Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal prvostupňové rozhodnutí, kterým povolil převzetí společnosti Škoda JS ze strany Skupiny ČEZ. Prodávajícím je finanční skupina Wood & Company, u které byla jaderná Škodovka dočasně „zaparkována“ po odchodu ruského vlastníka. Rozhodnutí už nabylo právní moci.
Úřad posuzoval dopady uvedeného spojení na hospodářskou soutěž na trzích výroby a velkoobchodního prodeje elektrické energie, návrhů a konstrukce primárních okruhů pro nové jaderné elektrárny a údržby a servisu jaderných elektráren.
„Po posouzení všech podkladů získaných v průběhu správního řízení Úřad dospěl k závěru, že spojení nezvýší tržní sílu spojujících se soutěžitelů natolik, že by mělo za následek podstatné narušení hospodářské soutěže,“ uved mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Odchod toxického ruského vlastníka
Jak jsme uvedli v červnu, skupina ČEZ se stane stoprocentním vlastníkem plzeňské Škody JS. Vyřeší se tím problém s „toxickým“ majitelem strategicky významné české firmy, kterou od roku 2004 vlastnila ruská strojírenská skupina OMZ kontrolovaná Gazprombankou.
Citlivou transakci ČEZ realizuje ve spolupráci s brokerskou a investiční společností Wood & Company. Ta se stane držitelem akcií Škody JS do schválení transakce antimonopolními úřady. „Tento postup zajistí, že společnost Škoda JS již nebude ohrožena sankcemi bezprostředně po podpisu smlouvy, nikoliv až poté, kdy antimonopolní úřady dají Skupině ČEZ souhlas s převzetím plné kontroly,“ řekl v červnu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Přechod Škody JS z ruského do českého vlastnictví následně uvítali ve svém vyjádření premiér Petr Fiala a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Mohlo by vás zajímat
Podnik, kterému se přestalo dařit
Před koronavirovou krizí vykazovala Škoda JS stabilní výsledky. Tržby se pohybovaly od tří do čtyř miliard korun a čistý zisk okolo 150 milionů korun ročně. V roce 2020 to i vlivem koronavirové pandemie bylo méně, necelých 18 milionů. Loni podle zveřejněné výroční zprávy (nalézt ji lze v Obchodním rejstříku) už byl podnik ve ztrátě 44 milionů korun.
Tržby v roce 2021 klesly na 2,8 miliardy korun. Hlavní podíl na tom má snižující se export. Velké zakázky na slovenské jaderné elektrárně Mochovce a na starších blocích v maďarském Paksi už jsou skoro hotové a nové zakázky podobného významu nepřibývají. Značný podíl na tom měl bývalý ruský vlastník; Gazprombank nalezneme na sankčních seznamech ve Spojených státech amerických či Velké Británii.
(red)