INZERCE

Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Foto: Julian Nyča

Co má ošetřit dohoda s Poláky kvůli Turówu? Například okamžité zastavení těžby kvůli poklesu podzemích vod

Po dlouhých měsících vyjednávání včera v Praze stvrdili český premiér Petr Fiala s polským premiérem Mateuszem Morawieckim svými podpisy Dohodu mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém hnědouhelném dole Turów v Polské republice na území České republiky. Co vše má dohoda ošetřit? Málo toho není. Vrty pro měření hladiny podzemních vod, stanice pro monitoring znečištění ovzduší, vybudování ochranného zemního valu, omezení světelných emisí dolu. V případě poklesu hladiny podzemních vod ve stanovených vrtech, pod stanovenou mez v určitém čase, bude muset polská strana na základě dohody okamžitě zastavit stávající rozsah současných těžebních prací v dole Turów směrem k českým hranicím.

Polsko se v dohodě zavázalo mimo jiné k dostavbě a prokázání funkčnosti podzemní bariéry, která by měla zabránit dalšímu odtoku podzemních vod z českého území nebo k výstavbě zemního valu, který má přispět k ochraně obyvatel nejbližších obcí před hlukem, prachem či světelným znečištěním.

Dále díky dohodě Polsko přijímá opatření ke zlepšení ovzduší v příhraničí.

Česká strana navíc získá přístup ke všem relevantním datům mapujícím vlivy těžební činnosti, takže bude moci daleko dříve a lépe reagovat na možný blížící se problém.

Nic takového by Česká republika v rukou neměla, pokud by se nepodařilo dohodu sjednat. Nic takového jí totiž negarantuje ani mezinárodní, ani unijní právo, Soudní dvůr EU, ani jiný nadnárodní orgán.

„Díky dohodě budeme mít v ruce to, o čem se nám ani nesnilo – transparentní monitoring – tedy přístup ke všem relevantním datům mapujícím vlivy těžební činnosti, takže bude moci daleko dříve a lépe reagovat na možný blížící se problém. ČR tak má nyní v ruce mechanismy i možnosti, jak kontrolovat činnosti v dole Turów,“ uvedla k tomu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, je v oblasti největším zaměstnavatelem. Těžit chce do roku 2044.

Hnědouhelná elektrárna Turów má pro polskou energetiku značný význam. Pokrývá zhruba pět procent tamní spotřeby elektřiny. Její instalovaný výkon (1488 megawattů) je srovnatelný se součtem výkonu českých elektráren Tušimice a Prunéřov II. Loni PGE spustilo do provozu nový blok o výkonu 496 megawattů, který nahradil tři nejstarší bloky.

Co všechno by měla dohoda, kterou tvrdě kritizuje ekologické hnutí Greenpeace, české straně přinést?

Ochrana podzemních vod

Polská strana se zavázala zřídit čtyři zcela nové vrty pro měření hladiny podzemních vod pro monitoring všech dotčených kolektorů a zařadit jak tyto nové, tak již existující vrty, do společné česko-polské monitorovací sítě. Takto bude mít stát více informací k tomu, aby mohl vyhodnotit vliv těžby v daném území.

„Vyjednali jsme i další podmínky k podzemní těsnicí bariéře zabraňující odtoku podzemních vod z území ČR, která je tak klíčovým ochranným opatřením zamezujícím ztrátám podzemních vod v ČR. Dohoda jasně specifikuje, za jakých podmínek lze považovat podzemní bariéru za funkční. V případě, že po dokončení stavby podzemní bariéry nezačne ve stanoveném termínu (nejpozději do 30. 6. 2023) stoupat či alespoň nepřestane klesat hladina podzemních vod ve vybraných vrtech, nebude možné, aby těžba postoupila za hranici plánovanou Polskem pro rok 2023,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Součástí dohody je i oboustranná výměna veškerých hydrogeologických informací, pro průběžné vyhodnocování pokračujícího vlivu dolu Turów na podzemní vody, které by případně vedlo k přijetí dalších opatření minimalizujících dopad těžby na podzemní vody v okolí dolu. Bez těchto informací by česká strana nemohla hydrogeologické poměry v dole Turów a jeho okolí ani dostatečně posoudit.

V případě, že hodnocení ukáže, že důl Turów způsobuje pokles hladiny podzemních vod, přijme polská strana další opatření (např. prodloužení, další zatěsnění či prohloubení stávající bariéry apod.). V případě poklesu hladiny podzemních vod ve stanovených vrtech, pod stanovenou mez v určitém čase, bude muset polská strana na základě dohody okamžitě zastavit stávající rozsah současných těžebních prací v dole Turów směrem k českým hranicím.

