INZERCE

Kontroverzní podnikatel Tomáš Horáček. Koláž: Tomáš Cikrt

Další pokus o nepřátelské převzetí okolo poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit? Jednatel upozornil správce na aktivity Natlandu

Okolo poskytovatele nebankovních úvěrů Fair Credit Czech je v posledních dnech pořádně živo. Společnost ustála pokus o nepřátelské převzetí skupinou kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Horáčka. V souvislosti s těmito aktivitami se objevil další incident. Jednatel Fair Credit Czech Michal Štroner upozornil insolvenčního správce z Ostravy Ladislava Teteru, že se chystá další možný pokus o nepřátelské převzetí, tentokrát dlužníka Fair Credit Czech CEPO Green3, SE. Štroner mimo jiné napsal, že se ve věci angažuje investiční skupina Natland. „Natland ve věci Fair Credit Czech žádný zájem nemá a ve věci se neangažuje. V záležitostech týkajících se šíření pomluv využijeme všech právních nástrojů, které máme ze zákona k dispozici a věc už řeší naši právní zástupci,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku společnost Natland.

Společnost Fair Credit Czech na sebe podala letos na konci října insolvenční návrh. Navrhovala v něm, aby soud vyhlásil její úpadek, jak vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Firma, respektive její vlastník, zastoupený právní kanceláří Linkers, ale ve svém vyjádření insolvenčnímu soudu tvrdila, že insolvenční návrh byl podán neoprávněnou osobou a nebyl ani řádně podepsán a řeší jeho zpětvzetí.

Městský soud v Praze nyní odmítl i insolvenční návrh podaný za velmi podivných okolností. Vyplývá to ze soudního rozhodnutí, které má Ekonomický deník k dispozici. U insolvenčního soudu se mimo jiné objevil materiál, někdo pokouší společnost FCC násilně převzít. Tím, kdo má operaci „orchestrovat“, je podle podle vyjádření právníků k insolvenčnímu soudu kontroverzní podnikatel ze severních Čech, spolupracující obviněný, známý hned z několika kauz, Tomáš Horáček.

Nyní přichází druhé kolo sporů a možného pokusu o převzetí, tentokráte dlužníka společností z bývalého holdingu Concord Financial – CEPO Green3.

„Dne 11. 11. 2023 se na Vás na základě mého pověření obrátil e-mailem Mgr. Jiří Lopata, aby Vás informoval o událostech kolem společnosti Fair Credit Czech s.r.o. a s tím souvisejících podezřeních na možná protiprávní jednání v rámci insolvenčního řízení. Ve Vaší reakci na tento e-mail jste Mgr. Jiřího Lopatu ubezpečil, že si nejste žádných takových skutečností vědom a nechť předloží písemné důkazy, jinak nevidíte důvod se s ním sejít. Ve stejném duchu jste pak dle svého sdělení informoval věřitelský výbor.
Přestože mám za to, že při výkonu funkce insolvenčního správce s odbornou péčí jste musel přinejmenším některé z níže uvedených skutečností a vazeb zaznamenat, vyhovuji vaší výzvě a v zájmu transparentnosti a regulérnosti vedení insolvenčního řízení, věřitelů společnosti CEPO Green3, SE i dalších společností z bývalého holdingu Concord Financial, jejichž poškození bezprostředně hrozí, zasílám informace a podklady podstatné pro současné dění v insolvenčním řízení a vysvětlující snahy některých osob zpochybnit řadu let staré transakce mezi CEPO Green3, SE a Fair Credit Czech s.r.o., zastřešené renomovanými společnostmi HAVEL & PARTNERS a KPMG,“ napsal insolvenčnímu správci Ladislavu Teterovi jednatel Fair Credit Czech Michal Štroner.

Štroner insolvenčnímu správci napsal, že uvedené informace se opírají částečně o informace běžně dostupné ve veřejném prostoru a částečně o podložená zjištění najaté soukromé detektivní služby ARIES.

„V každém případě jde o informace pro Vás ověřitelné a nepochybně zapadající do informací, které jsou
vám známy. Jelikož jde o problematiku spojenou věcně i personálně a hraje v ní významnou roli snaha skupiny Natland Tomáše Rašky o ovládnutí Fair Credit Czech s.r.o. („FCC“), čehož máte být nástrojem, uvedu napřed pro kontext okolnosti spojené s pokusy o ovládnutí FCC a naváži vazbou na insolvenční řízení. Již nyní však je na místě předeslat, že součástí skupiny Natland je i společnost EC Financial Services, a.s., která se přímo účastní snahy vás přesvědčit o soupisu závodu FCC do majetkové podstaty CEPO Green3, SE a o správu tohoto závodu pro vás (!), přestože jde o přímého konkurenta FCC a zájemce o nepřátelské převzetí FCC (!). Tím se z vás a z insolvenčního řízení snaží udělat prostředky pro nepřátelské převzetí svého přímého konkurenta,“ napsal insolvenčnímu správci Ladislavu Teterovi dále jednatel Fair Credit Czech Michal Štroner.

Štroner insolvenčnímu správci Teterovi připomněl, co se v FCC odehrálo před měsícem, když se měl podle něj o nepřátelské převzetí pokusit kontroverzní podnikatel Tomáš Horáček prostřednictvím do pozice jednatele uměle dosazeného Jaroslava Ptáčka, viz texty Ekonomického deníku ZDE či ZDE.

„Současně je z veřejně dostupných údajů v obchodním rejstříku zřejmé, že jmenovaný Jaroslav Ptáček je společně s osobou pana Jindřicha Štercla přímo napojen na osobu kontroverzního podnikatele Bc. Tomáše Horáčka a na další společnosti, které za Bc. Tomáše Horáčka vlastní jeho právní zástupci a ve kterých mimo výše jmenovaných pánů figurují jako jednatelé rodinní příslušníci Bc. Tomáše Horáčka (Klaudie Kletečková). Tento převod je neplatný a došlo k němu v přímém rozporu se zákonem a momentálně je prověřován Policií ČR s podezřením na zvlášť závažný zločin podvodu,“ pokračuje Michal Štroner.

„Poté, kdy se pokus o převzetí FCC nepodařil, se ke mně začaly dostávat informace, že tato (zločinecká) skupina se pokouší proniknout rovněž do insolvenčního řízení, a to zřejmě za pomoci dalších osob propojených s Tomášem Raškou, který má eminentní zájem dostat FCC, resp. její obchodní závod pod svojí kontrolu prostřednictvím společnosti EC Financial Services a.s., poskytující nebankovní půjčky pod obchodní značkou ExpressCash. Jak je Vám nepochybně známo, společnost EC Financial Services, a.s., přímý konkurent FCC, projevila eminentní zájem spravovat obchodní závod FCC, pokud byste jej sepsal (jakkoli by to bylo protiprávní) a poněkud překvapivě dle mně dostupných informací jde dokonce o jedinou
společnost, s níž na toto téma komunikujete (?!), a to při vědomí jejího přímo konkurenčního vztahu.
Nejsou mi známy podrobnosti, ale chci věřit, že se skupina Natland pouze pokouší Vás zneužít ke svému záměru a že nejde o Vaše úmyslné zapojení do snahy ´přihrát´ obchodní závod FCC do skupiny Natland,“ tvrdí Michal Štroner.

Skutečnost, že za společností EC Financial Services, a.s. stojí Tomáš Raška, je zřejmé z veřejně dostupných zdrojů. Stejně tak není problém dohledat spojení mezi členem věřitelského výboru AVANT investiční společnost, a.s. a stejnou skupinou Natland.

„Aktivity podnikatele Tomáše Rašky ve směru k Fair Creditu nejsou rovněž žádnou novinkou,“ podotkl Štroner.

„Je rovněž faktem, že od roku 2022 do současnosti se pan Tomáš Raška opakovaně v záležitostech týkajících se Fair Credit scházel se současným organizátorem nepřátelského převzetí Bc. Tomáškem Horáčkem. Že vazby dosud nevychladly je zjevné i z toho, že pokud se k bývalému jednateli Fair Credit Czech s.r.o. Ing. Vondruškovi (který je rovněž členem skupiny Tomáše Horáčka) dostanou jakékoliv informace zevnitř společnosti FCC, téhož dne má tyto informace k dispozici i pan Tomáš Raška.
Zda je motivací pana Tomáše Rašky pouhá snaha převzít dosavadní byznys Fair Credit Czech s.r.o. pro svou společnost ExpressCash, či zda je motivace mnohem hlubší a spočívá například ve finančních problémech jeho skupiny (viz přiložený článek Investiční skupiny, které nepatří do portfolia slušných finančníků, část II z Finsider.cz z něhož, stejně jako z dalších informací veřejně známých ve finančních kruzích vyplývá, že skupině Natland mohou chybět prostředky na výplatu věřitelů – 450 milionů v NRIF splatných 27.5.2024 – a jejich uspokojení může být nejisté) je těžko usuzovat. Jisté však je, že obětí jeho snah mají být ve svém důsledku nejen společnost FCC, ale rovněž insolvenční správce CEPO Green3 a v neposlední řadě i věřitelé společnosti z holdingu Concord Financial, pro které případný soupis obchodního závodu FCC a jeho praktické předání ke spravování či kontrole EC Financial Services, a.s., je nulový,“ rozvádí děj jednatel Fair Credit Czech.

