Do pokusu o nepřátelské převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech zasáhly Městský soud v Praze i Vrchní soud v Praze. Vrchní soud zastavil odvolací řízení, platí tak prvoinstanční rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým byli vráceni do pozic ve firmě jak majitel Fair Credit Czech Rosebary Capital & Investments, tak jednatel Michal Štroner a člen dozorčí rady Ivo Krsek. Platí tak prvoinstanční rozhodnutí o výmazu jednatele Jaroslava Ptáčka a společníka eMedic Global SE, kteří byli zapsáni při pokusu o nepřátelské převzetí loni na podzim u žateckého notáře Ondřeje Demuta.
Podnikatel Jaroslav Ptáček byl v této operaci podstatě personálním nástrojem známého kontroverzního šíbra ze severních Čech Tomáše Horáčka k násilnému převzetí Fair Credit Czech (FCC). O co se hrálo a hraje, jsou především pohledávky.
Horáček je spolupracujícím obviněným, který svědčí pro státní zastupitelství hned v několika kauzách. Netají se tím, že je proto takřka nedotknutelnou osobou. Jaroslav Ptáček byl před nedávnem několikrát na Národní centrále proti organizovanému zločinu.
Jaroslav Ptáček sepsal u notáře záznam, ve kterém popisuje praktiky Horáčkovy skupiny. Ptáčka po jeho odchodu nahradil Horáčkův ověřený parťák Jindřich Štercl. Ekonomický deník o tom informoval ZDE.
Mohlo by vás zajímat
Jaroslav Ptáček se v notářském zápise věnuje zejména pokusu o násilné převzetí poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech prostřednictvím společnosti eMedic Global SE, které začalo loni v létě.
A detailně popsal roli kontroverzního podnikatele Tomáše Horáčka. Kauze se Ekonomický deník věnoval v několika textech ZDE, ZDE, ZDE nebo ZDE.
„Jak jsem již uvedl na policii, společnost Fair Credit Czech s.r.o., jsem koupil na základě informací ohledně možného prodeje od pana Horáčka s tím, že domluva, respektive podmínky prodeje byly takové, že si eMedic Global SE, odkoupí, aby měl pod kontrolou pohledávky a věřitele a já zůstanu ve společnosti eMedic jako jednatel. Dále, že budu zvolen jako jednatel FCC, kterou mám stabilizovat. Nebylo mi známo, že FCC je v totálním rozkladu a okusována ze všech možných stran věřiteli nebo to, že dochází k nějakému násilnému převratu,“ začal notářský záznam, zapisovaný před notářem Pavlem Mlíkovským, Jaroslav Ptáček.
„Nevím do jaké míry a čeho jsem se dopustil do dnešního dne, ale vzhledem k tomu, vím, co vše se chystá, tak toho nechci být součástí. Je to organizovaný boj několika skupin, které jdou přes mrtvoly a dovolím si říct, že za hranicí zákona. S tím, že jsem si vědom toho, že jsem byl k tomuto boji zneužit. Síla právní a i fyzická od pana Horáčka je ta na nejvyšší úrovni, kdy se navzájem používají právníci jak věřitelů, tak od p. Tetery, tak i jeho vlastních s jediným cílem, a to vykrást FCC z účtu bankovních a skrze archív věřitelů v účetní hodnotě 1,3 miliardy. Nejsem schopen se v tom orientovat. Soudy čtyři měsíce nekonaly a policie vše odložila s tím, že nedošlo trestnému činu. Nebudu posuzovat… Každopádně na základě těchto mých poznatků, odstupuji jako jednatel z FCC a eMedic. Vrátím vše do stavu před mým převzetím FCC, Nechci se podílet na čemkoliv, co bude následovat a nést zodpovědnost za něco, čemu ani nerozumím, včetně důsledků. Obklopen právníky s vlastními zájmy a zájmy toho, kdo je platí,“ uzavřel notářský zápis Jaroslav Ptáček.
Právo se vrátilo
Prvoinstanční soud rozhodl o výmazu jednatele Jaroslava Ptáčka a společníka eMedic Global SE, kteří byli zapsáni při pokusu o násilné převzetí loni na podzim u žateckého notáře Ondřeje Demuta. Jeho rozhodnutím pak byli vráceni do pozic jak majitel Rosebary Capital & Investments, tak jednatel Michal Štroner a člen dozorčí rady Ivo Krsek.
