Neděle, 28. listopadu, 2021

Česko začalo dovážet ropu z USA i Norska. Rusové ztrácejí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jsme závislí na dodávkách plynu z Ruska, totéž lze říct o dovozu jaderného paliva. Zcela opačná situace nastala v případě ropy. Jak lze vyčíst z detailních čísel Českého statistického úřadu, loni se k nám surovina pro výrobu nafty, benzinu a plastů dovážela z deseti různých zemí. První místo sice stále patří Rusku, ale jeho podíl klesá. Naopak v meziročním srovnání skokově narostl dovoz ze Spojených států amerických, Velké Británie a Norska.

Podíl dovozu z Ruska loni dosáhl necelých 49 procent. Na českém trhu ztrácejí i tradiční další dodavatelé z postsovětského prostoru – tedy Ázerbájdžán a Kazachstán. Druhý jmenovaný stát loni přišel o tradiční třetí příčku, více ropy – co se týká objemu i finanční hodnoty – prvně v historii do Česka dodaly Spojené státy americké. Objem dodávek ze severoamerické země meziročně narostl o 163 procent na 728 tisíc tun (to je 11,8 procenta celkového dovozu).

Dovoz ropy do České republiky v roce 2020

zdroj: ČSÚ – systém STAZO

Ještě v roce 2015 přitom Česko dováželo ropu prakticky jen z Ruska (podíl přes 56 procent), Ázerbajdžánu (33,4 procenta) a Kazachstánu (téměř 10 procent), menší množství tehdy na náš trh doputovalo z Maďarska. V některých letech se ve statistikách objevoval import z Alžírska či Libye. Až v posledních pěti letech do českých rafinerií doputovala ropa z netradičních zdrojů. V roce 2016 se mezi dodavateli prvně objevila Saúdská Arábie, v roce 2019 Spojené státy s Nigérií a loni Británie spolu s Norskem. Jistým překvapením může být loňský import 35 tisíc tun z afrického Nigeru, který těží ropu poměrně krátce a v nevelkých objemech.

Dovoz ropy do České republiky v roce 2015

zdroj: ČSÚ – systém STAZO

Jediným zpracovatelem ropy v Česku je Orlen Unipetrol, vlastník ropných rafinerií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Zmíněný podnik však obchodní smlouvy s dodavateli dlouhodobě nekomentuje. Obecně platí, že litvínovská rafinerie zpracovává sirnatou ropu z Ruska, dodanou ropovodem Družba, zatímco kralupská rafinerie odebírá lehkou ropu z různých koutů světa. Dodávky v tomto případě probíhají prostřednictvím přístavu v Terstu a ropovodů TAL a IKL.

Unipetrol změnil svůj název na počátku letošního roku 2021, zdůrazil tím vazbu na svého vlastníka – polský koncern PKN Orlen. Loňské finanční výsledky Orlen Unipetrolu nepříznivě ovlivnily dopady globální koronavirové pandemie. Tržby klesly ze 129 na 83 miliard korun, loňské hospodaření skončilo se ztrátou 5,4 miliardy korun oproti čistému zisku 726 milionů korun v roce 2019.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter