Čtvrtek, 15. dubna, 2021

České dráhy obnoví část spojů do Německa, projíždět přes něj bude i RegioJet

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Tuzemští dopravci začínají postupně obnovovat své spoje do zahraničí. České dráhy ode dneška znovu spustí linku mezi Berlínem a Budapeští, která dosud končila v Děčíně. Postupně vyjedou i některé regionální vlaky, o obnovení dalších spojů dopravce jedná s úřady a německými dopravci. Mezinárodní autobusové linky obnovuje i RegioJet. Německo od neděle zmírnilo některá opatření vůči cestujícím z Česka.

České dráhy ode dneška obnoví plný provoz linky EC Berliner/Hungaria. U ní v posledních týdnech nebylo možné jezdit přes hranice ve směru do Německa. Dráhy ovšem upozorňují, že i nadále budou muset cestující dodržovat některé podmínky, jako jsou například negativní test či vyplnění registračního formuláře. V provozu naopak zatím stále nebudou dva páry vlaků EC a také pár railjetů. Vlaky railjet 256 v celé trase ze Štýrského Hradce přes Prahu do Berlína dráhy obnoví ve směru do Německa od 6. dubna, v opačném směru o den později.

Postupně by se na koleje měly vracet i přeshraniční regionální vlaky. Od začátku dubna budou znovu v plném rozsahu jezdit lokální spoje U28 z Děčína přes Bad Schandau a Sebnitz do Rumburku. Nyní tyto vlaky aktuálně projíždějí bez zastavení stanicemi a zastávkami v úseku Schöna – Sebnitz. Provoz víkendové linky RE20 mezi Ústím nad Labem, Litoměřicemi a Drážďany, která má hlavně turistický charakter, je zatím přerušen do 18. dubna. Přesný termín obnovení linky bude podle drah záviset na epidemiologickém vývoji.

„U ostatních linek vedeme o přesném termínu obnovení jednotlivých spojů jednání s našimi zahraničními partnery. U linky Ex6 Praha-Plzeň – Domažlice – Furth im Wald – Mnichov předpokládáme obnovení provozu v přeshraničním úseku nejdříve od 6. dubna, u mezistátních regionálních spojů na Chebsku a Domažlicku počítáme s pozdějším termínem, přibližně od poloviny dubna. Podobně se ve spolupráci s DB Regio připravujeme i na obnovení provozu linky Cheb – Norimberk,“ uvedla mluvčí státního dopravce Vanda Rajnochová.

Situaci průběžně vyhodnocuje i RegioJet. Ten chce nejprve obnovit provoz autobusových spojů, které přes Německo projíždějí. Týká se to linek do Londýna, Paříže, Amsterdamu a Milána. O mezinárodní jízdenky mezi cestujícími roste zájem, řekl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Linka z Prahy do Londýna zahájí provoz v pátek a zatím bude fungovat jednou týdně. Totéž platí i pro linku z Prahy do Paříže, kterou dopravce spustí 9. dubna, a spoje z Prahy do Milána nebo Amsterdamu, které RegioJet obnoví 16. dubna. Linka z Prahy do Říma funguje jednou týdně o víkendu.

Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolnilo pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. Turismus ale i nadále možný není, nezbytné cesty do Německa jsou dál podmíněné jak negativním testem, tak nástupem do karantény.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter