Česká vláda chtěla v nejbližších měsících ukončit odběr ruské ropy, ale ta najednou přestala téct za nejasných okolností. Dodávky ropy potrubím Družba „vyschly“, údajně je za tím zpoždění dodávek ze strany tradičního ruského dodavatele. „O situaci víme a jsme v kontaktu se všemi relevantními aktéry,“ řekl k zastavení dodávek ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Podle vyjádření ministra Vlčka v tuto chvíli není jisté, z jakého důvodu ropa přes ropovod Družba neteče. „Rafinerie v Česku jsou na tuto situaci dobře připraveny a zároveň máme nastavený robustní systém státních hmotných rezerv, pro potřeby domácností a firem je tak ropy dostatek. A ukazuje se, jak klíčové bylo naše rozhodnutí investovat do posílení přepravní kapacity ropovodu TAL, kde jsou dodávky stabilní,“ doplnil Lukáš Vlček.
Zatím sáhneme do ropných rezerv
Krátce poté se k mimořádné situaci vyjádřil také Orlen Unipetrol, což je vlastník ropných rafinerií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. „Na straně dodavatele, mimo naši kontrolu, došlo ke zpoždění aktuální dodávky ropy, která proudí do České republiky ropovodem Družba. Proto jsme z preventivních důvodů požádali Správu státních hmotných rezerv o předjednání případné zápůjčky ropy tak, aby v případě potřeby byly připraveny podmínky pro zajištění kontinuity výroby a dodávek pohonných hmot pro český trh,“ uvedl Orlen Unipetrol na sociální síti X.
Státem vlastněná společnost MERO ČR, která je provozovatelem ropovodů na českém území, dodává, že Česko je podobné výpadky připraveno. „Zásobování Česka ropou není nijak ohroženo. Pro případy krátkodobého výpadku zásobování jsou k dispozici strategické zásoby ropy a ropných produktů, které pokryjí fungování státu po dobu 90 dní. Zásobování západní cestou, tedy z ropovodů TAL a IKL, běží bez problému,“ zdůraznila mluvčí firmy MERO ČR Barbora Putzová.
Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu bude dnes krizovou situaci řešit vláda. Ta by měla schválit zápůjčku původem ruské ropy ze státních hmotných rezerv společnosti Orlen Unipetrol. Do zásobníků společnosti MERO už bude ukládána jiná ropa, pravděpodobně ázerbájdžánská. Ministerstvo též připomnělo, že k podobné situaci došlo v roce 2019, kdy byla ropa dodávaná z Ruska Družbou kontaminována a došlo tehdy k zastavení dodávek na dva měsíce.
Mohlo by vás zajímat
Ruskou ropu brzy nahradí dodávky z Terstu
Dnes už je Česko v jiné pozici. Těsně před dokončením je projekt TAL+, který zajistí Česku dodávky až čtyř milionů tun ropy ročně navíc ropovodem z italského Terstu. Zkušební provoz posíleného transalpského ropovodu TAL má začít v lednu, v plném provozu má být nejpozději v červnu příštího roku. Poté už bude Česko zcela nezávislé na nákupu ropy od agresivního režimu ruského diktátora Vladimira Putina.
Obě české rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou vlastní společnost Orlen Unipetrol. Průměrná roční spotřeba v Česku byla v letech 2010 až 2023 zhruba 7,1 milionu run ropy ročně. Ropovod Družba se na zásobování českých rafinerií podílel z 50 až 58 procent, zbývající množství ropy (původem hlavně z Ázerbájdžánu a Kazachstánu) proteklo přístavem Terst, ropovodem TAL a na něj navazujícím potrubím IKL.
Litvínovská rafinérie společnosti Orlen Unipetrol od loňského října testuje zpracování jiné než ruské ropy. Pro zajímavost: při prvním loňském testu se jednalo o ropu původem z Iráku a Guyany, později testovala také ropu z Norska. Adaptace na jiný typ ropy si vyžádá investice v řádu miliard korun. Menší rafinerie v Kralupech nad Vltavou s kapacitou 3,3 milionu ropy ročně zpracovává jinou než ruskou ropu již od roku 1996.
David Tramba