Ceny elektřiny a zemního plynu nepříjemně rostou. Zatímco někteří dodavatelé tlak neustáli a zkrachovali, jiní na tom umějí vydělat. Platí to hlavně v případě společnosti E.ON Energie. Druhý největší dodavatel elektřiny v Česku loni dokázal navýšit čistý zisk meziročně o 56 procent na 2,285 miliardy korun.
Ke zmíněnému nárůstu došlo i při minimálním zvýšení hodnoty tržeb (meziročně o 2,8 procenta na 52,3 miliardy korun. Finanční ředitelka E.ON Energie Alena Rozsypalová ve vyjádření pro agenturu ČTK nárůst ziskovosti vysvětlila mimořádnými vlivy, jako byla vyšší spotřeba elektřiny v domácnostech v době lockdownu, vyšší výroba vodních elektráren či rozpouštění rezerv na soudní spory.
Ve výroční zprávě E.ON Energie, uložené ve Sbírce listin, se lze dočíst, že loňský zisk výrazně vylepšila změny reálné hodnoty komoditních derivátů v souvislosti s obchodováním na energetických burzách. Loni tento zisk dosáhl 511 milionů korun oproti ztrátě 85 milionů korun o rok dříve.
E.ON loni dodal koncovým zákazníkům v Česku 9,46 miliardy kWh elektrické energie a 7,56 miliardy kWh zemního plynu. Zajímavostí může být, že víc než třetinu zmíněného objemu elektřiny nakoupil E.ON od výrobců z obnovitelných zdrojů energie. Zbytek pokryl nákup elektřiny od společnosti ČEZ. Nákup elektřiny přímo u výrobců a nikoliv na energetických burzách, kde se cena od loňského podzimu pohybuje v extrémních hodnotách, má na ziskovost E.ON Energie pozitivní dopad.
„Vzhledem k tomu, že Společnost uplatňuje konzervativní strategii zajištění komodit, tak finanční výsledky nebyly v důsledku růstu cen komodit významně ovlivněny. Společnost díky stabilní finanční pozici nepotřebuje externí financování. Zároveň má Společnost připravené různé variantní scénáře pro možný budoucí vývoj,“ uvedla v závěru výroční zprávy předsedkyně představenstva E.ON Energie Claudia Viohl.
Konkurentům zisk stagnoval, nebo klesl
Co se týká dalších velkých dodavatelů na českém trhu, ČEZ Prodej loni zaznamenal nárůst čistého zisku o necelých 5 procent na 2,49 miliardy korun. Naopak společnost innogy Energie vykázala pokles čistého zisku o 35 procent na 1,34 miliardy korun. Způsobil to prudký růst nákupních cen elektřiny a plynu, který srazil marže z prodeje obou komodit koncovým zákazníkům.
Podobné jsou i výsledky pražských energetických společností. Čistý zisk skupiny PRE za loňský rok dosáhl 2,52 miliardy korun a oproti roku 2020 se téměř nezměnil. Konsolidovaný zisk Pražské plynárenské se snížil asi o čtvrtinu na 857 milionů korun. Letos se plynárna dostala do finanční tísně, kterou vyřešila s pomocí úvěru a záruk ze strany akcionáře – hlavního města Prahy.
Do větších potíží se dostali někteří alternativní dodavatelé elektřiny, kteří skok v nákupních cenách elektřiny a plynu nezvládli. Bohemia Energy ukončila činnost v říjnu loňského roku a statisíce zákazníků převedla do režimu dodavatele poslední instance. Stejně neslavně skončily dceřiné firmy Bohemia Energy – X Energie, Europe Easy Energy či Energie ČS.
Co se týká dalších významných dodavatelů, tak v lednu skončil na trhu Lumius, který býval silným hráčem na trhu s energií pro podniky a veřejný sektor.
David Tramba