Česká spořitelna dokončila nákup úvěrového portfolia Sberbank CZ, za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila 41,053 miliardy korun. Převod úvěrového portfolia očištěného o nesplácené a jinak problémové úvěry stvrdil zápis v rejstříku. Zdá se tak, že jen něco málo více než rok od chvíle, kdy se instituce s ruským vlastníkem zhroutila, je celý proces u konce.
Během dubna budou klienti Sberbank CZ převedeni do České spořitelny, potvrdila insolveční správkyně Jiřina Lužová. Od května už budou splácet úvěry na nové účty. Smluvní podmínky úvěrů, včetně úrokových sazeb dohodnutých ve Sberbank CZ se převzetím úvěrového portfolia Českou spořitelnou nemění. Do konce dubna tedy budou klienti splácet své úvěry ještě na původní účty, od 1. května pak už na ty nové, ve spořitelně. O podrobnostech ohledně dalších splátek úvěrů budou všichni klienti během měsíce dubna písemně informováni.
„Jsme rádi, že jsme pomohli vyřešit situaci věřitelů Sberbank CZ a zároveň můžeme ve spořitelně poskytnout naše služby klientům, kterým Sberbank CZ v minulosti poskytla hypoteční a jiné úvěry,” řekla členka představenstva České spořitelny Daniela Pešková.
Vypořádáním kupní smlouvy s ČS se podařilo podle Lužové získat finanční prostředky potřebné k uspokojení pohledávek věřitelů. Teď se dokončuje prodej korporátních dluhopisů náležejících do majetkové podstaty Sberbank CZ. Zároveň se otevřelo i nabídkové řízení na prodej zbylé části úvěrového portfolia banky, doplnila.
Věří tak, že se vypořádání pohledávek věřitelů formou částečného rozvrhu odehraje ve druhé polovině letošního roku. Výtěžek z prodeje úvěrového portfolia společně s dostupnou hotovostí banky, včetně narostlých úroků a předpokládaným výtěžkem ze zpeněžení ostatních aktiv Sberbank CZ bude podle insolvenční správkyně zřejmě také postačovat k plnému uspokojení věřitelů v první skupině (tedy Garanční sytém, který má zákonnou povinnost zahájit výplatu náhrad vkladů z padlé finanční instituce do 7 pracovních dní ode dne, kdy ČNB oznámí, že finanční instituce nedokáže dostát svým závazkům – pozn. redakce) i v té druhé (fyzické osoby a malé a střední firmy). A s velkou pravděpodobností umožní i téměř stoprocentní uspokojení věřitelů ve třetí skupině, což jsou kraje, města, obce a velké společnosti. Celkový rozvrh vypořádání bude možné učinit až na konci insolvenčního řízení po vyhotovení konečné zprávy.
Mohlo by vás zajímat
Situace banky se zhorčila kvůli odivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu
Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.
Insolvenční správkyně Sberbank Jiřina Lužová 16. prosince loňského roku podepsala kupní smlouvu s Českou spořitelnou na prodej úvěrů banky za 47,1 miliardy korun. Tehdy předpokládala, že věřitelé budou vypořádáni ve druhé polovině roku 2023. Už tehdy při podpisu ale ocenila odpovědný a profesionální přístup ze strany České spořitelny a podporu řádného věřitelského výboru, jak informoval Ekonomický deník.
„V tuto chvíli mohu konstatovat, že svou podstatou a velikostí se insolvence Sberbank CZ řadí mezi největší a nejúspěšnější insolvence v historii České republiky. Potvrdilo se, že záchranný systém nastavený v České republice funguje velice dobře. Poděkování patří všem, kteří se na celém procesu podíleli, zejména pak České spořitelně,” reagovala dnes Lužová.
Pro představu, u většiny bankrotů v Česku se uspokojení věřitelů pohybuje do deseti procent, v případě historických bankrotů bank a družstevních záložen to bylo 38 procent. A jak už dříve pro Ekonomický deník uvedla výkonná ředitelka Garančního systému Renáta Kadlecová, průměrná doba insolvenčních řízení bank a družstevních záložen v Česku je aktuálně asi 15 let.
(mig, s přispěním ČTK)