Jak je podle něj rovněž z insolvenčního rejstříku zřejmé, je ve věřitelském výboru nejaktivnějším článkem Petr Opletal, právní zástupce věřitele AVANT investiční společnost, a.s., která je navíc věřitelem společnosti CEPO Green3, SE pouze na základě pohledávek, které nakoupila od 53 skutečných věřitelů společnosti.

„Přičemž podmínky smluv jsou eufemisticky řečeno ´poněkud nestandardní“´. V každém případě je zřejmé, že pohledávky byly získávány právě s cílem snahy o ovládnutí Insolvenčního řízení. Na AVANT opět má vazbu Tomáš Raška, který byl od roku 2010 do roku 2018 v její dozorčí radě a tato společnost je mj. jediným členem představenstva společnosti Natland investiční fond SICAV, a.s. jednoznačná a přímá vazba na Natland je evidentní,“ tvrdí Michal Štroner.

Podle Štronera je evidentní, že se Tomáš Raška a osoby kolem něj snaží ovlivnit výkon funkce insolvenčního správce Ladislava Tetery ve svůj prospěch.

Pokud by insolvenční správce na jejich scénář přistoupil, pak mimo jiné: Do doby vyřešení právních sporů z toho vzešlých dojde k likvidaci obchodního závodu FCC; majetková podstata CEPO Green3, SE se nijak nezvýší a uspokojení věřitelů CEPO Green3, SE se nezmění; 1 086 věřitelů holdingu, kteří uzavřeli dohodu o splátkovém kalendáři se společností Grimastar s.r.o., které jsou přímo závislé na existenci a trvání obchodní činnosti Fair Credit Czech s.r.o., nebude v důsledku takového kroku uspokojeno, což mj.
pravděpodobně vyvolá další vlnu žalob na náhradu škody vyvolané takovým případným protiprávním postupem insolvenčního správce (na což výslovně upozorňujeme, aby bylo nesporné, že tyto důsledky jsou správci známy a budou též vzaty v potaz); jediným subjektem, který bude na celé situaci profitovat, je společnost EC Financial Services, a.s., resp. Natland (Tomáš Raška), ve věřitelském výboru podporovaný
společností AVANT investiční společnost, a.s., a to díky převzetí zákaznického kmene, vázaných zástupců a celé činnosti Fair Credit Czech s.r.o. S ohledem na alarmující charakter shora popsaných souvislostí máme za to, že je nutno na ně upozornit zcela transparentně a explicitně. Řada z uvedených skutečností je zřejmá z veřejných zde odkazovaných zdrojů, další musí být známy insolvenčnímu správci z jeho
činnosti a další plynou z příloh tohoto přípisu,“ uzavírá v podnětu insolvenčnímu správci Ladislavu Teterovi jednatel Fair Credit Czech Michal Štroner.

Ekonomický deník proto investiční skupinu Natland oslovil a požádal o vyjádření k tomuto podnětu.

Výzva Ekonomického deníku společnosti Natland k podnětu z insolvenčního rejstříku. Foto: Jan Hrbáček

„Natland ve věci FCC žádný zájem nemá a ve věci se neangažuje. Již dříve informoval FFTP, kde je Natland jedním z podílníků, že se zasadí o ochranu klientů FIncentrum/ Swiss Life Select ve věci FCI – viz tisková zpráva. V záležitostech týkajících se šíření pomluv využijeme všech právních nástrojů, které máme ze zákona k dispozici a věc budou řešit, respektive řeší naši právní zástupci,“ zareagovala na otázky Ekonomického deníku Head of Marketing & Communication Natlandu Hana Filipová.

Spolupracující obviněný, který telefonoval mobilem z „basy“

V textu výše zmiňovaný podnikatel Tomáš Horáček je pro orgány činné v trestním řízení známou firmou. Když mu kvůli podnikatelským aktivitám za hranou zákona začalo „téct řádně do bot“, rozhodl se s policií a státními zástupci spolupracovat, aby nestrávil řadu let ve vězení.

Přestože mu za ekonomickou trestnou činnost hrozil nemalý trest, získal status spolupracujícího obviněného a odešel po dohodě o vině a trestu s trestem, který pokryl jeho pobyt ve vazbě. A to přesto, že ve vazbě nezákonně používal mobilní telefon, díky kterému v činnosti za hranou zákona pokračoval dokonce se pokoušel i ovlivňovat svědky.

