Společnost ČEZ vykoupila od investorů nazpět a zrušila dluhopisy v celkovém objemu 11,9 miliardy korun. Díky tomu sníží své zadlužení. To by se mělo zmenšit v podobném poměru jako samotná Skupina ČEZ. Ta se totiž v lednu zmenšila o Elektrárnu Počerady a od začátku dubna nezahrnuje ani rumunské společnosti prodané australskému fondu.

Jak dnes ČEZ oznámil v rámci informační povinnosti, držitelé dluhopisů měli zájem hlavně o odprodej emisí denominovaných v eurech. ČEZ tak vykoupil nazpět skoro polovinu z dluhopisové emise v objemu 500 milionů eur splatné v roce 2022 a více než čtvrtinu emise v objemu 750 milionů eur splatné letos. Naopak jen malý zájem byl o zpětný prodej dolarové emise splatné v roce 2022.

K vypořádání prodeje rumunských aktiv mezi Skupinou ČEZ a fondy spravovanými australskou Macquarie Infrastructures and Real Assets (MIRA) došlo ve středu 31. března. Transakce zahrnovala sedm rumunských společností, z nichž nejdůležitější je rozvodná síť v regionu Oltenia a 600megawattový větrný park v oblasti Dobrudža. Podle oznámení ve finančních výsledcích za třetí čtvrtletí loňského roku ČEZ rumunské dceřiné firmy prodal za 25,4 miliardy korun.

Podle dřívějšího vyjádření finančního ředitele ČEZ Martina Nováka rozdělí společnost platbu za rumunská aktiva na tři hromádky. První použije na snížení dluhu, druhou na expanzi v perspektivních oborech podnikání (obnovitelné zdroje, energetické služby) a třetí využije k navýšení dividendy.

Mohlo by vás zajímat

Výši letos splatné dividendy dodnes vedení Skupiny ČEZ nenavrhlo – k nelibosti části menšinových akcionářů. „Vlastně je obrovská ostuda, že ještě na konci dubna akcionáři Skupiny ČEZ tipují výši dividendy,“ poznamenal na Twitteru akcionář a ostrý kritik šéfů ČEZ Michal Šnobr. Podle jeho odhadu by ČEZ mohl vyplatit v letošním i v příštím roce dividendu ve výši 50 korun za akcii.

David Tramba