Už řadu měsíců se Okresní soud Praha-Východ zabývá známou kauzou Bereta, v níž čelí obžalobě pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a bývalí policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal. Obžaloba se týká údajného vynášení informací z trestních řízení. Ekonomický deník nyní objevil poznatky, které prokazují neobjektivitu i možnou podjatost někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v popisovaném případu. Jeden z klíčových detektivů se totiž přátelil s Vladimírem Sittou ze společnosti Neograph a soudním znalcem, vůči jehož rodině v minulosti žalobkyně Dagmar Máchová aktivně zasáhla.

Kauza Bereta je mimořádně zamotaný případ. Dozorující žalobkyní je Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, případ řešil dnes už neexistující Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který vedl předseda hnutí Přísaha Róbert Šlachta. Jednou ze Šlachtových klíčových postav byl detektiv David Plecitý.

Ekonomický deník nyní získal důkazy, že Plecitý byl v úzkém styku s Vladimírem Sittou ze společnosti Neograph a soudním znalcem, známým z kauzy provize za dodávky jízdenek pro Dopravní podnik hlavního města Prahy, kterou řešila protikorupční policie.

Z e-mailové komunikace vyplývá, že Sitta junior byl s Plecitým v intenzivním kontaktu a detektiv Plecitý mu v kauze jízdenek iniciativně pomáhal.

Ekonomický deník loni v prosinci upozornil na mimořádně třaskavou výpověď jednoho ze svědků v kauze Bereta – Jana Kopeckého. Ten soudu popsal, o čem podle jeho zjištění kauza Bereta je. Kopecký před soudem zkonstatoval, že akce proti žalobkyni Máchové byla detektivům Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nařízena. Prozradila mu to rodinná přítelkyně, policistka Vendula Kwasniaková, která byla jednou z vedoucích postav realizačního týmu kauzy Bereta. Kolegyně už zmíněného detektiva Davida Plecitého. Ten je dnes vrchním radou a vedoucím oddělení Analýza II. na Finančně analytickém útvaru ministerstva financí.

Mohlo by vás zajímat

„Vendula řekla, že mají za úkol najít něco na paní Máchovou. Já jsem jí na to řekl: ´Hele, Vendy, ty ses snad zbláznila. Co to znamená? Co to jako děláte? Proč to je? A ona řekla: Hele, prostě zašli daleko, dělají na Sittech´,“ řekl u soudu Kopecký.

Rodina Sittů je známá mimo jiné z jízdenkové kauzy pražského Dopravního podniku (spoluvlastnili papírnu Neograph ve Štětí – pozn. red.). Policie a státní zastupitelství si Vladimíra Sittu juniora hýčkalo jako jednoho ze dvou korunních svědků v tomto případu. Sitta byl s jedním z detektivů ÚOOZ a kolegou Kwasniakové – Davidem Plecitým – ve velmi úzkém vztahu.

Lobbovali za případ

„Na ÚOOZ byl mimo jiné takzvaný odbor V8, myslím, že to bylo padělání, a odboru V8 velela paní plukovnice Kwasniaková, a její spolupracovník byl nějaký pan plukovník nebo podplukovník Plecitý. Vendulu Kwasniakovou jsem znal dlouhá léta jako osobní přítelkyni, byla to spolužačka mojí manželky, stejně jako pan kolega Plecitý, kterého jsem tedy nikdy neviděl, ale mohu říci, že Vendula Kwasniaková byla už od začátku služební kariéry mojí paní, která nastupovala v roce 1994, rodinná přítelkyně. V podstatě ta Vendula se s mou paní hodně bavila i za mé přítomnosti a když pochopila, že já na té Kongresové (pražská policejní centrála – pozn. red.) mám poměrně velký přehled. Což se stalo v roce 2012, já jsem seděl tehdy u náměstka pro trestní řízení plukovníka Smékala a čekal jsem v předsálí, než on vyřídí nějakou poradu, kterou tam měl. A když na mě přišla řada, tak vylezla právě Vendula Kwasniaková, tam jsem se pobavili chvilku, ptal jsem se, co tam dělá, a ona řekla, že tam má nějaké jednání, měla jednání s náměstkem. Odešla, já jsem šel dovnitř a právě Smékal mi říkal, že to je s nimi peklo, že přišli s tím, to mi řekl mezi řečí, ne, že by mi to chtěl říkat, že přišli s tím, že dělá hospodářská nějakou domovní prohlídku někde u nějakých Sittů, a přišli za mnou, abych to zastavil. Říkal: ´Šlachta mi už od rána několikrát volal a teď tady byla ta kočka.´ To byla vlastně první indicie, kdy jsem pochopil, že vlastně ten útvar pod vedením Šlachty a té Venduly vlastně lobují za nějaký případ,“ řekl u soudu Jan Kopecký.

