroj pro výrobu tepla pro vytápění měst a velkých průmyslových podniků.

5. Nevyhraje ani jeden z nich

Takový scénář se v tuto chvíli zdá být nejméně pravděpodobný. Týká se situace, kdy cena nových bloků bude natolik vysoká, že donutí ČEZ obě nabídky odmítnout. Nebo budou podmínky Evropské komise pro povolení státní podpory dalších reaktorů v České republice natolik drastické, že jejich výstavbu fakticky znemožní.

V takovém případě by snad byla možnost vrhnout se aspoň na stavbu menších modulárních reaktorů. Nebo plány na nové reaktory zcela opustit a zaměřit se na prodlužování životnosti těch stávajících a na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů společně s akumulací energie.

Nabídky na čtyři jaderné bloky mají uchazeči předkládat na základě rozhodnutí vlády z konce ledna. Naopak počet uchazečů se zúžil. Další jednání povede Skupina ČEZ už jen se dvěma uchazeči, kterými jsou francouzská EDF a korejská KHNP. Naopak americký Westinghouse už je venku ze hry, protože jeho nabídka nesplnila požadavky tendru, například nebyla závazná.

Nabídky měli uchazeči předložit do poloviny dubna, na přání EDF došlo k posunu na 30. dubna. ČEZ je vyhodnotí během května a v polovině června předá výsledek vládě. Ta by měla do poloviny července vítěze tendru potvrdit a oznámit, kdo vyhrál. Předpoklad je, že smlouvy budou finalizovány během tohoto roku a připraveny k podpisu do 31. března 2025. První nový jaderný blok má být spuštěn v roce 2036 v dukovanské lokalitě.

David Tramba