INZERCE

Jaderná elektrárna Dukovany. Zdroj: fotobanka spol. ČEZ

ČEZ má další z řady povolení, jež otevírají cestu ke stavbě v Dukovanech

Nový blok jaderné elektrárny Dukovany je – navzdory všem pochybnostem o ekonomické výhodnosti a bezpečnostních okolnostech – o krok blíže realizaci. Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) ze Skupiny ČEZ totiž získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost vedeného Danou Drábovou povolení k umístění nového jaderného zdroje. Jedná se o první z dvojice povolení, které SÚJB k novým reaktorům vydává. To druhé se již bude týkat konkrétní zvolené technologie.

Předmětem vydaného povolení je umístění dvou jaderných zařízení s jedním tlakovodním reaktorem o elektrickém výkonu do 1200 megawattů. „Aktuální je stavba jednoho bloku ve výkonovém rozmezí do 1200 megawattů, povolení se nicméně týká dvou jaderných zařízení. Jednak jsme takto připravovali dokumentaci od roku 2015 a především nám to umožňuje zohlednit případné další energetické a klimatické cíle v budoucnu,“ vysvětluje generální ředitel společnosti EDU II Petr Závodský.

Žádost o povolení k umístění nového jaderného zdroje podala společnost Elektrárna Dukovany Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) před necelým rokem. Samotná příprava podle vyjádření společnosti ČEZ začala již o pět let dříve – v roce 2015. Podklady k dokumentaci, která má přes 1600 stran, zpracovávaly tři desítky odborníků, nejen ze Skupiny ČEZ, ale zapojil se třeba i Výzkumný ústav vodohospodářský, Česká geologická služba a Masarykova univerzita.

Dokumentace mimo jiné popisuje a vyhodnocuje, zda je lokalita pro umístění nového jaderného zdroje vhodná. Zabývá se například přírodními podmínkami včetně zajištění vody, popisuje a hodnotí koncepci projektu, otázky zajištění kvality a zabývá se i předběžným vlivem provozu na obyvatelstvo a životní prostředí, případně budoucím způsobem vyřazení elektrárny z provozu.  „Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily,“ uvedla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Výše zmíněný limit 1200 megawattů není dobrou zprávou pro francouzského a korejského uchazeče o stavbu nového dukovanského bloku. EDF i KHNP totiž mají zkušenosti jen s výstavbou výkonnějších bloků a plány na jejich zmenšení zůstávají zatím jen na papíře. Do limitu 1200 megawattů se naopak vejde americký Westinghouse, ruský Rosatom a čínské CGN. Velká část politické scény nicméně požaduje vyřazení Rusů a Číňanů z bezpečnostních důvodů.

Výběrové řízení měl podle původního plánu vyhlásit ČEZ již na konci loňského roku, bylo ale odloženo. V ohrožení je tak celý původní harmonogram – výběr vítěze tendru na konci roku 2022 a také spuštění nového bloku v roce 2036. Značný podíl na odkladu má politický střet o podobu zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. Vládní návrh zákona se nelíbí opozičním stranám, které jeho schvalování v poslanecké sněmovně natahují různými obstrukcemi.

David Tramba