ČEZ přihlásil do prvního kola přidělování dotací z Modernizačního fondu celkem 24 fotovoltaických elektráren o celkovém výkonu 233 megawattů. Rozhodnutí o poskytnutí dotace očekává během následujících tří až šesti měsíců. ČEZ to uvedl v aktualizované prezentaci pro investory.
Dotace se pohybuje okolo 7 milionů korun na jeden megawatt instalovaného výkonu solárních panelů. Pokud by ČEZ uspěl ve všech případech, mohl by z Modernizačního fondu získat až 1,6 miliardy korun. Úspěch přitom není jistý, o získání dotace soutěží celá řada zájemců nejen z řad energetických podniků. Větší šanci má ten, kdo se spokojí s nižší dotací na jednotku výkonu.
Podle vyjádření Skupiny ČEZ jsou tyto projekty rozprostřeny po celé České republice, i když konkrétní lokality zatím společnost neuvádí. Jedná se o projekty, které by ČEZ chtěl postavit v průběhu následujících dvou let. „Jde o projekty moderních fotovoltaických elektráren využívajících moduly o účinnosti zhruba 20 procent a pracujících s progresivními typy panelů, jako jsou například oboustranné nebo panely vyrábějící při částečném zastínění,“ uvedla mluvčí ČEZ Barbora Peterová.
ČEZ má v oboru zelené energetiky velké plány. Do roku 2025 chce pořídit 1500 megawattů nového výkonu ve fotovoltaice a větrných parcích, mezi lety 2025 a 2030 to má být dalších 4500 MW. Asi pětinu výkonu plánuje vybudovat na vlastních pozemcích, třeba v areálu bývalých dolů nebo v okolí uhelných elektráren. Pro zbylou část má vytipované lokality po celé zemi a vyjednává s obcemi a vlastníky pozemků o podmínkách spolupráce.
O přidělení dotace z Modernizačního fondu rozhoduje Státní fond životního prostředí (SFŽP) spolu s ministerstvem životního prostředí. Jak Ekonomický deník uvedl před dvěma týdny, prvních dvacet fotovoltaik již příslib dotace z fondu dostalo. Početně mezi úspěšnými žadateli převažují zemědělské podniky, ale objevují se už i první příjemci z řad velkých energetických skupin.
Mohlo by vás zajímat
Konkrétně společnost E.ON Energie obdrží dotaci 6,9 milionu korun na stavbu fotovoltaiky v areálu teplárny Mydlovary na Českobudějovicku. PREměření, což je dceřiná firma Pražské energetiky s aktivitami v oblasti obnovitelných zdrojů, získá stejnou částku na stavbu elektrárny Pozorka II. Ta by měla vzniknout vedle FVE Pozorka u Kladrub na Tachovsku, kterou firma PREměření koupila v roce 2013.
Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika do programu získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k letošnímu růstu cen povolenek to může nakonec být víc než dvojnásobek.
David Tramba