INZERCE

ČEZ rozšiřuje síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily. Nově v Olomouci

Dvojice rychlodobíjecích stanic byla dnes zprovozněna na obchvatu Olomouce v lokalitě Nemilany. Infrastruktura vzniká i díky evropskému grantu z  programu Connecting Europe Facility (CEF).

Část skupiny ČEZ zaměřená na elektromobilitu – ČEZ Elektromobilita, která provozuje nejvíce dobíjecích stanic pro elektromobily, zakreslila do mapy stanic další dvě – a to téměř uprostřed republiky – v Olomouci. Rychlé dobití elektromobilu je tak zase o něco snadnější.

Dvojice rychlodobíjecích stanic od společnosti ABB byla zprovozněna na dálnici D35 v Nemilanech u Olomouce. Jsou součástí výstavby stanic rychlého dobíjení vznikajících díky grantu z evropského programu CEF. Jeho prostřednictvím Evropská komise podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T.

Podrobně jsme o rozvoji elektromobility mluvili s šéfem této divize Tomášem Chmelíkem. Přečtěte si celý rozhovor

Podle mluvčího skupiny ČEZ pro obnovitelné zdroje Martina Schreiera vznikne v rámci projektu ČEZ – „EV Fast Charging Backbone Network Central Europe“ – do konce příštího roku více než 40 rychlodobíjecích stanic umožňujících většině elektromobilů dobít 80 % kapacity baterií za cca 20-30 minut. Dosud bylo v tomto projektu instalováno více než 10 stanic. Nad rámec těchto lokalit ČEZ průběžně staví i stanice z vlastních prostředků – letos takto vzniklo nebo v brzké době odstartuje provoz zhruba 10 stanic (rychlodobíjecích i normálních).

„S potěšením zakreslujeme na mapu naší sítě rychlodobíjecích stanic právě Olomouc coby důležitou spojnici na cestě napříč Moravou i celou Českou republikou. Instalované stanice jsou schopné obsloužit elektromobily všech značek a nejrozšířenějších standardů dobíjení. Evropský grant z programu CEF pro oblast Doprava nám pomáhá výrazně urychlit výstavbu tohoto typu stanic,“ uvedl Kamil Čermák, generální ředitel společnosti ČEZ ESCO.

„Jsme rádi, že právě stanice ABB jsou součástí této důležité dobíjecí lokality pro elektromobily a věříme, že zde opět prokáží svoji vysokou technickou úroveň a spolehlivost,“ řekla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika.

Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice – vedle 40 rychlodobíjecích stanic je řidičům k dispozici i více než padesát tzv. stanic normálního dobíjení. Více na http://www.elektromobilita.cz/cs/mapa-dobijecich-stanic.html. Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se uživatel před dobíjením identifikuje jedinečnou RFID kartou.

Skupina ČEZ souběžně v oblasti elektromobility nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro firmy, municipality a kraje. Jde například o návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje elektromobilů nebo wallboxy a kabely pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility pro jednotlivá města a regiony.

Podle Memoranda a Akčního plánu o budoucnosti automobilového průmyslu v České republice je elektromobilita a digitalizace jedním ze základních kamenů rozvoje tuzemského automobilového průmyslu. Memorandum bylo nedávno podepsáno zástupci Vlády ČR a sdružení AutoSAP za účasti Skupiny ČEZ.

Technické údaje dobíjecích stanic

Elektromobilita Skupiny ČEZ provozuje rychlodobíjecí stanice dodávané společností ABB Česká republika. K jejich standardní výbavě patří DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS, které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Dále disponují AC nabíjením se zásuvkou vybavenou standardem Mennekes, který zvládne nabíjení s výkonem až do 22 kW. Nabíjení s pomocí DC konektorů umožní 80% dobití kapacity akumulátoru za necelou půlhodinu.

Stanice jsou standardně připojeny k platformě fungující na principu cloudu, která umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku, včetně spotřeby energie pro každou z nich či výpočtu statistiky za určité období. Jde o aplikace „Drive Care“ a „charger Care”. Právě v kombinaci s integrovanou aplikací prediktivní údržby na platformě Microsoft Azure dovede systém zareagovat dříve, než se případná závada projeví na kvalitě služby. Spolehlivost provozu stanic je pro e-mobilitu naprosto klíčová.

V České republice je v současnosti registrováno více než 1500 elektromobilů. Jen letos do konce listopadu se nově registrovalo 372 vozů na elektrický pohon. Podobně jako v dalších vyspělých zemích Evropy, i v České republice se elektrická auta stávají běžnou součástí zejména městského provozu. To se promítá do všech oblastí týkajících se prodeje a servisu elektromobilů. Odhady dalšího vývoje hovoří v horizontu několika let o ročních prodejích v řádu tisíců elektromobilů a plug-in hybridů. Postupný pád největších bariér (omezená nabídka elektromobilů, jejich vysoká cena, malá hustota dobíjecí infrastruktury a malá zákaznická zkušenost) a v kombinaci s podpůrnými opatřeními (bezplatný vjezd do center měst, parkovacích zón, jízda v pruzích pro MHD, atd.) by měl znamenat rychlé dosažení podílu 20 % na celkovém prodeji osobních vozidel a lehkých užitkových vozů v ČR.

-chl-

Tématu elektromobility se věnujeme průběžně. Přečtěte si některé naše starší texty:

Nastává soumrak elektromobility? 

Skupina automobilek chce vytvořit evropskou síť dobíjecích stanic, v ČR investuje hlavně ČEZ 

Česká firma se podílela na vývoji autonomního vozu. Představila jej v Praze 

Kamil Čermák z ČEZ ESCO: Jsme lídry, ale musíme sledovat trendy, aby se z… 

Věříme tomu, že elektromobilita je opravdové téma, říká manažer Útvaru čistých technologií ČEZ 

Nová unijní pravidla pro elektromobily účinkují od 18. listopadu 

Dotace na elektromobily táhnou, fotovoltaice musí pomoci firmy 

Kalifornie dává zelenou utilitám v budování dobíjecí infrastruktury pro elektromobily 

Automobilky: Budete jezdit ve vodíkovém autě, které nebude vaše