INZERCE

ISLASOL I B je solární elektrárna o výkonu 14 megawattů, která se nachází na filipínském ostrově Negros. Foto: prezentace spol. ThomasLloyd

Českým investorům dochází trpělivost při čekání na peníze od skupiny ThomasLloyd. Došlo i na exekuce

Kauza mezinárodní investiční skupiny ThomasLloyd, která nalákala stovky českých investorů k účasti na financování stavby obnovitelných zdrojů v Asii, se dále dramatizuje. Podle zjištění Ekonomického deníku jsou proti její české pobočce ThomasLloyd Cleantech Infrastructure (Czech) vedeny dvě pravomocné exekuce. Pokud firma nezaplatí, může skončit v insolvenčním řízení.

Právník Martin Halada z advokátní kanceláře Halada Legal, který zastupuje část investorů do dluhopisů skupiny ThomasLloyd, upozornil, že jedno rozhodnutí je elektronický platební rozkaz a druhé je rozsudek pro zmeškání. „Obojí dokládá, že ThomasLloyd je přinejmenším laxní, když proti elektronickému platebnímu rozkazu ani nepodal odpor a v druhé věci se k soudu za ThomasLloyd nikdo nedostavil, takže soudce mohl vynést rozsudek pro zmeškání,“ uvedl Martin Halada.

První dvě exekuce směřující proti skupině ThomasLloyd v ČR. Zdroj: exekuce.cebia.cz

Advokát Halada dále zmínil, že od podávání žalob na ThomasLloyd prozatím upustil. „Z probíhajících exekucí vyplývá riziko insolvenčního řízení a klienty tedy v současnosti od podávání žalob odrazuji, protože by riskovali vyložení nákladů na soudní poplatek, který by nemuseli získat zpět. V insolvenčním řízení bych pak případně přihlásil pohledávky všech mých klientů,“ doplnil Martin Halada.

Dluhopisy za miliardu korun a další peníze

Jedná se o kauzu, na kterou Ekonomický deník již několikrát upozornil. ThomasLloyd v Česku získával investory do pozice tichých společníků. Současně prostřednictvím české dceřiné společnosti vydal dluhopisy v objemu 1,01 miliardy korun, nabízel zde i obligace vydané v Lichtenštejnsku. Problém je v tom, že Thomas Lloyd Cleantech Infrastructure Holding už víc než rok nevyplácí slíbené úroky držitelům dluhopisů. Investoři v roli tichých společníků marně čekají na peníze od poloviny roku 2020.

Firmy skupiny ThomasLloyd rozesílají investorům informační newslettery, ve kterých slibují „brzké“ obnovení plateb – tedy výnosů z investic a úroků z dluhopisů. Podle informací Ekonomického deníku však k obnovení plateb do dne vzniku této zprávy, tedy do 10. listopadu 2023, nedošlo.

Podle mluvčího skupiny ThomasLloyd Marca Duckecka z letošního července je zapotřebí brát v úvahu, že tato firemní skupina ThomasLloyd investuje téměř výhradně do nelikvidních infrastrukturních aktiv neobchodovaných na burze. Je tudíž závislá na dividendách ze zisku nebo výnosu z prodeje firem. Konkrétně společnost investovala do velkých solárních parků v Indii a na Filipínách. V druhé jmenované zemi postavila také tři elektrárny na spalování biomasy.

Nervozita mezi investory narůstá a část z nich se obrátila na právníky. Martin Halada k dnešnímu dni zastupuje 64 klientů. „Průměrný věk klientů je okolo 60 let, průměrná investovaná částka dosahuje 1 170 000 korun. Přidala se i první právnická osoba – dobročinná nadace, která u ThomasLloyd zainvestovala přes 9,9 milionu korun s vidinou toho, že výnosy budou podporovat její dobročinnou činnost,“ popisuje advokát Halada.

Exekuce zřejmě k úspěchu nepovedou

Ohledně úspěchu exekucí je však Martin Halada skeptický. „Společnost ThomasLloyd Cleantech Infrastructure (Czech) a.s. byla založena jako účelová společnost a z toho, jak její fungování zatím chápu, tak pouze emitovala dluhopisy a vybrané prostředky od investorů pak dle emisních podmínek investovala obratem do dluhopisů a finančních nástrojů mateřské společnosti. Ve společnosti tak nejspíše nebude žádný hmotný majetek, pravděpodobně žádná hotovost na účtech a v účetnictví pravděpodobně pouze pohledávky právě za mateřskou společností,“ upozornil.

Martin Halada doporučuje spíše cestu mimosoudního jednání s ThomasLloyd. „Pro ThomasLloyd může být výhodnější jak ekonomicky, tak reputačně, vypořádat alespoň závazky proti mým klientům, protože většina mých klientů již dluhopisy vypověděla. Domnívám se, že ale drtivá většina drobných investorů dluhopisy pouze drží, čeká až na jejich řádnou splatnost a slepě doufají, že ThomasLloyd začne znovu vyplácet kupónové platby,“ dodává.

V posledních dvou týdnech Martin Halada zaznamenal posun pozitivním směrem. „ThomasLloyd si zajistil české právní zastoupení a proběhl mezi námi již prvotní kontakt ohledně možného mimosoudního řešení pro mé klienty,“ doplnil Martin Halada.

David Tramba