INZERCE

Fotovoltaické fólie na provozní budově Národního divadla. Fólie je samočistící, mechanickou údržbu potřebuje zhruba jednou za rok. Foto: Jiří Reichl

ČEZ ESCO slaví 5 let s miliardovými tržbami a tisícovkami zaměstnanců

Sázka na to, že čím dál víc se bude dbát na úspory energií, ekologicky přívětivější řešení a inovativní přístupy k něčemu tak konvenčnímu jako je energetika, se před pěti lety vedení firmy ČEZ evidentně vyplatila. Dnes má firma ČEZ ESCO, která se na tyto úsporné projekty specializuje, v České republice a na Slovensku 16 dceřiných společností a 1900 zaměstnanců s tržbami okolo 22 miliard. V Německu, Polsku, Rumunsku pak kolem 3,5 tisíce zaměstnanců a tržby přes 16 miliard.

Když v březnu roku 2016 ve Fóru Karlín byla slavnostně představena nová dceřiná firma polostátního koncernu ČEZ – společnost ČEZ ESCO, která se měla zabývat především energeticky úspornými projekty, měla za sebou už několik měsíců fungování v roce 2015, za který utržila asi 2 miliardy korun. Loni to bylo oproti původně plánovaným 9 miliardám podle odhadů o třetinu méně, ale s takovou expanzí do zahraničí, kterou ČEZ ESCO nabralo asi nikdo nepočítal ani v nejoptimističtějších představách.

Energeticky úsporné projekty mají na starosti dvě součásti holdingu ČEZ. ČEZ ESCO obhospodařuje Českou republiku a Slovensko, ESCO International má na starosti ostatní země. Dosud působí v Polsku, Rumunsku a v Německu. Ve všech zemích se jí podařilo vstoupit do firem působících na tamních trzích. Nedávno jsme informovali o aktivitách firmy Kofler Energies. Významnou německou akvizicí byla také skupina Elevion.

Nováčkovi Bundesligy dodává technologické služby dceřinná firma ČEZ

ESCO International celkově obsahuje 47 společností s cca 3,5 tisíci zaměstnanci. Tržba za nekomoditní prodeje je za loňský rok odhadována přes 16 mld. Kč, EBITDA pak přes 850 mil. Kč.

ČEZ ESCO pak má ukazatele následující: Tržby za nekomodity přes 6 mld. Kč, EBITDA přes 500 mil. Kč, 16 dceřiných společností, 1900 zaměstnanců.

„Když jsme před pěti lety ČEZ ESCO zakládali, věděli jsme, že sektor moderní energetiky rychle poroste. Sázka na tuhle kartu se ukázala jako správná a nese očekávané výsledky. Nynější směřování Evropy a důraz na ochranu klimatu do budoucna atraktivnost řešení poskytovaných ČEZ ESCO ještě posílí,“ řekl představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš na bilanční tiskové konferenci k pětiletému výročí fungování ČEZ ESCO.  „Současné cíle EU 2030 v oblasti energetických úspor si vyžádají v Česku investice minimálně v řádu stovek miliard a možná až bilionu korun. Pro řadu sektorů to bude bolestivé, ale pro ESCO je to velká příležitost. Plán uhlíkově neutrální Evropy nicméně znamená, že tyto cíle budou brzy ještě zvýšeny,“ doplňuje Beneš.

„Dobrá zpráva je, že nové vedení Evropské komise říká, že je potřeba na tyto cíle dát peníze, aby jejich realizace neměla dopady na ekonomickou prosperitu celého evropského prostoru. Mluví se o přeměně Evropské investiční banky na klimatickou banku a o tom, že by tam měl být vložen až bilion eur,“ připomněl místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie Pavel Cyrani. Cyrani zároveň upozornil, že největší dekarbonizační výzvy se týkají oblastí dopravy a vytápění.

ESCO nabízí úsporné projekty nejen pro průmyslové podniky, ale i pro města a jejich zařízení

O aktivitách ČEZ ESCO píšeme v Ekonomickém deníku velice často. Za dobu fungování tyto projekty ušetřily zástupcům veřejné správy 1,4 miliardy korun. Mezi jedny z prvních a zároveň nejzajímavějších projektů jsou úspory energií v Národním divadle.

V Národním se topí samotnými diváky

ESCO však stále hledá nové možnosti, jak přicházet s novými podněty nejen pro municipality, ale i pro firmy. Nyní nově nabízí možnost pronájmu fotovoltaické elektrárny na předem určenou dobu (zhruba se počítá s 15 lety, ale může to být i delší doba) a poté ji odprodá provozovateli daného zařízení za 1 korunu. Tento produkt je vhodný pro provozy, které mají spotřebu alespoň 50 MWh za rok a je v nich provoz i o víkendech. Typově se jedná o domovy pro seniory a podobná zařízení.

Nejambicioznějším projektem v této oblasti je snaha ČEZ ESCO navázat na úspěšnou spolupráci se Škoda Auto, pro kterou již buduje elektrické dobíjecí stanice u dealerů, a postavit na provozních budovách v areálu fotovoltaickou elektrárnu. Podle předsedy představenstva ČEZ ESCO Kamila Čermáka by podle propočtů mohla mít výkon až 40 megawattů, což odpovídá polovině výkonu bloku jaderné elektrárny. Právě Škoda Auto je logickým partnerem největší domácí firmy v této oblasti, jelikož vyhlásila, že do roku 2025 sníží emise skleníkových plynů v celém životním cyklu osobních automobilů a lehkých užitkových vozů o 30 % v porovnání s rokem 2015.

Jiří Reichl