Do kauzy Fair Credit Czech zasáhl i Vrchní soud v Praze. Ten zastavil odvolací řízení, platí tak prvoinstanční rozhodnutí Městského soudu v Praze, kterým byli vráceni do pozic jak majitel Fair Credit Czech Rosebary Capital & Investments, tak jednatel Michal Štroner a člen dozorčí rady Ivo Krsek. Tedy platí tak zároveň prvoinstanční rozhodnutí o výmazu jednatele Jaroslava Ptáčka a společníka eMedic Global SE.
„Soud prvního stupně své rozhodnutí odůvodnil tím, že navrhovatel 1) (Rosebary Capital & Investments – pozn. red.) jako jediný společník, navrhovatel 2) (Michal Štroner – pozn. red.) jako jediný jednatel a navrhovatel 3) (Ivo Krsek – pozn. red.) jako jediný člen dozorčí rady se návrhem ze dne 27. října 2023, domáhají obnovení zápisu v obchodním rejstříku do stavu před provedením zápisu notářem ze dne 25. října 2023, a to na podkladě notářského zápisu sepsaného notářem JUDr. Ondřejem Demutem, protože tento zápis neměl být učiněn. Dovodil, že notář měl zápis odmítnout, protože údaje o skutečnostech zapisovaných (na návrh zapsané osoby) do obchodního rejstříku nevyplývají z navrhovatelkou – společností Fair Credit Czech s. r. o., coby zapsanou osobou, předložených listin. V předmětném notářském zápisu je uvedeno, že Jaroslav Ptáček jako zástupce společnosti eMedic Global SE mimo jiné konstatoval, že společnost eMedic Global SE je na základě dvojího převodu 100% podílu ve společnosti jejím jediným společníkem (nejprve na základě smlouvy o převodu tohoto podílu ze dne 5. dubna 2023 uzavřené mezi převodcem Ekonprofi, s. r. o. a nabyvatelem White Cluster s. r. o. a poté na základě smlouvy ze dne 25. září 2023 uzavřené mezi White Cluster s. r. o. jako převodcem a eMedic Global SE jako nabyvatelem). Vlastnictví podílu bylo jako předběžná otázka posouzeno také v rozhodčím řízení. Obsahem předmětného notářského zápisu je dále rozhodnutí společnosti eMedic Global SE jako jediného společníka při výkonu působnosti valné hromady společnosti o odvolání navrhovatele 2) z funkce jednatele účastnice a jmenování Jaroslava Ptáčka novým jednatelem a odvolání navrhovatele 3) z funkce člena dozorčí rady a jmenování Ekaterini Slukové novým členem dozorčí rady,“ lze se dočíst v rozhodnutí Vrchního soudu v Praze.
„Protože navrhovatelé namítají, že prohlášení Jaroslava Ptáčka v předmětném notářském zápisu je nepravdivé (od smlouvy o převodu podílu na nabyvatele White Cluster s. r. o. společnost Ekonprofi, s. r. o. odstoupila, jelikož cena za převod podílu na základě smlouvy o jeho převodu a dohody o ceně nebyla nabyvatelem uhrazena), a vyslovili podezření, že listiny, z nichž se měl důvod jejich výmazu podávat, nebyly notáři JUDr. Ondřeji Demutovi při sepsání notářského zápisu vůbec předloženy, soud prvního stupně uzavřel, že rozhodnutí o odvolání dosavadních a jmenování nových členů orgánů zapsané osoby učinila osoba, jejíž postavení jako jediného společníka je sporné, jelikož rejstříkové řízení ovládané registračním principem nedává rejstříkovému soudu prostor ke zjišťování (dokazování) těchto sporných skutečností. A protože tyto skutečnosti byly sporné již před provedením napadeného zápisu, zápis neměl být proveden.
Návrhu z těchto důvodů vyhověl,“ pokračuje verdikt Vrchního soudu.
Předání konkurenci
Mezitím ale došlo nečekanému vývoji, který už Ekonomický deník také popsal, do ostravské pobočky vtrhla parta svalovců, vedená podnikatelem Tomášem Horáčkem, a z firmy si odnesli archivy.
To ale nebylo vše.
