Náklad z třiceti tankerů se zkapalněným zemním plynem zatím převzal ČEZ v nizozemském terminálu Eemshaven, který má zčásti pronajatý. Z toho 26 tankerů připlulo v loňském roce a čtyři zbývající v roce 2022. Celkově ČEZ zajistil tímto způsobem 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá zhruba třetině české roční spotřeby.
Jak dále ČEZ uvedl v tiskové zprávě, ani jedna loď nepřivezla plyn původem z Ruska. Většinou se jednalo o plyn dovezený ze Spojených států. Zbývající tankery připluly s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) z Afriky a z Jižní Ameriky.
„Jsem rád, že terminál funguje podle plánu. Loni každý měsíc připluly v průměru dva tankery s plynem určeným pro Českou republiku a podobným tempem chceme pokračovat i letos. Nákupy lodí s plynem i spolupráce s našimi partnery v Eemshavenu nám umožňuje získávat další zkušenosti na trhu s LNG, které dále zúročujeme,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Terminál v Eemshavenu slavnostně zahájil provoz v září roku 2022. Jedná o plovoucí terminál, jehož provozovatelem je nizozemská společnost Gasunie. Smlouvu na využití kapacity mají společnosti ČEZ, Shell a Engie. Eemshaven byl vůbec prvním terminálem na zkapalněný zemní plyn spuštěným v Evropě od začátku války na Ukrajině. Jeho kapacita umožňuje přijímat až osm miliard metrů krychlových plynu ročně, z toho tři miliardy jsou určeny pro Českou republiku.
Jak Ekonomický deník uvedl v srpnu, plyn z Eemshavenu reálně pokrývá okolo 20 procent české spotřeby. Část dovezeného plynu, o kterou není zrovna na českém trhu zájem, ČEZ prodává v jiných evropských státech. „Nadpoloviční objem dovezeného LNG jsme po převedení do plynné podoby transportovali až do Česka, menší část jsme prodali v Německu,“ odpověděl tehdy mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Mohlo by vás zajímat
ČEZ si kapacitu v terminálu Eemshaven pronajal na pět let. Od roku 2027 chce začít místo něj využívat přístav ve Stade u Hamburku, což je připravovaný terminál s kapacitou 13,3 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Připravuje ho německá společnost Hanseatic Energy Hub, smlouvu na využití kapacity mají společnosti ČEZ, EnBW a SEFE. Nasmlouvaná kapacita pro ČEZ činí 2 miliardy metrů krychlových plynu ročně na dobu 15 až 25 let.
David Tramba