Ovzduší, pohyby v terénu, zemní val, hluk

Polská strana zřídí v severním a jižním okolí dolu Turów dvě automatické stanice pro monitoring znečištění ovzduší a bude zde nepřetržitě monitorovat koncentrace prachových částic PM10 a PM2,5, rychlost a směr větru, teplotu a vlhkost vzduchu a naměřená data budou on-line přenášena české straně a dostupná veřejnosti. To umožní vyhodnocovat skutečný vliv činností spojených s provozem dolu na kvalitu ovzduší na českém území. Monitoring bude probíhat po celou dobu trvání těžby.

Strany si budou navzájem předávat informace o měření pohybů terénu v dotčené oblasti. Dohoda upravuje i vymáhání případných škod na majetku vzniklých na území České republiky v důsledku pohybu terénu kvůli činnosti v dole Turów.

Přibližování těžby je podmíněno vybudováním ochranného zemního valu o dostatečné délce a výšce, který má minimalizovat vlivy činností v dole Turów (jako je omezení hluku, omezení prašnosti, omezení světelného znečištění atp.). Jeho součástí bude živá stále zelená stěna. Polská strana se zavazuje pečovat o vysazené stromy.

Polská strana zřídí na hraně dolu také technické místo měření, díky němuž bude možné identifikovat přímo hluk technologického zařízení dolu Turów a zpřesnit tak prováděný monitoring hluku v dotčeném území. Na tomto technickém místě bude polská strana provozovat kontinuální měření hluku a meteorologických údajů.

Dohoda také upravuje způsob řešení nadlimitní hlukové zátěže nejbližší obytné zástavby v obcích Oldřichov na Hranicích a Uhelná, které jsou důsledkem činností v dole Turów.

Světelný smog, přístup do dolu

V oblasti omezení světelných emisí dolu a účinků venkovního osvětlení dojde např. k modernizaci osvětlení základních strojů a přidání funkce vypínání reflektorů na stožárech v době, kdy se stroje nepoužívají, dále zavedení nejlepších možných technických řešení k minimalizaci světelných emisí, výměnu starých světelných zdrojů a svítidel za nové směrové (LED) apod.

Dohoda umožňuje zástupcům české strany provádět v dole Turów čtyřikrát ročně kontroly, při kterých polská strana poskytne plnou součinnost.

„Díky tomu budeme moci dohlížet na plnění všech podmínek a navržených opatření. Bez uzavření této dohody by se experti ČR do dolu s největší pravděpodobností nikdy nedostali,“ uvedlo dále ministerstvo životního prostředí.

Podle dohody musí polská strana informovat o probíhajících řízeních či jejich změnách souvisejících s těžbou v dole Turów, zejména pak o všech řízeních o povolování těžební činnosti. Polská strana bude rovněž muset české straně na vyžádání poskytovat veškeré dostupné dokumenty z těchto řízení, a to do 10 dnů od obdržení žádosti.

Fond malých projektů a jak řešit spory

Společně má výt založen Fond malých projektů, do kterého budou každý rok polská i česká strana přispívat shodně 250 tisíci eur a z něj se mají financovat místní a regionální projekty pro zlepšení životního prostředí.

Zřízena bude společná komise za účasti zástupců místních samospráv obou států, aby připravila strategii spravedlivé transformace regionu.

Pro případ, že se experti České republiky a Polska neshodnou v odborných otázkách, si obě strany odsouhlasily seznam nezávislých orgánů a institucí, které poskytnou nestranný posudek.

„Dohodli jsme se, že případné spory týkající se uplatňování nebo výkladu této dohody budou primárně řešeny jednáním zmocněnců, resp. diplomatickou cestou. Nepodaří-li se dosáhnout dohody na sporných bodech, může být věc předložena Soudnímu dvoru Evropské unie. Ten je v souladu s článkem 273 Smlouvy o fungování Evropské unie příslušný k vydávání konečných rozhodnutí o všech sporech týkajících se této Dohody a rovněž by rozhodoval o případných finančních sankcích,“ upozornilo ministerstvo.

Ukončení nejdříve za pět let

Ukončení dohody lze provést oznámením druhé straně nejdříve pět let poté, co pakt vstoupí v platnost, a dojde k němu po šesti měsících od zmíněného oznámení.

Nicméně i v případě ukončení platnosti dohody se řada jejích ustanovení nadále použije, a to po celou dobu, kdy bude probíhat těžební činnost v dole Turów. I nadále tak bude probíhat monitoring hlukové zátěže z dolu, kvality ovzduší, pohybů terénu i hladin podzemních vod.

Do doby ukončení těžby v dole Turów bude také fungovat Fond malých projektů a společná komise.

Nejméně jeden rok před zahájením rekultivačních prací, terénních úprav, zatopení důlní jámy ad. v souvislosti s uzavřením dolu Turów bude Polsko dopředu informovat Českou republiku, aby se mohla zapojit do procesu přeshraničního posuzování vlivů na životní prostředí.

Obě strany budou také pokračovat v monitorování pohybů terénu a výměně příslušných údajů až do ukončení případného zatopení dolu Turów.

Tomáš Rovný