INZERCE

Mercedes benz GLA. Představitel třídy benzínových SUV, která rostou na popularitě. Foto: Mototechna

Covid mění trh s automobily. Roste prodej benzínových SUV a naftových sedanů

Pandemie již rok hýbe celosvětovým děním. Automobilové trhy připravila o růst, ale zároveň ovlivňuje i chování zákazníků. Ti tak začali více přemýšlet o tom, jaký typ automobilu a zejména pak jeho pohonná jednotka jsou pro ně a jejich využití ideální. Vytrvale roste podíl benzínových motorizací a rostou i prodeje aut s hybridními nebo plně elektrickými motory.

Ve střední Evropě lze v poslední době vypozorovat měnící se trend v nákupu ojetých automobilů. Zatímco dříve bylo možno tento region označit za „ráj dieselů“, situace kolem covidu a její dopad i na peněženky motoristů, tento trend mění.

„Trend se obrací a v současnosti už benzínové motorizace vedou prodejní statistiky s podílem 49,4 procenta. Diesely mají 48,2 procenta, zbytek připadá alternativním palivům. V Polsku jde poměr ještě více ve prospěch benzínu, tam je podíl již lehce přes 60 procent. Pouze na Slovensku stále vedou diesely s 51,6 procent, ale svůj náskok pomalu ztrácí i zde,“ Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. Tyto údaje vyplynuly z kontinuální analýzy, kterou firma nyní zveřejnila.

Podle statistik největšího evropského prodejce ojetých vozů jsou kategorie, kde se trendy od roku 2019 nijak významně nezměnily. Sem patří například hatchbacky nebo kombíky, kde se podíl benzínových motorizací pohybuje okolo 77 procent, respektive 33 procent u kombíků. Naopak u stále populárnější kategorie sportovně užitkových vozidel SUV a crossoverů je nárůst patrný. Oproti roku 2019 podíl benzínových motorizací vzrostl o 7,7 procentního bodu na současných 49,9 procent. „Je to dáno tím, že automobilky dnes produkují mnohem více modelů této kategorie a zároveň se u velké části zákazníků snížily vzdálenosti a četnost jízd, ke kterým automobil používají, takže se jim úspornější naftový motor nevyplatí,“ dodává Vaněček.

Opačný trend, tedy příklon k naftě, je vidět u sedanů, tedy luxusnějších limuzín využívaných zejména středním a vyšším managementem ve firmách. Zde poklesl podíl benzínových motorizací od roku 2019 ze 44 procent na současných 36,8 procent. „Tady si to vysvětlujeme downsizingem, kdy automobilky postupně vyřazují z nabídky kultivované víceválcové benzinové motory, které nahrazují právě diesely nebo hybridní pohony. Ostatně velkých sedanů s hybridním ústrojím přibývá a s ním i jejich prodeje v rámci trhu ojetin, kde se dnes jedná už téměř o jedno procento,“ uzavírá Vaněček. Zajímavostí je i skok z 0 na 2,7 procent u benzínových motorů u dodávek, kde byla nafta vždy prakticky stoprocentní. Růst je způsoben zařazením benzínových motorizací do pick-upů, které využívají zejména stále rostoucí rozvážkové služby ve městech.

(chl)