Jistým módním trendem je zakládat další a další dceřiné společnosti a rozvíjet byznys jejich prostřednictvím. ČEZ vyrazil proti trendu a naopak stahuje z dceřiných firem do mateřského podniku některé majetky a činnosti. Konkrétně z firmy ČEZ Obnovitelné zdroje vytáhl fotovoltaické a malé vodní elektrárny a ze Škody JS smlouvy a technologie týkající se údržby dukovanských reaktorů.
Podle zjištění Ekonomického deníku se portfolio elektráren, které provozuje firma ČEZ Obnovitelné zdroje, zmenšilo z 201 megawattů na 61,3 megawattu. Zmíněná firma vlastní už jen velké fotovoltaické elektrárny Ralsko a Žabčice, které převede o něco později. Zbývající fotovoltaiky a malé vodní elektrárny a větrné elektrárny již provozuje přímo ČEZ, jak lze vyčíst z přehledu licencí na webu Energetického regulačního úřadu. Formálním vlastníkem těchto zdrojů dál zůstává ČEZ OZ investiční fond, který je též konečným příjemcem většiny výnosů ze zmíněných elektráren.
Podle vyjádření mluvčí ČEZ Barbory Peterové je důvodem pro změnu provozovatele zjednodušení fungování obnovitelných zdrojů v rámci Skupiny ČEZ. „S ohledem na plány Skupiny ČEZ v oblasti rozvoje obnovitelných zdrojů energie dává smysl rozdělit development a následný provoz. Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje tak díky tomuto kroku bude mít volné ruce primárně pro development nových obnovitelných zdrojů,“ dodala Barbora Peterová.
ČEZ Obnovitelné zdroje se tak změní v developera obnovitelných zdrojů, který bude mít na starosti hlavně vyhledávání vhodných lokalit pro solární a větrné elektrárny, jednání se starosty příslušných obcí a povolovací řízení. Skupina ČEZ má v této oblasti velké plány, do roku 2030 chce postavit 6000 MW nového výkonu v obnovitelných zdrojích.
Mohlo by vás zajímat
Řešení historické zátěže
Druhý převod majetku se týká inženýrské společnosti Škoda JS, kterou ČEZ vlastní od konce roku 2022. Podle notářského zápisu, který bych v minulých dnech zveřejněn v Obchodním rejstříku, převezme ČEZ „manipulátory, systémy s příslušenstvím a na ně navazující pracovněprávní vztahy, které se váží k údržbě, kontrolám a modernizaci technologií primárního okruhu“ v jaderné elektrárně Dukovany.
„Tento krok je součástí strategie soustředit klíčové kontrolní činnosti spojené s údržbou jaderných elektráren do divize jaderná energetika společnosti ČEZ. V rámci toho k 1. srpnu přechází 34 zaměstnanců ŠKODA JS (z více než 1000 lidí, jež firma v současnosti zaměstnává), kteří se věnují kontrolám klíčových komponent v obou jaderných elektrárnách a pracují převážně pro ČEZ,“ doplnil k převodu majetku a zaměstnanců mluvčí Škody JS Karel Samec.
Se zmíněným převodem je spjato také řešení historické zátěže. Tedy smluvních pokut, které Škoda JS v minulosti od společnosti ČEZ dostala za nedodržení smluvních termínů. Ale také závazku uhradit škodu, která společnosti ČEZ vznikla v důsledku nesprávně provedených a vyhodnocených kontrol svarů potrubí v Dukovanech a v Temelíně. Současně ČEZ převezme pohledávku Škody JS za chomutovskou firmou Tediko, která je za odfláknuté kontroly svarů přímo odpovědná.
Jedná se o poměrně citlivou kauzu, která se „provalila“ v roce 2015. Státní úřad pro jadernou bezpečnost si následně vyžádal odstavení tří ze čtyř bloků jaderné elektrárny Dukovany a provedení nových, tentokrát již kvalitně provedených rentgenových snímků svarů. Dočasné omezení provozu dukovanských bloků snížilo zisk Skupiny ČEZ o miliardy korun. ČEZ podal na Škodu JS žalobu a vzniklou škodu tehdy vyčíslil na 2,76 miliardy korun.
Škoda JS měla do roku 2022 ruského vlastníka, kterým byl podnik OMZ ovládaný Gazprombankou. Rusové po 18 letech zanechali Škodu JS ve zbědovaném stavu, v letech 2021 a 2022 byla plzeňská firma ve ztrátě. Loni již Škoda JS vykázala provozní zisk ve výši téměř 250 milionů korun při celkových tržbách 3,3 miliardy korun. Od chvíle, kdy ji od Rusů koupil ČEZ, se opět daří získávat nové zakázky. Zájem o spolupráci se Škodou JS veřejně deklarují oba uchazeči o zakázku na nový blok dukovanské elektrárny – francouzská EDF i korejské KHNP.
David Tramba