INZERCE

Velká fotovoltaická elektrárna, ilustrační snímek. Foto: ČEZ

ČEZ získal dotace na dvě rekordní fotovoltaiky, jejich výkon překročí 100 megawattů

Na českém území vyrostou v nejbližších letech dvě obrovské solární elektrárny, výkon každé z nich překročí hranici 100 megawattů. Umístěny budou na rekultivovaném území po těžbě hnědého uhlí na Chomutovsku. Vyplývá to ze smluv o poskytnutí dotace z Modernizačního fondu, které na konci března podepsal Státní fond životního prostředí se společností ČEZ.

Podle dokumentů, uložených ve veřejném Registru smluv, vyjde výstavba dvou rekordních fotovoltaik na celkem 4,2 miliardy korun. Dotace z Modernizačního fondu pokryje něco přes jednu miliardu korun. Větší z podpořených fotovoltaik, nazvaná Tušimice II, bude mít výkon 126,7 megawattu, druhý projekt nazvaný Vysočany – Plató má mít instalovaný výkon 115,7 MW. Jedná se tak o zatím největší solární elektrárny chystané na českém území.

Pro srovnání: Dnes drží rekord dvě fotovoltaiky z éry solárního boomu v roce 2010 – FVE Ralsko skupiny ČEZ (celkem 38,3 MW výkonu v několika propojených lokalitách) a FVE Czech Novum u Vepřeku na Mělnicku, kterou postavila skupina Decci (35,1 MW). Ve fázi posuzování dopadu na životní prostředí se nedávno objevily větší projekty, například záměr společnosti ČEZ poblíž Kadaně (nazývaný zde jako FVE EPR Letiště) s instalovaným výkonem 87,65 MW.

Rekordní projekty jsou vesměs umístěny na pozemcích historicky spjatých s povrchovou těžbou hnědého uhlí. „Obecně lze říci, že v lokalitě Tušimice-Prunéřov rozvíjíme projekty FVE s kapacitou cca 400 MW. V současné chvíli jednáme o změně územního plánu a aktualizaci Zásad územního rozvoje,“ uvedla před rokem mluvčí ČEZ Barbora Peterová.

projektinvestice (mil. Kč)dotace (mil. Kč)výkon (MW)výroba (GWh/rok)
FVE Tušimice II2283524,5126,7115,3
FVE Vysočany – Plató1923493115,7107,3
zdroj: Registr smluv

ČEZ chystá také relativně menší projekty, které se i tak počítají v desítkách megawattů. Jak Ekonomický deník upozornil loni v říjnu, ČEZ podepsal se SFŽP balík 20 smluv o financování fotovoltaických parků. Výstavba zmíněných 20 fotovoltaik o celkovém výkonu 235 megawattů vyjde na téměř 4 miliardy korun. Největší z nich se nacházejí v Ústeckém a Moravskoslezském kraji, často na brownfieldových plochách po bývalé těžbě nebo průmyslové výrobě.

Vůbec největší z dvacítky podpořených projektů se nachází u města Břidličná na Bruntálsku a po dokončení bude mít instalovaný výkon 48 megawattů. Jen o málo menší bude fotovoltaika na rekultivované ploše po bývalém hnědouhelném lomu Fučík u Ledvic na Teplicku, její výkon dosáhne 46,3 MW.

Na druhý solární boom se ČEZ intenzivně připravuje; do roku 2030 plánuje postavit fotovoltaické a větrné elektrárny o výkonu až 6000 MW. Zatím postavil jednu velkou fotovoltaiku u Křižan na Liberecku o výkonu 4,3 MW. Zajímavostí může být, že vznikl bez dotace. Jedná se totiž o pilotní projekt sloužící k otestování postupů při projektování, dodávce komponent, montáži a uvádění do provozu.

Podle informací, zveřejněných při březnovém oznamování výsledků za rok 2023, má ČEZ ve výstavbě sedm nových fotovoltaických projektů o výkonu celkem 38,4 MW. Co se týká investiční podpory z Modernizačního fondu, ČEZ zatím získal příslib dotací ve výši 3,1 miliardy korun na projekty s celkovou instalovanou kapacitou 730 MW.

Ambiciózní plány mají také další velcí hráči v české energetice. Sev.en Česká energie miliardáře Pavla Tykače nedávno podepsala se SFŽP smlouvy o poskytnutí dotací na pět velkých solárních parků na Mostecku o celkovém výkonu 121,8 MW. V lednu došlo k podpisu příslušných smluv s firmami ze skupiny SUAS Group. Týkají se tří fotovoltaických elektráren v Karlovarském kraji o celkovém výkonu 45 MW.

David Tramba