Česká europoslankyně Dita Charanzová (ALDE, ANO) dnes večer v Dubrovníku převzala ocenění od evropských záchranářů (EENA) za své dva legislativní návrhy, které zvýší bezpečnost v EU. Do evropského práva, které bude transponováno do národní legislativy všech členských zemí, prosadila, aby střediska tísňových linek obdržela informace o přesné poloze volajícího a aby byl ve všech zemích EU povinně zaveden systém varovných SMS, které budou upozorňovat občany v postižené oblasti o možném nebezpečí.
Česká eruoposlankyně Dita Charanzová (ALDE, ANO), která vede kandidátku do nacházejících eurovoleb, prosadila, aby záchranné složky obdržely automaticky přesnou polohu volajícího. „Pokud člověk spadne z kola uprostřed lesů, těžko popisuje, kde přesně se nachází. Podle mého návrhu od konce roku 2020 spolu s hovorem střediska tísňových linek automaticky obdrží GPS souřadnice o poloze zraněného. Lokalizace samotného telefonu bývá hlavně v méně osídlených oblastech nepřesná, a to s odchylkou až dva kilometry. Ztrácí se čas, zvyšují se náklady, někdy je třeba povolat posily, ve vyhrocených situacích jde přitom o minuty. Byli to sami evropští záchranáři, kteří za mnou v průběhu projednávání dané legislativy s prosbou o prosazení tohoto opatření přišli. I čeští záchranáři opatření podporují, chyběla nám jen legislativa a ta je nyní na stole,“ vysvětluje Dita Charanzová. Opatření musí být zavedeno nejpozději k 21. 12. 2020.
„Ceny si vážím hlavně proto, že přichází od samotných záchranářů. Lidé, kteří zachraňují naše životy, nejlépe vědí, co jim v práci může reálně pomoci. Jsem ráda, že mé dva návrhy právě takto vyhodnotili. Při jejich práci hrají roli vteřiny, věřím, že jim navržená opatření dokáží ušetřit drahocenný čas,“ říká Dita Charanzová, které je jedinou političkou mezi letos oceněnými. K dalším laureátům patří skupina potápěčů, která pomohla zachránit skupinu thajských chlapců uvězněných v zatopené jeskyni. Dále rybář, který zachránil 23 lidí před plameny v Athénách, cenu Young Hero získá dívka za záchranu života dítěte tonoucího v bazénu atd.
„Zavedení systému mobilního varování na celém území EU znamená, že v případě průmyslové havárie, povodní, teroristického útoku, rozsáhlého požáru nebo jiného ohrožení obdrží všichni občané v postižené oblasti na své mobilní telefony upozornění o možném nebezpečí,“ popisuje Dita Charanzová. Varováni tak budou všichni občané, kteří se v daném čase nachází v postižené lokalitě. „Jsem ráda, že jsou to celoevropská pravidla. Tedy, i když pojedeme na dovolenou do jiného státu EU a budeme v místě nebezpečí, systém zašle varovnou zprávu i na náš mobil. Je to dobrý příklad toho, kde mohou moderní technologie pomoci se záchranou života, zdraví i majetku, pojďme toho využít. Systém dnes v některých zemích EU už zaveden je. Bohužel máme i příklady, kde kvůli technickým chybám trestuhodně selhal. Toho jsme byli svědkem například při teroristických útocích v Bruselu, kde systém varovných zpráv zkolaboval a v nastalé panice nikomu nepomohl, i to pro nás musí být poučení,“ popisuje Dita Charanzová. Existuje více technických řešení, jak systém nastavit, jejich výběr je ponechán na rozhodnutí členských zemí. Nařízení začne platit od roku 2022 (vzhledem k náročnější přípravě je ponechána delší lhůta).
Ocenění „112 Awards Ceremony“ získala Dita Charanzová na celoevropském sjezdu Evropské asociace tísňového volání EENA Conference 2019. Dvoudenní konference hostí cca 700 osob, členů záchranných složek, pracovníků operačních systémů, odborníků, novinářů apod.
Mohlo by vás zajímat
-red-