ČEZ se doslova rozjel ve svých jaderných plánech a ambicích. Na území České republiky chce do roku 2050 postavit čtyři velké bloky a až deset menších modulárních. Zajímá se také o Slovensko. Společný podnik JESS, ve kterém má ČEZ 49procentní podíl, podal žádost o vydání povolení na umístění jaderného zařízení, jak potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Společnost JESS vznikla v roce 2009 za účelem výstavby nového jaderného bloku ve slovenských Jaslovských Bohunicích, majoritní 51procentní podíl v ní drží slovenská vláda. Ta chtěla do budoucna získat náhradu za stárnoucí bohunické bloky VVER-440 z 80. let. ČEZ chtěl využít tehdejších vysokých cen elektřiny i možné spolupráce s očekávaným, ale nikdy nevybraným vítězem temelínského tendru.
Jen o pár let později ČEZ ztratil o jaderný projekt na Slovensku zájem a v lednu 2013 se dokonce objevila zpráva o zvažovaném prodeji podílu ve firmě JESS. K tomu nakonec nedošlo, avšak plány na stavbu nového reaktoru v Jaslovských Bohunicích u Trnavy nabraly zpoždění. Významnější posun nastal před rokem, kdy společnost JESS získala osvědčení slovenského ministerstva hospodářství pro výstavbu nového jaderného zdroje.
Spuštění je reálné v roce 2039
Nyní JESS podala ke slovenskému Úradu jadrového dozoru žádost o vydání povolení na umístění jaderného zařízení o výkonu až 1700 megawattů. Jedná se o obdobné řízení, kterým již v Česku prošel zvažovaný třetí a čtvrtý blok v Temelíně a pátý blok Dukovan.
Informaci jako první přinesla slovenská média, mluvčí ČEZ podání žádosti potvrdil. „Je to součást předpřípravné etapy projektu nového jaderného zdroje. Tedy získání všech možných povolení, která lze získat dříve, než se začne rozhodovat o projektu samotném,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Podle informací slovenských médií chce JESS podat dokumentaci k novému bloku stavebnímu úřadu do konce roku 2025. Samotná výstavba by mohla začít v roce 2031, nový blok generace III+ v Jaslovských Bohunicích s výkonem 1000 až 1700 MW by pak mohl zahájil provoz v roce 2039.
Plán pro Česko: 4 velké a 10 menších reaktorů
Prioritou pro Skupinu ČEZ zůstává domácí trh, kde chce výstavbu jaderných bloků rozjet ve velkém stylu. Nyní vybírá dodavatele technologie pro pátý blok Elektrárny Dukovany, ve hře je francouzské EDF, korejské KHNP a americký Westinghouse. Stejný dodavatel by následně měl dodat až tři další velké bloky o výkonu 1000 až 1200 MW – jeden další do Dukovan a dva do Temelína.
V posledních letech se ČEZ začat vážně zajímat také o malé a střední modulární reaktory. Také zde je ve fázi výběru dodavatele technologie – šanci mají například společnosti GE Hitachi, NuScale a Rolls-Royce. První modulární reaktor by chtěl ČEZ postavit už v letech 2032 až 2035 v areálu Elektrárny Temelín.
Jenže i to má být pouze předehra. Další modulární reaktory by podle nedávného vyjádření Skupiny ČEZ mohly vyrůst nejen v Temelíně a Dukovanech, ale také v Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí či Dětmarovicích. Tedy v místech, kde dnes stojí uhelné elektrárny nebo teplárny. Lokality starších elektráren mají výhodu díky připojení k elektrizační soustavě a dostupné vodě pro chlazení.
David Tramba