INZERCE

Český pivovarník Martin Smetáček, který s kolegy založil pivovar a restauraci Golden Prague si vychutnává Prazdroj při návštěvě Prahy. Foto: Jiří Reichl, Ekonomický deník

České pivo z Ekvádorského pivovaru expanduje do tamních supermarketů

Stoprocentní rozšíření výrobních kapacit pivovaru Golden Prague na roční výstav 3.000 hl čeká skupinu českých investorů, kteří se před lety rozhodli postavit první český pivovar v ekvádorském městě Cuenca. Důvodem je nedávné zalistování jejich lahvového piva do tamní největší sítě supermarketů Supermaxi.

Zhruba před měsícem se skupině českých podnikatelů, kteří v roce 2017 otevřeli svůj pivovar Golden Prague v Ekvádorském městě Cuenca, podařilo dosáhnout zalistování do tamní největší sítě supermarketů Supermaxi. „Celkem mají 140 supermarketů a pro nás to znamená závazek, že dokážeme dodávat pivo v potřebném množství. Proto jsme se rozhodli, že budeme rozšiřovat kapacity o 100%. Celkový výstav by tak měl stoupnout na 3.000 hl ročně,“ říká Martin Smetáček, který je jedním z osmi podílníků a zároveň generálním ředitelem.

Rozšíření provozu vyjde na zhruba 80.000 amerických dolarů a i s potřebným dovybavením počítají čeští podnikatelé na jihu Ameriky s investicí ve výši 200 tisíc dolarů, kterou pokryjí z vlastní kapsy. „Pivovar a věci okolo pro nás nejsou existenční záležitostí. dáváme do toho své peníze a část zisku,“ vysvětluje Smetáček.

„Jsme největší přímý investor v Ekvádoru a tuto investici zvládneme ze svých prostředků. Už dřív jsme počítali s tím, že výrobu můžeme rozšiřovat, takže vlastně vynucený přesun pivovaru na okraj města, který si vymohly úřady se ukazuje jako výhoda. My jsme původně chtěli minipivovar s hospodou, ale to neprošlo přes místní úřady. Pivovar byl pro ně výroba, která nemůže být v centru města,“ vysvětluje Smetáček, který se na několik dnů ocitl v Praze. Pivovar v současné době produkuje 8.000 litrů piva měsíčně. Asi 4.000litrů, což je 80 klasických „kegů“, tedy 50l sudů, jde do hospody a zbytek na prodej. Zajímavostí je, že se české pivo uvařené v Ekvádoru stáčí do českých lahví. „Je paradoxní, že pořídit si půllitrové lahve z České republiky a dovézt je na jih Ameriky je levnější, než koupit místní třetinkové lahve,“ osvětluje Smetáček.

Zalistování do sítě supermarketů je podle Smetáčka velkým úspěchem, protože dosud v nich byly spíše americká piva. „Chceme otevřít trh ve druhém největším městě Ekvádoru – Quitu a vytvořit tam franšízu restaurace. Už jednáme s jedním Evropanem o tom, že by do toho šel s námi,“ nastiňuje plány Smetáček. ¨

Z České republiky jsou také všechny suroviny, kromě kvasnic a vody. Americké chmely, které jsou přidávány do některých piv typu ALE, kupují čeští pivovarníci  od německého distributora. „Chmel poloraný červeňák, který je pro české pivo typický a další místní chmely, které označujeme jako bohemia chmely posíláme jednou za rok kontejnerem z České republiky,“ vysvětluje Smetáček. Ekvádor má podle něj jednu velkou výhodu pro jeho byznysový obor. „Ještě loni byla 37% daň na dovoz sladu z ČR, dneska je to nula. Ekvádor uzavřel dohodu o volném obchodu s EU a tím se i nám značně ulevilo,“ říká s úsměvem ve sluncem zalité Malostranské besedě nad půllitrem Prazdroje.

I některé technologie pivovaru jsou z České republiky. Především ty složitější. Tanky a další nerezové součásti je výhodnější koupit v Číně a přímo na místě upravit. Zkušenosti s tím čeští podnikatelé mají jak z výstavby první části pivovaru, tak z předchozího působení některých z nich. Jeden z akcionářů Tomáš Fencl je bývalý spolumajitel a sládek pivovaru Lobeč.

Dalším, a podle Smetáčka velice důležitým, předpokladem pro úspěch, je účast českého sládka. Právě při svém pobytu v Praze se sešel s několika kandidáty, kteří by chtěli do Ekvádoru vyjet. „Sládka máme vždy na rok a pak se vrací do republiky a přijede další. Podle mne je to pro ně skvělá zkušenost, která je posune zase dál,“ míní Smetáček.

O tom, že kromě technologií se vyváží i sládci jsme podrobně psali v textu Česko nevyváží jen pivo, ale celé pivovary a také sládky

Jiří Reichl