A pokračoval.

„A potom, to bylo v roce 2013, kdy jsem sezval větší skupinu přátel na moje čtyřicáté narozeniny, to bylo, mám pocit, že to bylo 8. června 2013, a na té oslavě se to posunulo vlastně o level dále, kdy ta Vendula tam viděla ty kluky z Kongresové, kteří tam byli, a viděla, že s nimi mám poměrně dobrý přátelský vztah, takže následně jsme se sešli v pizzerii Fresco Vento dole u řeky a tam mi řekla, že by potřebovala právě informace k paní JUDr. Máchové, že má za úkol vyřešit paní JUDr. Máchovou. To byla moje první indicie, kdy jsem zjistil, že existuje paní JUDr. Máchová,“ pokračoval ve své výpovědi Kopecký.

Předseda soudního senátu Michal Matouš poté položil Kopeckému otázku, zda poskytl Kwasniakové nějaké informace o žalobkyni Dagmar Máchové, která stojí v kauze Bereta před soudem jako obžalovaná.

„Já jsem ji neznal, tak jsem nemohl poskytnout žádné informace, ale vyděsila mě jedna věc, protože souvislost, kvůli které se to stalo, proto jsem mluvil o tom roce 2012, tak v té pizzerii mi právě tato policistka vysvětlila a rozkryla, že to je proto, že na Kongresové existuje útvar, nebo oddělení, což byli právě kluci, se kterými jsem se znal, to byli Nevtípil (bývalý vyšetřovatel kauzy Sittů nebo Čapího hnízda Pavel Nevtípil – pozn. red.), Klučka (kriminalista Pavel Klučka, u kterého ÚOOZ nainstaloval odposlechy – pozn. red.), a tato skupina, 3. oddělení, kteří vyšetřovali nějakou kauzu Sitta. Já jsem nevěděl, o co jde, ale z vyprávění Venduly jsem pochopil, že ten Sitta je nějaký znalec, se kterým se oni nějak přátelí, hlavně ten Plecitý a ona, a že je vyšetřovaný kvůli něčemu, a oni nechtějí, aby byl vyšetřovaný, takže se snaží nějakým způsobem to vyšetřování zastavit, a měla to dozorovat paní JUDr. Máchová. Já jsem se z toho v podstatě vylhal, protože mě se nechtělo v této souvislosti žádné informace zjišťovat, protože jsem nevěděl, o co jde, neznal jsem to vyšetřování, nevěděl jsem, proč se vyšetřuje, a hlavně mi přišlo divné, proč vlastně oni chtěli do toho vyšetřování zasahovat, takže jsem z toho byl takový trošku vyděšený, a víceméně jsme se poté začali vídat méně a méně a skončilo to v době, kdy jsem já skončil u policie,“ prohlásil dále Jan Kopecký.

Mluvila i o zásahu na vládě

Kopeckému pak položila několik otázek dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová a Kopecký zaregoval mimo jiné takto:

„Detaily, na které si vzpomínám, včetně data 8. 6. 2013, potom 25. 6. 2013, to jsou prostě pro mě klíčová data, kde se v podstatě odehrával jakýsi zlom v tom, kdy já víceméně zjišťuji, že rodinná přítelkyně, se kterou jsme sdíleli spoustu aktivit, tak najednou zjišťuji, že se víceméně uchyluje k něčemu, s čímž já jsem nebyl komfortní, takže to ve mně zanechalo nějakou stopu, zatímco věci, o kterých jsem se bavil s Igorem (obžalovaným Igorem Gáboríkem – přítelem Kopeckého – pozn. red.), tak mi prošly hlavou jedním uchem dovnitř, druhým ven… …K otázce, zda mohu přiblížit obsah toho hovoru s paní Kwasniakovou, uvádím, že na té oslavě toho 8. 6. 2013 jsme se bavili a tehdy mi Vendula říkala, že chystá něco velkého, že půjde tak vysoko, jak vysoko ještě nikdy nebyla. Já jsem říkal: ´Ty jo, co to znamená, to půjdete někoho zatýkat?´ a byl jsem jako fakt zvědavý. Ona říkala: ´Nech se překvapit, uvidíš sám.´ 13. 6. vlastně byl zákrok na Úřadu vlády, takže jsem pochopil, že jsme mluvili o tom. A tam už jsem pochopil, že to není úplně normální policejní práce, normální policejní akce, proto jsem si to zapamatoval, proto mi tato data utkvěla v paměti, a když jsem se sešli toho 25. 6. 2013 v té pizzerii, a teď vlastně poté, co jsem absolvoval ten rozhovor na těch čtyřicátinách, a poté, co jsem viděl, co se stalo toho 13. 6. na Úřadu vlády, tak jsem si pamatoval, že vlastně toho 25. 6. byl ten den, kdy mi ta Vendula řekla, že mají za úkol najít něco na paní Máchovou. Já jsem jí na to řekl: ´Hele, Vendy, ty ses snad zbláznila. Co to znamená? Co to jako děláte? Proč to je?´ a ona řekla: ´Hele, prostě zašli daleko, dělají na Sittech.´ Já jsem řekl: ´Já ale nevím, kdo to je, to mi nevysvětluj, že vůbec netuším, kdo to je, ale já se tím nechci zabejvat, já v tomhle nechci bejt aktivní, tohle jsou informace, které já nejsem ochoten shánět a zařizovat.´ S paní Kwasniakovou jsme se přestali stýkat v podstatě ten den. Ona se ještě nějakou dobu stýkala s mou manželkou. Já jsem měl, přiznám se, podezření, že právě Vendula jaksi sehrála nějakou roli v tom vykonstruovaném trestním řízení proti mé paní, ale nemám pro to žádnou podstatnou relikvii nebo indicii, ale to podezření už tam je a už zkrátka nemáme důvod se potkávat a bavit. Myslím si, že tím zašli za nějakou hranu tím, že začali konstruovat tyto kauzy, a od té doby já jsem už tu komunikaci přerušil. K otázce, jaká součást zpracovávala tu trestní věci proti mé manželce, uvádím, že GIBS. Paní Kwasniaková nebyla činná na GIBSu, ale měli tam mezi sebou velice čilou komunikaci. To zase vím, protože se bavila s mojí paní. K otázce, kdy se přestala moje paní stýkat s paní Kwasniakovou, uvádím, že to neumím přesně říci, ale myslím si, že to bylo krátce poté, že to bylo, řekněme, tak koncem roku 2013,“ konstatoval před soudem svědek Jan Kopecký.

Ahoj Davide. Posílám slíbené. Detaily osobně

Z e-mailové komunikace mezi detektivem Davidem Plecitým a Vladimírem Sittou mladším z roku 2011 vyplývá, že vztahy měli velmi silné. Plecitý dokonce podle e-mailů zařizoval Sitovi schůzku u tehdejšího šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Sitta mu v komunikaci pozměnil jméno na Martinů (možná kvůli tomu, že se tak jmenoval policejní prezident Oldřich Martinů – pozn. red.), ale odkaz na novinový článek jednoznačně dokazuje, že šlo skutečně o tehdejšího šéfa protikorupční policejní složky složky, která řešila pražskou jízdenkovou kauzu, ve které firma Neograph figurovala.

Tzv. jízdenková kauza skončila pravomocným osvobozením všech obžalovaných. Byl v ní mimo jiné obžalován lobbista Ivo Rittig nebo spoluvlastník Neographu (nyní vystupující pod jménem Security Paper Mill) Jan Janků (někdejší příslušník Stání bezpečnosti, stejně jako Vladimír Sitta starší – pozn. red.).

