Američtí investoři aktivně působí v České republice již tři desetiletí, avšak v posledních letech začíná být tok kapitálu přes Atlantik obousměrný. V minulém týdnu oznámená investice kolínské Draslovky ve výši 11,3 miliardy korun do převzetí výroby kyanidů od The Chemours Company je další z řady velkých expanzí českých byznysmenů do Spojených států amerických. Navázala tak na dříve oznámené investice České zbrojovky, R2G, Sev.en Energy a KKCG.
Majitelům Draslovky, kterými jsou bpd partners (Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský) a B3 Holding rodiny Brůžků, se naplňuje sen vybudovat globálního lídra na trhu kyanidové chemie. Kupují totiž největší závod na výrobu pevného kyanidu sodného na světě, který se nachází v Memphisu ve státě Tennessee. Podle očekávání účastníků bude transakce vypořádána ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Samozřejmě za podmínky, že ji schválí antimonopolní orgány.
Další velký úlovek se letos podařil společnosti CZG – Česká zbrojovka Group, kterou většinově vlastní miliardář René Holeček. Podle dohody z letošního února CZG koupila za 220 milionů dolarů v hotovosti a také za 1,1 milionu kusů nově vydaných kmenových akcií tradičního amerického výrobce střelných zbraní Colt Holding Company. Transakci se podařilo dokončit v květnu. Již v minulých letech byl americký trh pro Českou zbrojovku klíčový, investovala zde proto do výrobních závodů v Kansas City a Little Rocku.
Podle vyjádření vedoucího partnera poradenské firmy Dentons ČR Petra Zákouckého se někteří majitelé zbavují byznysu, který už pro ně není perspektivní. Nebo mají finanční potíže a potřebují volnou hotovost. „Čeští investoři mají dostatek cashe, dlouhodobě se o tento trh zajímají. Situace kolem Covid-19 odblokovala ustálené pozice prodávajících. Slabší dolar tomu také přispívá,“ odpověděl Petr Zákoucký.
V loňském roce na americký trh pronikl miliardář Pavel Tykač, jehož skupina Sev.en Energy koupila těžaře uhlí Blackhawk Mining i 17procentní podíl v další těžební společnosti Corsa Coal. Další z nejbohatších Čechů Karel Komárek již před pěti lety oznámil miliardovou investici do dvou továren na výrobu metanolu v USA. Investiční skupina R2G, za níž stojí miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, před třemi lety koupila amerického výrobce netkaných textilií First Quality Nonwovens.
Mají tyto transakce něco společného? „Co výše uvedené transakce spojuje je spíše dlouhodobý strategický investiční záměr českých firem. Jde o strategické investory, ne krátkodobé spekulace. Firmy sledují americký trh dlouhodobě a může trvat dlouho, než se příležitost objeví, nebo prodávající je ochoten o prodeji uvažovat,“ uvedl Štěpán Flieger, partner oddělení transakčního poradenství v EY.
Zároveň podle Fliegera nemůže americký trh ignorovat nikdo, kdo má ve svém oboru globální ambice. „USA jsou největší světová ekonomika a dlouhodobě nejatraktivnější investiční destinace na světě. Zároveň ale také vysoce konkurenční a náročné prostředí. Prosadí se jen silní a výjimeční. Pokud chcete být silný globální nebo mezinárodní hráč ve svém oboru, v USA dříve či později musíte působit,“ říká Štěpán Flieger.
David Tramba