INZERCE

Čím se trápily elity v Davosu? Prakticky vším

Vyhrocená situace kolem primárek v USA, otazníky nad Čínou a německá kancléřka pod tlakem. Tím vším žil v minulém týdnu Davos.

Prezidentské volby ve Spojených státech, otazníky nad směrem, kterým se ubírá čínská ekonomika, a vnitropolitický tlak na německou kancléřku Merkelovou. To byla podle agentury Bloomberg témata, která minulý týden dominovala na pravidelném setkávání ekonomických a politických elit v Davosu.

Letošní Světové ekonomické fórum zahájil Klaus Schwab varováním, že pokles cen komodit může zvětšit uprchlickou vlnu, které v posledních měsících čelí Evropa, a zakončil Marc Benioff, šéf Salesforce.com, lamentující nad absencí vůdcovství v době, kdy technologické inovace mohou zhoršit ekonomický výhled střední třídy. „Potřebujeme silnější lídry, kteří budou schopni nám dát jasnou vizi toho, kam směřujeme,“ řekl Benioff.

Dalším z témat, které stálo ve středu zájmu mnoha účastníků fóra, byla Čína. Druhá nejsilnější ekonomika světa zpomaluje svůj hospodářský růst s tím, jak se mění její struktura směrem od investic a exportu ke spotřebě a službám. To s sebou nese pokles poptávky po ropě a mnoha dalších komodit. Dění na jejích finančních trzích ze začátku letošního roku pak zvedlo vlnu kritiky směrem k čínské vládě, která prý nad ekonomikou ztrácí kontrolu.

Čína však není jedinou ekonomikou, která přiměla Mezinárodní měnový fond ke snížení odhadu letošního globálního růstu na 3,4 %. Spolu s ní mezi faktory globálního ochladnutí patří také Rusko a Brazílie, a také nepříliš přesvědčivý růst v Evropě. „Toto jsou klíčoví hybatelé globální ekonomiky,“ řekl britský ministr financí George Osborne. „Tito hybatelé však někdy způsobují otřesy. Otázkou je, jak velké ty otřesy budou,“ dodal.

Účastníci Světového ekonomického fóra často vyjadřovali obavy nad tím, že ekonomické otřesy mohou být intenzivnější, pokud nebudou vlády dostatečně silné. „Jestliže ekonomiky trpí, lídři mohou buď semknout, nebo naopak zneklidnit své občany,“ řekl Bill Browder, zakladatel fondu Hermitage Capital. Zřejmě tím má na mysli Donalda Trumpa, který umí využít právě nepříliš optimistické nálady mnoha Američanů, kteří jsou již z dosluhujícího demokratického prezidenta Obamy unaveni.

Dalším tématem, které v Davosu rezonovalo, byla uprchlická krize a s tím související pozice německé kancléřky Angely Merkelové, případně Brexit. Zatímco v otázce Brexitu má britský premiér jasno – chce vyjednat takové podmínky, aby mohl voličům v referendu doporučit hlasování pro setrvání v Unii, v případě Angely Merkelové se stále častěji objevují spekulace o tom, zda i na konci tohoto roku bude ještě ve svém úřadu.

„Evropská unie se kvůli migračním tlakům nachází v existenciální krizi,“ je přesvědčen miliardář George Soros. „Rozpadá se. A to je chvíle, kdy je nutné převzít iniciativu, mít něco jako Marshallův plán,“ dodal Soros.

„Nejde však jen o Střední východ, ale také o severní Afriku a jihovýchodní Asii, kde sektářské konflikty zvyšují riziko destabilizace daleko většího počtu států,“ upřesňuje Niall Ferguson, historik z Harvardské univerzity.

-usi-