Insolvenční správce dlužníka CEPO Green3, SE (bývalý Fair Credit International, SE) Ladislav Tetera se souhlasem věřitelského výboru vybral za účelem správy závodu FCC společnost EC Financial Services, a.s. ze skupiny Natland. Zjednodušeně řečeno, provoz FCC převzala na základě tohoto rozhodnutí konkurence.
Skupina Natland přitom původně zájem o FCC striktně odmítla.
„Natland ve věci Fair Credit Czech žádný zájem nemá a ve věci se neangažuje. V záležitostech týkajících se šíření pomluv využijeme všech právních nástrojů, které máme ze zákona k dispozici a věc už řeší naši právní zástupci,“ zareagovala v prosinci na otázky Ekonomického deníku společnost Natland prostřednictvím své mluvčí Hany Filipové.
Minulý týden pak dorazilo zaměstnancům FCC následující oznámení.
„Hlavním úkolem Insolvenčního správce je zajistit řádnou správu Závodu. Insolvenční správce je v této souvislosti oprávněn vykonávat všechna práva a povinnosti ve vztahu k zaměstnancům, obchodním zástupcům, zprostředkovatelům úvěrů, smluvním partnerům a klientům Závodu, jakož i rozhodovat o všech provozních a obchodních záležitostech Závodu. Insolvenční správce za účelem správy Závodu angažoval společnost EC Financial Services, kterou pověřil, aby činnosti a oprávnění spojené s provozem Závodu Insolvenčním správcem vykonávala za něj. Zaměstnanci, včetně vedoucích zaměstnanců (tj. manažerů) a obchodní zástupci jsou proto povinni plnit pokyny insolvenčního správce, resp. společnosti ECFS. Upozorňujeme, že jednatel FCC ani exekuční správci závodu již nemají ve vztahu k závodu žádné pravomoci. Všechny úvěrované klienty FCC upozorňujeme, že všechny úvěrové smlouvy zůstávají v platnosti, a klienti jsou proto povinní hradit splátky úvěrů v souladu s těmito smlouvami způsobem, který určí insolvenční správce. Veškeré splátky úvěrů je nutné plnit obchodním zástupcům, kteří budou klientům určeni společností ECFS, popřípadě na bankovní účty, které klientům sdělí společnost ECFS. Upozorňujeme, že splátky nesmí být hrazeny jiným obchodním zástupcům nebo na jiné bankovní účty, neboť by takové splátky nebylo možné považovat za uhrazené a insolvenční správce je bude vymáhat. Nebudou-li dodrženy výše uvedené pokyny insolvenčního správce nebo navazující pokyny společnosti ECFS, může osoba jednající v jejich rozporu způsobit škodu, za kterou bude odpovídat. Taková osoba může svým jednáním zároveň mařit či hrubě ztěžovat výkon funkce insolvenčního správce, což může vést až ke spácháni trestného činu porušení povinnosti v insolvenčním řízení,“ napsal insolvenční správce Ladislav Tetera.
Poněkud zvláštní pokyn k hrazení splátek úvěrů na účty EC Financial Services, a nikoli na účet insolvenčního správce Ladislava Tetery, pak zopakovali zaměstnancům Fair Credit Czech i pracovníci EC Financial Services.
„Tak EC Financial Services nutí obchodní zástupce a manažery, ať vkládají veškeré peníze na ten účet co je na stránce Insolvence Fair Credit. Nikdo neví, čí ten účet je. EC Financial Services má z toho, co se pošle na ten účet 29 procent, vyhrožuje OZ FCC, že pokud to nepošlou, budou právní kroky. FCC zase říká, ať se peníze posílají na FCC účet, jako vždy. Manažery čeká těžká volba, co jim mají říct, jestli poslat EC Financial Services nebo FCC,“ sdělil Ekonomickému deníku jeden ze zaměstnanců Fair Credit Czech.
Ekonomický deník mu proto položil několik otázek, souvisejících s vývojem kolem společnosti Fair Credit Czech.
„K vaší žádosti sděluji, že jsem vázán povinností mlčenlivosti a nad rámec informací publikovaných v insolvenčním rejstříku nemohu komentovat případ, ve kterém jsem ustanoven insolvenčním správcem,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku Ladislav Tetera.
Píše Natland
Ekonomický deník se obrátil i na společnost Natland, respektive jejího zakladatele Tomáše Rašku.