Jan Janků převzal Neograph v roce 2013. Státní zástupkyně Dagmar Máchová tehdy dozorovala tunelování Neographu, které vyšetřoval detektiv Pavel Nevtípil (mimochodem pozdější vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo – pozn., red.). Dagmar Máchová s posvěcením pražského městského soudu zabavila v souvislosti s trestním stíháním akcie Neographu Sittovi staršímu a zakázala mu hlasovat na valné hromadě Neographu, jíž byl polovičním majitelem.

„Společnost nám byla odňata, přišli jsme o ni za aktivní spolupráce státní zástupkyně Dagmar Máchové,“ komentoval Sitta mladší kroky státní zástupkyně Máchové, které později stvrdil Nejvyšší soud i Ústavní soud.

Sitta junior řešil rodinné byznysové problémy s detektivem ÚOOZ Plecitým velmi aktivně, jak vyplývá z e-mailů.

„Mám, přečtu. Schůzka zítra s kolegou asi padá volal mi, že je odvolán na zítra k jinému případu. My se uvidíme. D -,“ napsal David Plecitý Sittovi v říjnu 2011 v e-mailu s předmětem „žaloba na DP“ (zkratka pražské Dopravního podniku – pozn. red.) s nejvyšší prioritou.

Reagoval tak na předchozí zprávu Vladimíra Sitty juniora.

„Ahoj Davide, posílám slíbené, detaily osobně. Děkuji za podporu. Vážím si jí. Máš to u mě… Uvidíš, že padělky jsou jen špička ledovce a vlastně o ně ani na prvním místě zas tak nejde, Vláďa,“ napsal Sitta mladší Plecitému.

Dohazování šéfa protikorupční policie

„OK, tak se zítra potkáme jen sami dva. Doufám, že to nesouvisí nějak negativně s T. Martinů – s ním mám schůzku v pátek v 10 hod. P.S. jinak pouzdro je super, nosím ho denně,“ zareagoval Sitta junior.

„Myslím, že TM s tím zatím nemá co dělat. Uvidíme, co udělá tvůj postup – schválně, koho ti přidělí 🙂 DP,“ odepsal David Plecitý.

Z komunikace je dále evidentní, že Plecitý na řešení problémů Neographu zařizoval Sittovi mladšímu konkrétního policistu. Jeho jméno ale v komunikaci zašifrovali na XY.

„OK, tak fajn, nerad bych něco neúmyslně pokazil. To víš, ´chytám se stébla´ a beru každou pomoc… A mám TM říci, aby mi přidělil toho XY?“ napsal Sitta Plecitému.

„Domluvíme dnes. DP,“ zareturnoval Plecitý 12. října 2011.

„Přečti si jméno zástupce Protikorupčního… to mi dává víru,“ napsal pak 18. října Sitta Plecitému s odkazem na tento text na serveru Novinky.cz. V něm je jednoznačně zmíněno jméno Tomáše Martince.

„Obecně je s tímto typem oznámení problém, že útvar bude zanesen aktuálně medializovanými kauzami tohoto typu, a kde potom najde kapacity na to, aby se někdo v klidu a tichosti věnoval naší věci? Jak může polda, který má podobných věcí na stole víc, nebo se na nich jiným způsobem podílí, najít čas a chuť na normální detektivní pátrání, aby zločinci dostali, co jim patří? Můj předpoklad je, že to bude zase humbuk, a naši věc to jen odkloní na vedlejší kolej. Ale možná že jsem jen příliš profesně pesimistický. D,“ odepsal Plecitý Sittovi.

Detektiv ÚOOZ David Plecitý tedy s civilistou Vladimírem Sittou mladším řešili „naši věc“.

Kauzu Bereta, v níž je obžalovaná Dagmar Máchová, a detektivové ÚOOZ se pokoušeli v jejím rámci získávat informace i o vyšetřovateli případu Čapí hnízdo, později řešil místo Generální inspekce bezpečnostních sborů, právě útvar Róberta Šlachty. GIBS věc odebralo Vrchní státní zastupitelství v Praze, s nímž Sitta aktivně spolupracoval v případu Dopravního podniku.

A kdo se okolo případu velmi intenzivně ochomýtal? Svědkem Janem Kopeckým zmínění Vendula Kwasniaková a David Plecitý.

Jan Hrbáček