INZERCE

Uhelná elektrárna Dětmarovice na Ostravsku. Foto: Skupina ČEZ

Černouhelné prokletí. Tři elektrárny loni srazily zisk ČEZ o 4 miliardy

Vše, co je cítit uhlím, smrdí také průšvihem. Tak lze v kostce shrnout výsledky dceřiných společností ve Skupině ČEZ. Do kategorie těžce ztrátové spadly hlavně tři černouhelné elektrárny – Dětmarovice, Chorzów a Skawina, které v součtu prodělaly 4 miliardy korun. Vzhledem k přecenění majetku vykázaly ztrátu ve výši 2,5 miliardy korun také Severočeské doly. Ostatní významné firmy ve Skupině ČEZ se i v době koronavirové krize udržely většinou v zisku.

Titul nejztrátovější dceřiné firmy ve Skupině ČEZ je putovní. V minulých letech jej držely třeba větrné elektrárny v Rumunsku nebo firma držící podíl v maďarské společnosti MOL. V loňském roce byla podle právě zveřejněné výroční zprávy nejztrátovější holdingová firma CEZ Polska s prodělkem ve výši 4,28 miliardy korun. Pod tuto holdingovou strukturu patří černouhelné elektrárny Skawina (loňská ztráta 911 milionů korun) a Chorzów (2,47 miliardy v minusu), ale také další – vesměs ztrátové – aktivity na polském trhu.

Tradičně ziskové Severočeské doly, které běžně vydělávají okolo dvou miliard korun ročně, se loni propadly do ztráty 2,51 miliardy korun. Souviset to může s přeceněním majetku, ale také s loňským propadem těžby hnědého uhlí o 25 procent v meziročním srovnání. Černouhelná elektrárna Dětmarovice u Ostravy loni vytvořila ztrátu 721 milionů korun (podobně jako o rok dříve). Vzhledem k ekonomické nevýhodnosti černého uhlí byla v provozu jen v minimálním rozsahu. ČEZ ve výroční zprávě uvedl, že za celý minulý rok nakoupil pouze necelých 70 tisíc tun černého uhlí.

Ztrátové elektrárny na prodej/zavření

Dobrou zprávou pro akcionáře Skupiny ČEZ může být, že tři nejztrátovější elektrárny brzy z portfolia zmizí. ČEZ odstaví nejpozději na jaře 2023 tři zbývající bloky Elektrárny Dětmarovice. Částečnou náhradu zajistí plynové kogenerační jednotky, které do budoucna převezmou funkci výrobce tepla pro zákazníky v Orlové a Bohumíně. Elektrárny Skawina a Chorzów zkouší ČEZ prodat, podle posledních zpráv zůstávají ve hře čtyři zájemci o jejich převzetí.

Dlouhodobě nejziskovější dceřinou společností ve skupině je ČEZ Distribuce. Platilo to i v loňském roce, kdy tento provozovatel rozvodné sítě vydělal přes 7,3 miliardy korun po zdanění. ČEZ Prodej navzdory koronavirové krizi navýšil v meziročním srovnání čistý zisk dvojnásobně na 2,37 miliardy korun. Dařilo se také společnosti Energotrans, která vlastní elektrárnu Mělník a vyrábí teplo pro východní polovinu Prahy. Té se podařilo navýšit zisk z 824 na 985 milionů korun.

Pozitivním překvapením může být zlepšení v hospodaření některých dceřiných firem v Rumunsku a Bulharsku. Podnikům z oboru distribuce a prodeje elektřiny pomohlo uvolňování dosud přísných pravidel regulace. Například bulharské CEZ Razpredelenie loni vydělalo dlouho nevídaných 513 milionů korun. ČEZ z toho však už velký prospěch mít nebude. Rumunské dceřiné podniky prodal na konci března, ke konci června chce dotáhnout prodej bulharských společností.

Nejslabší zisk od roku 1999

Konsolidované výsledky za celou skupinu zveřejnil ČEZ již v polovině března. Čistý zisk za loňský rok klesl na 5,47 miliardy korun, tedy na třetinu oproti roku 2019 a také na nejnižší hodnotu od roku 1999. Dobrá zpráva naopak je, že čistý zisk po očištění o mimořádné vlivy narostl o 21 procent na 22,8 miliardy korun. Právě druhý zmíněný ukazatel je rozhodující pro stanovení výše dividendy.

Hlavní finanční a provozní výsledky Skupiny ČEZ za rok 2020. Zdroj: prezentace Skupiny ČEZ z 16.3.2021

Loňské výsledky pokazilo hlavně přeceňování dceřiných společností v zahraničí i na domácím trhu. Výsledkem byly škrty v rozsahu 24 miliard korun, týkající se hlavně rumunských větrných parků, rumunské distribuce a polských elektráren. Rychlejší než dříve očekávaný odklon od uhelné energetiky srazil účetní hodnotu Severočeských dolů o 3,27 miliardy korun.

Čistě na provozní úrovni se Skupině ČEZ dařilo lépe. Provozní výnosy navzdory koronavirové krizi loni narostly o 3,6 procenta na 213,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 64,8 mld. Kč a meziročně vzrostl o osm procent. Zvýšení je způsobeno zejména růstem ceny elektřiny na velkoobchodním trhu. Negativní dopad epidemie Covid-19 ve výši tří miliardy korun se podařilo vykompenzovat vyššími zisky z obchodování a snížením nákladů.

David Tramba