„Kauze FCC se věnujeme od roku 2022, jak lze snadno dohledat i z tiskové zprávy. Naší rolí je hájit zájem věřitelů a je tedy logické, že v souvislosti s tím se potkávají všichni relevantní účastníci, aktuálně či historicky spojení s daným případem. Může jít o historické či současné akcionáře, management, který ve společnosti působil dříve, nebo i zakladatele, věřitele. Není jasné, kam směřuje váš dotaz, nicméně k setkání docházelo s panem Fišerem (na jeho žádost) nebo s panem Nejedlým a mnoha dalšími,“ začala odpovědi mluvčí Natlandu Hana Filipová.
„Několika dalším otázkám buď není rozumět anebo těžko můžeme reagovat. Nejsme tiskové oddělení pana insolvenčního správce ani AK Glatzová. Ta v řadě věcí díky své erudici hájí naše zájmy, ale nikoliv výlučně, což dokládá jistě list jejich klientů a ocenění. Obraťte se tedy s dotazem na příslušné strany. Stejně tak nekomentujeme věci, když nevíme, k jaké komunikaci se vyjádřit, kupříkladu když danou AK neznáme, a nevidíme důvod s ní komunikovat. Stejně tak váš další dotaz má směřovat na AVANT IS, jak sami píšete,“ pokračovala Filipová.
„Obecně však nerozumíme hodnocení ´krajně nevýhodné´. Pokud se jedná o aktivity FFTP, ten na základě dohody spravuje pohledávky věřitelů, kteří nejsou ekonomicky, nebo odborně schopni hájit svá práva věřitele. Podmínky jsou výsledkem obchodních dohod stran, které nám nepřísluší komentovat, ale uspokojení 90 % z výtěžku je vysoce nadstandardní podíl z vymáhání pohledávek, pokud se vychází z toho, že při nízkém uspokojení nese veškerá rizika správce pohledávek. Obdobně při základní orientaci v insolvenčním právu a procesu úpadku je zřejmé, že věřitel nepožaduje, maximálně dává podnět. Pokud má pocit, že daný podnět směřuje ke společnému zájmu legitimních věřitelů,“ odpověděla na další otázky mluvčí Natlandu.
„Co se týká fondu, dovolíme si váš dotaz opravit. Fond není společnost, ale soubor majetku, který zakládá a spravuje investiční společnost. Jsme v daném fondu jedním z investorů a fond se zabývá, mimo jiné, správou pohledávek, což se rozumí jako soubor aktivit s cílem zajistit řádné úhrady pohledávky dlužníkem. Insolvenční zákon předpokládá, že pokud insolvenční správce potřebuje, pro efektivní správu majetku služby a aktivity, které nelze hradit z majetkové podstaty (např. vedení sporů apod.), pak se na financování mohou podílet (a podílí) věřitelé podle priorit a daného systému. Tedy jedná se o zcela běžný postup, kdy aktivně věřitel podporuje činnosti (poradce, právní zastoupení) správce s cílem podpořit tak majetek v majetkové podstatě a tím pádem uspokojení věřitelů,“ doplnila Filipová.
A na závěr dodala: „Celkově nevíme, z čeho čerpáte informace a struktura vašich otázek je velmi zvláštní, nemůžeme se zbavit dojmu, že velmi dobře kopíruje vyjádření skupiny pana Fišera apod. Je velmi zajímavé, že otázka stovek věřitelů, kteří investovali své prostředky v částce miliarda a více, je zcela mimo váš zájem a zájem vašeho mediálního projektu. Věříme, že i tak se v rámci stávajících či budoucích řízení pozornost upře i na jednání zainteresovaných stran na FCC, od jeho založení až do stávající, úpadkové situace. Nicméně dotazy na ECFS směřujte na daný subjekt.“
Ekonomický deník k tomuto vyjádření podotýká, že otázky s nikým, natož skupinou Jana Fišera, nekonzultoval.
Potvrzené rozhodnutí soudu o vrácení do pozic, jak majitele Fair Credit Czech Rosebary Capital & Investments, tak jednatele Michal Štroner a člena dozorčí rady Ivo Krska, může mít na další vývoj kolem kauzy Fair Credit Czech velmi zásadní vliv.
Jan Hrbáček