INZERCE

Letošní žebříček nejbohatších Čechů a Slováků přináší mnohá překvapení. Foto: Pixabay (autor Pete Linforth)

Čeští miliardáři bohatnou rychleji než v letech prosperity. Nejvíc Křetínský s Tykačem

Nejbohatším Čechům a Slovákům se až na výjimky daří skvěle. První stovka nejbohatších v žebříčku týdeníku Euro loni rozšířila svůj majetek v součtu o 463 miliard na 2,6 bilionu korun. Víc než polovina ze zmíněného růstu připadá na tři energetické dravce – Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a Pavla Tykače.

Týdeník Euro v tomto týdnu vydal tradiční žebříček nejbohatších Čechů a Slováků. Výrazné zbohatnutí lze pozorovat hlavně u byznysmenů podnikajících v energetice, finančních službách a zbrojním průmyslu. Největší přírůstek oproti loňsku zaznamenal Daniel Křetínský, který se díky tomu posunul na druhé místo za Renátu Kellnerovou.

Ještě v roce 2016 Euro ocenilo majetek Křetínského na necelých 40 miliard korun. Loni se už přiblížil hranici 100 miliard a letos je již na 217 miliardách. Podle Eura se jedná o odhad velmi konzervativní, který beze v úvahu dočasnou povahu oživení v uhelné energetice i postupný ústup cen elektřiny z loňských rekordních hodnot.

Jízda na vlně drahých energií

Hlavním tahounem ziskovosti Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ve kterém má Křetínský nepřímo drží něco přes 50 procent akcií, jsou v poslední době uhelné a plynové elektrárny. Hlavně ty, které v minulých letech EPH levně nakoupilo v Německu, Itálii, Británii a dalších zemích. Elektrárny, které ještě před třemi lety byly doslova „na odpis“, dnes generují zisky v řádu desítek miliard korun.

Prospěch z toho má také druhý největší akcionář EPH Patrik Tkáč, ten vykázal v našem žebříčku skok z loňských 80 miliard na 165 miliard korun a pojistil si pozici nejbohatšího Slováka. Hlavním zdrojem jeho bohatství je 44procentní podíl v EPH a vyplacené dividendy, které Tkáč dále reinvestuje.

Uhelné elektrárny v Česku i zahraničí stojí i za skokovým zbohatnutím Pavla Tykače. Podle známých čísel a zveřejněných výsledků je zřejmé, že hodnota Tykačova majetku již překročila 100 miliard korun. V žebříčku se tak posunul vzhůru na sedmou pozici. Ale i v jeho případě je ocenění majetku poměrně konzervativní, reflektuje omezenou životnost uhelných bloků i trend klesajících cen elektřiny.

Letošní žebříček nejbohatších Čechů a Slováků

Přehled nejbohatších Čechů a Slováků dle týdeníku Euro v roce 2023. Zdroj: týdeník Euro

Prvenství v žebříčku stále drží majitelé skupiny PPF. Po tragické smrti Petra Kellnera v březnu roku 2021 přešlo vlastnictví největší české investiční skupiny do rukou Renáty Kellnerové a dětí. Podle nového propočtu týdeníku Euro na rodinu Kellnerových připadá majetek za 285 miliard korun. Jejich náskok je stále veliký, ale postupně se zmenšuje.

Loňské výsledky pokazil hlavně odchod z ruského trhu, kdy PPF musela s vysokou ztrátou prodat Home Credit and Finance Bank a portfolio nemovitostí v Rusku. Částečně si aspoň skupina vykompenzovala ztráty výhodným prodejem podílu v Mall Group polskému Allegru. Další významné prodeje firem se projeví až v letošních výsledcích a mohou se kladně projevit v ocenění majetku rodiny Kellnerových.

Polepšili si také Babiš a Komárek

Například třetí nejbohatší Čech Karel Komárek rozšířil svůj majetek o 15 miliard na 170 miliard korun. Letos v únoru Komárkův Allwyn ovládl provozovatele britské národní loterie, společnost Camelot UK. Od února příštího roku bude následovat desetileté období, po které bude britskou loterii provozoval Allwyn na základě loňského vítězství ve veřejné soutěži.

Polepšil si také Andrej Babiš, v meziročním srovnání o 42 miliard na 135 miliard korun. Promítl se zde skokově rostoucí zisk holdingu Agrofert, o kterém Ekonomický deník informoval v červenci. Často slyšíme, že se Agrofert „přiživil“ na vysoké inflaci a Babiš bohatne na drahých potravinách; s přihlédnutím k růstu zisku Agrofertu se tato kritika zdá být opodstatněná.

Více o nejbohatších českých a slovenských byznysmenech se dočtete v týdeníku Euro, který vyšel v pondělí 18. září.

(dtr)