Společnost ČEZ předložila ministerstvu životního prostředí k posouzení záměr rekonstrukce Teplárny Trmice, která se nachází poblíž Ústí nad Labem. Jak vyplývá z předložené dokumentace pro posouzení dopadu záměru na životní prostředí (proces EIA), výsledkem bude konec spalování uhlí a přechod k energetickému využití zemního plynu a biomasu.
Podle této dokumentace má na Ústecku vyrůst paroplynová elektrárna s elektrickým výkonem maximálně 162 MW a tepelným výkonem do 283 MWt. Kotel na dřevní štěpku bude mít výkon 32 MWt. Ze současných zdrojů zůstanou zachovány pouze záložní kotle na zemní plyn. Součástí záměru je také vybudování vysokotlakého plynovodu, který bude napojen na plynovodní přípojku společnosti GasNet.
Rekonstrukci trmické teplárny chce ČEZ spustit v roce 2025 a dokončit v roce 2029. Projekt je tak v souladu s plánovaným odchodem od spalování uhlí v teplárnách do konce tohoto desetiletí. ČEZ chystá změnu paliva také v dalších teplárenských lokalitách včetně té největší – Elektrárny Mělník. Tady vzniknou – s mohutnou dotační podporou z Modernizačního fondu – tři paroplynové elektrárny a zdroj na energetické využití odpadu.
Trmice jsou tradiční elektrárenskou lokalitou, první uhelné bloky zde zahájily provoz již v roce 1916, jak uvádí ČEZ na svém webu. Tehdy byly v provozu první čtyři kotle a turbosoustrojí o výkonu 6 MW. Elektrárna se dále rozvíjela a v roce 1939 již byly instalovány turbíny o celkovém výkonu 59,8 MW, což představovalo 7 procent výkonu v Čechách. Současné kotle pocházejí z let 1948 až 1988, od roku 1976 se tento energetický zdroj zaměřuje hlavně na výrobu a dodávky tepla do Ústí nad Labem.
V současné době je v Teplárně Trmice instalováno šest kotlů o celkovém výkonu 469 MWt a šest turbogenerátorů na výrobu elektrické energie o výkonu 89 MW. Společnost ČEZ Teplárenská do ústeckých městských částí na levém břehu Labe dodává okolo 3000 TJ tepelné energie v páře za rok. Zásobuje teplem zhruba 30 tisíc domácností a velkou část průmyslových závodů ve městě.
David Tramba