„Tomáš Horáček začínal svou kariéru jako pravá ruka nechvalně proslulého kmotra ČSSD, někdejšího kmotra Teplic, Petra Bendy. Pro něj podle médií organizoval nábory černých duší do severočeské sociální demokracie. Z ústecké buňky ČSSD byl v roce 2009 vyloučen poté, co vyšlo najevo, že byl odsouzen za jízdu bez řidičského oprávnění a čelil obžalobám za podvody. Právě za pojistný podvod při havárii osobního vozu byl v roce 2011 pravomocně odsouzen k osmi měsícům vězení s podmínečným odkladem na dva roky,“ napsal týdeník Euro.

Později se Horáček začal věnovat své firmě První chráněná dílna, jejímž byl stoprocentním vlastníkem a která zaměstnává handicapované osoby. Proto začala firma od roku 2014 získávat desítky veřejných zakázek například od nemocnic nebo úřadů. Organizace Transparency International však již v roce 2015 upozornila na to, že drtivou většinu zakázek řeší firma subdodávkami a handicapovaní se na jejich realizaci nijak nepodílejí. Společnost získala od státu stovky veřejných zakázek za více než miliardu korun, zmínilo Euro.

Za První chráněnou dílnu lobboval mimo jiné tehdejší předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten se na přelomu let 2017 a 2018 za firmu opakovaně přimlouval na Finančním úřadu Ústeckého kraje, který kritizoval za to, že v Horáčkově společnosti zahájila kontroly na zneužití dotací. Filip vzal podnikatele také na poslaneckou cestu do Kazachstánu, za což dostal od Horáčka 500 tisíc korun. Policie tak nakonec došla k závěru, že o úplatek pro Filipa nešlo. Věc ale předala finanční správě s tím, aby doměřila alespoň daň.

Lhal jako svědek?

V roce 2018 policie zadržela podnikatele Tomáše Horáčka kvůli podezření z korupčních praktik kolem veřejných zakázek ve zdravotnictví. Horáček byl následně obviněn z uplácení a ovlivňování veřejných zakázek, kdy jeho firma měla v minulosti získat zakázky nemocnic Na Bulovce a Na Františku bez výběrového řízení, za což mu hrozil až osmiletý trest odnětí svobody.

V roce 2021 však došlo mezi žalobcem Zdeňkem Matulou z Vrchního státního zastupitelství v Praze a Horáčkem k dohodě o vině a trestu a Horáček tak získal status spolupracujícího obviněného. Šlo konkrétně o trest ve výši šesti měsíců ve vězení, pokutu pět milionů korun a sedmiletý zákaz působení v obchodních společnostech.

Této dohody dosáhl Horáček i proto, že měl ve svých výpovědích označit celou řadu dalších lidí jako pachatele údajné trestné činnosti. Podle serveru iDnes.cz ale z důkazů, které měl server k dispozici vyplývá, že Horáček ve svých výpovědích lhal.

Horáček měl dle iDnes.cz ve výpovědích uvést, že finanční prostředky, které použil na kauci k propuštění z vazby, nepocházely ze společnosti Svět zdraví. Avšak dle Horáčkových odposlechů a výpisů z bankovního účtu Horáčkova advokáta Michala Říhy, které měl server iDnes k dispozici, jasné vyplývá, že Horáček u výslechu nemluvil pravdu.

Výpisy z účtů dokládají finanční převody z notářské úschovy na účet firmy Svět zdraví a následně na účet Horáčkova advokáta Michala Říhy. Ten je následně převedl na účet Vrchního státního zastupitelství a byly tedy použity na zaplacení Horáčkovy kauce.

Finance ve výši 20 milionů korun měly být z firmy Svět zdraví zaslány na základě pokynu Jindřicha Štercla. Ten měl být do firmy dosazen právě Horáčkem. Prostřednictvím odposlechů pak byla zachycena komunikace, kdy Horáčkovi do vazby volal Štercl přímo z banky a informoval ho o tom, že peníze na kauci poslal z firmy Svět zdraví na účet Michala Říhy, advokáta Horáčka.

Tomáš Horáček na dotazy redakce iDnes.cz uvedl, že uvedené zveřejněné důkazy jsou součástí snahy ovlivňovat a zastrašovat jeho osobu v roli svědka prostřednictvím nepravdivých informací. Horáčkův advokát Michal Říha na dotazy iDnes nereagoval.

„Spolupracující svědek je ze zákona povinen vypovědět pravdu a nesmí lhát. V případě, že lže, je jeho důvěryhodnost, a tedy i využitelnost jeho výpovědí u soudu zanedbatelná. Pokud spolupracující obviněný ve svých výpovědích lže, dopouští se protiprávního jednání a hrozí mu další stíhaní za křivou výpověď,“ uzavřel server iDnes.

Jan Hrbáček