Neděle, 25. července, 2021

České rafinerie nahrazují ropu z Ázerbájdžánu dovozem z USA

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V minulých letech platilo, že okolo 56 procent ropy Česko dováží z Ruska a 33 procent z Ázerbájdžánu. Jenže letos import z druhé jmenované země téměř ustal, nahradily jej zvýšené dodávky ze Spojených států amerických. Majitel českých rafinerií Orlen Unipetrol k tomu uvedl pouze to, že s dodávkami z Ázerbájdžánu dál počítá.

Jak lze vyčíst z detailních čísel Českého statistického úřadu, v lednu a únoru se k nám nedovezla ani tuna ázerbájdžánské ropy. Až v březnu doputovalo necelých 96 tisíc tun. Za celé čtvrtletí tak vychází v meziročním srovnání pokles o 80 procent. Příčiny tohoto výpadku nejsou jasné, k větším potížím při těžbě či přepravě ázerbájdžánské ropy nedošlo, a to ani v souvislosti s loňskou válkou s Armény o Náhorní Karabach.

Orlen Unipetrol svou obchodní strategii komentuje jen v obecné rovině. „Naší snahou je nákup ropy postupně diverzifikovat a zpracovávat vícero druhů, což se nám daří. Ještě před pěti lety jsme odebírali pět různých typů ropy ze tří zemí. V loňském roce to bylo již deset různých typů z devíti zemí. Testujeme ropu z různých oblastí, jako je třeba Severní Amerika, Afrika nebo Severní moře. Odebírat ropu z Ázerbájdžánu budeme i nadále,“ odpověděl mluvčí Orlen Unipetrolu Pavel Kaidl.

Volné místo na trhu obsadily hlavně dodávky ze Spojených států, které díky boomu těžby z břidlic mají nadbytek takzvané lehké ropy. Objem dovozu z USA se oproti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšil pětkrát na 252 tisíc tun, v korunovém vyjádření se jednalo o zvýšení o 260 procent na 2,08 miliardy korun. Zajímavostí může být, že v přepočtu na tunu je americká ropa levnější než import z postsovětských republik.

Dovoz ropy do Česka v 1. čtvrtletí 2021 podle zemí

Podíl na dovozu ropy do České republiky v 1. čtvrtletí 2021: Zdroj: ČSÚ – systém STAZO

Ještě v roce 2015 Česko dováželo ropu prakticky jen z Ruska (podíl přes 56 procent), Ázerbájdžánu (33,4 procenta) a Kazachstánu (10 procent). V některých letech se ve statistikách objevoval omezený import z Alžírska či Libye. Až v posledních pěti letech do českých rafinerií doputovala ropa z netradičních zdrojů. V roce 2016 se mezi dodavateli prvně objevila Saúdská Arábie, v roce 2019 Spojené státy s Nigérií a loni Británie spolu s Norskem.

Jediným zpracovatelem ropy v Česku je Orlen Unipetrol, vlastník ropných rafinerií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Obecně platí, že litvínovská rafinerie zpracovává sirnatou ropu z Ruska, dodanou ropovodem Družba, zatímco kralupská rafinerie odebírá lehkou ropu z Kaspické oblasti či jiných regionů. Dodávky v tomto případě probíhají prostřednictvím přístavu v italském Terstu a následně ropovody TAL a IKL.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter