INZERCE

Model čínského reaktoru HPR 1000 (Hualong One). Zdroj: společnost CGN

Zatímco se poslanci přeli o Lex Dukovany, britský expert varoval před většinou uchazečů

Byla to nejspíš náhoda, ale takový souběh událostí stojí za zmínku. Zatímco poslanci se ve sněmovně přeli o schválení či přepracování zákona známého jako Lex Dukovany, české ekologické organizace spolu s Nadací Heinricha Bölla organizovaly pro novináře i další zájemce online přednášku profesora Stephena Thomase. Britský odborník na ekonomiku jaderných elektráren ve svém vystoupení několikrát překvapil, možná i jednou šokoval.

Dotaz, jaký model nového reaktoru by doporučil, Stephena Thomase nejprve doslova zmrazil na židli. Po chvíli přišel s nečekanou odpovědí. „Počkal bych na to, jaké budou  zkušenosti s provozem reaktoru Hualong One v Číně a také na to, zda projde schvalováním designu v Británii,“ řekl Thomas a dodal, že čínský reaktor může (ale nemusí) pozitivně překvapit svou spolehlivostí. Naopak s ohledem na zkušenosti v zahraničí nedoporučuje, aby si Česko vybralo nabízený ruský, americký, francouzský či korejský reaktor.

Podobný názor v Česku zazněl nejspíš poprvé. Konzervativní jaderní experti, mezi něž patří třeba bývalý ředitel temelínské elektrárny František Hezoučký, považují za nejlepší petrohradský model ruského reaktoru VVER-1200. Mnozí mladší experti, mezi něž patří třeba Ondřej Chvála působící na The University of Tennessee, doporučují počkat na malé a středně velké modulární reaktory. První z nich budou komerčně dostupné již po roce 2030, tedy v době, kdy by se podle vládního scénáře měl stavět nový jaderný blok v Dukovanech. Skalní kritici jaderné energetiky nové reaktory odmítají bez ohledu na zemi původu.

Profesor Stephen Thomas během online rozhovoru v roce 2020. Zdroj: Youtube.com

Proč Stephen Thomas varuje před čtyřmi zavedenými dodavateli jaderných technologií? Zmínil zkušenosti ze zahraničí, kdy se všechy jaderné bloky o výkonu nad 1000 megawattů staví s výrazným zpožděním a s nárůstem nákladů o desítky procent oproti původnímu předpokladu. Upozornil také na skandály s falšováním dokumentace k problémovým komponentům ve Francii a Jižní Koreji, na netransparentní mezivládní smlouvy mezi Ruskem a některými zeměmi či na problémy amerického Westinghouse s kvalitou oběhových čerpadel. „Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky,“ odcitoval Thomas výrok Alberta Einsteina.

Současně Stephen Thomas dodal, že český předpoklad, že při levném státním úvěru stačí k návratnosti investice cena 50 až 60 eur za megawatthodinu elektřiny, může být v souladu s realitou. Platí to však za podmínky, že se výstavba nového jaderného bloku příliš neopozdí a neprodraží – tak jako ve Finsku, Francii či Velké Británii. Dalším rizikem je, že Evropská komise levné státní financování posoudí jako nedovolenou státní podporu – a vynutí si změnu podmínek.

Schvalování zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice se ani ve středu 3. března nikam neposunulo. Vyhrazené čtyři hodiny na třetí čtení zákona označovaného jako Lex Dukovany zabrala hlavně dlouhá vystoupení poslanců Jana Čižinského (klub KDU-ČSL) a Pavla Žáčka (ODS), ale také hodinová přestávka na poradu poslaneckých klubů. Opozičním stranám se tak opět podařilo oddálit schvalování vládního návrhu zákona, jež má otevřít cestu ke stavbě nového bloku v Dukovanech.

Jak Ekonomický deník již dříve uvedl, zástupci Pirátů, ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL volají po vyřazení ruského Rosatomu a čínského uchazeče CGN, Varují také před rizikem, že nový dukovanský blok neúnosně prodraží. Naopak poslanci ANO, SPD, KSČM i někteří zástupci ODS a ČSSD návrh vládního projaderného zákona podporují.

David Tramba