Energetický regulační úřad spolupracuje s ministerstvem průmyslu a obchodu na možných úpravách v energetickém zákoně, které by reagovaly na říjnový kolaps společnosti Bohemia Energy i dalších dodavatelů elektřiny a plynu. Cílem změn je zajistit, aby režim dodavatele poslední instance nebyl pro zákazníky tak nepříjemný a nákladný jako dnes.

Možné změny energetického zákona představil na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Podle jeho vyjádření by bylo vhodné co nejdříve přijmout „rychlonovelu“ zákona, tedy nečekat na to, až bude dokončen a schválen zcela nový energetický zákon.

Trávníček ve svém vystoupení zmínil, že režim dodavatele poslední instance (DPI) by se měl do budoucna vztahovat i na zákazníky s odběrem plynu nad 630 megawatthodin ročně. Ti si musejí podle dnes platné legislativy vyřešit změnu dodavatele vyřešit sami, a to v termínu do tří dnů. Krachující dodavatel by též měl pod hrozbou vysokých sankcí povinnost předat kompletní informace o svých odběratelích.

Za úvahu stojí podle šéfa Rady ERÚ také zkrácení režimu DPI z šesti měsíců na tři s následným převodem zbývajících zákazníků na standardní smlouvy u největších dodavatelů. Takovou úpravu mají na Slovensku a podle Trávníčka se v praxi – tedy po krachu středních či větších dodavatelů energií – osvědčila. Stejně tak by pomohlo zavedení kritérií způsobilosti obchodníka s energiemi či zrychlení procesu přestupu z DPI k běžné smlouvě.

Jiný pohled na věc představili zástupci tří největších dodavatelů energií na českém trhu. Shodli se, že administrativa spojená s převodem zákazníků k DPI a následným převodem na běžné smlouvy je extrémně náročná. Hlavně kvůli faktu, že se kolaps Bohemia Energy a jejích dceřiných firem týkal téměř jednoho milionu odběrných míst – zhruba 618 tisíc v elektrické síti a 292 tisíc v plynárenství. Kromě nich skončilo na trhu i několik menších dodavatelů.

Mohlo by vás zajímat

Přehled počtu odběrných míst u společností, které na trhu končí, k datu 31.8.2021. Zdroj: OTE

Navzdory tomu bylo podle místopředsedy představenstva ČEZ Pavla Cyraniho bylo na konci listopadu z režimu DPI na běžné smlouvy převedeno (nebo je v procesu převodu) již 85 procent zákazníků padlých dodavatelů. Stejné číslo uvedl také generální ředitel skupiny innogy Česká republika Tomáš Varcop. Dodal, že innogy v režimu DPI převzala zhruba 240 tisíc zákazníků. Zbývající 15 procent bude největší problém; jedná se často o lidi, kteří prý ani netušili, že mají smlouvu s Bohemia Energy nebo jiným zkolabovaným dodavatelem.

Průběh konference narušily nepříliš kvalifikované dotazy některých posluchačů. Na akci navíc nebyl vpuštěn zástupce ministerstva průmyslu a obchodu, protože se neprokázal platným dokladem o očkování nebo bezinfekčnosti.

Více o pozici ERÚ v kauze pádu Bohemia Energy se dočtete zde.

David Tramba