INZERCE

Plynovod - ilustrační foto. Zdroj: fotobanka spol. NET4GAS

Český statistický úřad dál tvrdí, že dovážíme plyn z Ruska. I když už k nám 70 dní žádný neteče

Česká republika už déle než dva měsíce odebírá jiný než ruský zemní plyn. Po odstavení Nord Streamu a následných explozích, které zničily část potrubí na dně Baltského moře, už to ani jinak nejde. Přesto Český statistický úřad tuto změnu jaksi nepostřehl a dál ze setrvačnosti uvádí, že plyn k nám jde z Ruska.

Pokud máte pocit, že statistika je jen přesný součet nepřesných čísel, tak následující zpráva vaše podezření jen posílí. Český statistický úřad v detailní statistice o zahraničním obchodu (aplikace STAZO) uvádí, že i v září pocházel zemní plyn dovezený k nám téměř zcela z Ruska. Konkrétně se mělo jednat o import v hodnotě 18,72 miliardy korun.

Problém je v tom, že to není a ani nemůže být pravda. Dodávky z Ruska k nám již byly zcela nahrazeny norským plynem a dodávkami z LNG terminálů v Belgii a Nizozemsku. Tyto zdroje od konce srpna zásobují střední Evropu namísto odstaveného Nord Streamu. Dodávky z náhradních zdrojů jsou až překvapivě vydatné a stačí na pokrytí spotřeby Německa, Česka, Rakouska a zčásti také Slovenska.

Údaje ČSÚ jsou zatím jen předběžné

Proč na to nereagoval Český statistický úřad? „Zpravodajské jednotky, které nám ve statistice zahraničního obchodu dovoz zemního plynu vykazují, stále převážně uvádějí původem ruský plyn. U ostatních subjektů, které zemní plyn do ČR dovážejí a údaje nám nevykazují, nemůžeme dnes jednoznačně zemi původu určit,“ uvedl mluvčí ČSÚ Jan Cieslar.

Statistika ČSÚ o dovozu plynu za měsíc září 2022

Dovoz zemního plynu do Česka v září 2022. Zdroj: ČSÚ

„Energetický regulační úřad, se kterým jsme ve věci v kontaktu, nám potvrdil, že část zemního plynu, která je k nám v posledních měsících dovážena, a to i v září, je skutečně ruského původu (zprostředkovaně přes německé obchodníky) a je obsažen v dodávaných směsích kvůli naší přenosové soustavě. Dovážen je k nám zároveň nově i plyn nám neznámého původu. Aktuálně ve spolupráci s Celní správou ČR také prověřujeme i již vykázané údaje o dovozech zemního plynu a jeho zemi původu,“ dodal k tématu Jan Cieslar.

Mluvčí ČSÚ dodal, že zveřejněné údaje za září, ale také všechny měsíce roku 2022, jsou v tuto chvíli předběžné a mohou být revidovány.

Plyn už není ruský, ale norský

Podle vyjádření plynárenských expertů a manažerů dnes do České republiky míří hlavně norský zemní plyn. „Podle našich odhadů je teď kolem 65 procent zemního plynu spotřebovávaného v Praze původem z Norska,“ uvedl v září předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský. Plyn ze Severního moře má totiž jiné chemické složení, oproti plynu z Ruska nebo z LNG terminálů obsahuje méně metanu a má tak vyšší výhřevnost.

Tok plynu do a z Německa v pondělí 7. listopadu 2022. Zdroj: Trading Hub Europe (THE)

Norský plyn ve směsi s tím ruským nejspíš směřoval do Česka už v letních měsících. V té době totiž Rusové v rámci energetického vydírání Evropy snížili využití baltského plynovodu Nord Stream na pouhých 20 procent kapacity. Již dříve plynaři zaznamenali zvýšení výhřevnosti, což by svědčilo o dodávce norského plynu. Nicméně ve statistikách ČSÚ se od počátku letošního roku až do září uvádí, že téměř 100 procent plynu dovážíme z Ruska.

Na konci srpna Rusové tok plynu do Německa pod záminkou údržby zařízení „dočasně“ zastavili a už neobnovili. O necelý měsíc později následovaly tajemné exploze a úniky plynu v okolí ostrova Bornholm, po kterých je starší plynovod Nord Stream 1 neprovozuschopný. Na dodávkách přes Nord Stream a německé území bylo donedávna Česko závislé; dovoz ruského plynu přes slovenské území pro český trh skončil na přelomu let 2013 a 2014.

Dodávky z Eemshavenu ve statistice nejsou

Stejně tak je zvláštní, že se ve statistice ČSÚ nijak neprojevily dodávky, které prostřednictvím nedávno dokončeného LNG terminálu v Eemshavenu realizuje společnost ČEZ. První loď s nákladem zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států určená pro český trh připlula do Eemshavenu 20. září a v následujících dnech došlo k přepravě plynu přes německé území do Česka.

LNG terminál Eemshaven se skládá ze dvou speciálních lodí. Exmar (červená loď) slouží k regasifikaci plynu, Golar Igloo (černo-bílá vzadu) k uložení kapalného plynu. Druhá černo-bílá loď přivezla LNG pro vyzkoušení terminálu a vytvoření prvotní zásoby plynu. Foto: David Tramba

Druhá loď s americkým plynem pro český trh dorazila do Eemshavenu před měsícem. I díky těmto dodávkám se v České republice podařilo naplnit podzemní zásobníky plynu na téměř 100 procent kapacity. Skeptiky očekávaný nedostatek plynu po vypnutí dodávek z Ruska se tak nenaplnil.

David Tramba