INZERCE

Podzemní zásobník plynu u Štramberku na Moravě. Zdroj: prezentace spol. ZAT

ČEPS dokončuje nákup podzemních zasobníků plynu od RWE, získal souhlas antimonopolního úřadu

Státem vlastněný provozovatel přenosové soustavy ČEPS dokončuje akvizici RWE Gas Storage CZ. Odkup firmy od německé energetické společnosti RWE povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v pátek, převodní listinu podepsali zástupci obou firem v pondělí. Nákup schválila vláda ve středu 23. srpna.

RWE Gas Storage CZ, je se šesti podzemními zásobníky plynu s celkovým provozním objemem přes 2,7 miliardy m³ největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v České republice. Předmětem prodeje je celá firma včetně personálního obsazení, sjednaná kupní cena, tedy hodnota vlastního kapitálu, činí 360 milionů euro, tedy v přepočtu 8,7 miliardy korun. Do obchodního rejstříku bude společnost zapsána jako Gas Storage CZ.

„Energetická bezpečnost je pro moji vládu prioritou, zařadil jsem ji i mezi šest nejdůležitějších strategických investic, které jsou naprosto zásadní pro restart Česka. V minulém roce se nám podařilo získat kapacitu terminálů na zkapalněný zemní plyn v nizozemském Emshavenu, nakoupili jsme plyn do zásobníků a jednáme o výstavbě nových plynovodů, které by fungovaly jako další zdroj energie pro české občany a firmy,“ uvedl ke koupi premiér Petr Fiala.

Nákup zásobníků plynu a zajištění jejich úplné kontroly ze strany státu je podle něho dalším konkrétním krokem v úsilí. „Pro vnitrozemské státy, jako je Česko, je přímý vliv na energetickou kritickou infrastrukturu naprosto klíčový. Jsem rád, že se nám podařilo úspěšně napravit další dluh, který nám zanechaly předchozí vlády, a zásadně tímto zvýšit energetickou bezpečnost naší země,“ dodal Fiala.

Podle ministra průmyslu a obchodu Josef Síkely se jedná o jeden z mnoha kroků, prostřednictvím kterých posiluje energetická bezpečnost Česka. „Bývali jsme totiž až příliš zranitelní proti agresorovi zneužívajícímu energetiku jako zbraň proti našemu státu, našim občanům, našim firmám. To už se nesmí opakovat. A já věřím, že díky podobným krokům naší vlády už ani nebude,“ uvedl s tím, že jde o dobrou investici nejen z hlediska energetické bezpečnosti země, ale také z pohledu ekonomických ukazatelů, jak potvrdily i dvě nadnárodní finanční instituce,“ doplnil.

Předseda představenstva ČEPS Martin Durčák uvedl, že bude ve společnosti Gas Storage CZ vykonávat svá akcionářská práva. Cílem je podle něho v maximální možné míře zachovat kontinuitu všech dosavadních procesů a plynulý chod firmy. „Vzhledem k tomu, že ve společnosti zůstává 250 kvalifikovaných a zkušených zaměstnanců včetně řídících pracovníků, jsem přesvědčen, že se nám tohoto cíle společně podaří úspěšně dosáhnout,“ řekl.

Všechny zásobníky sloužící pro potřebu České republiky mají skladovací kapacitu 3,45 miliardy m³, z toho na RWE Gas Storage připadá přes 2,7 miliardy m³. Zmíněná společnost vlastní pět velkých zásobníků na Moravě (Třanovice, Štramberk, Tvrdonice, Dolni Dunajovice, Lobodice) a jeden menší v Háji na Příbramsku.

Zdravá společnost

RWE Gas Storage CZ je zisková a finančně zdravá společnost, která nemá žádné zadlužení u bank. Jedná se tak o zcela jiný příběh než v případě společnosti Net4Gas, kterou chtějí současní vlastníci prodat a stát by ji také rád získal do svého vlastnictví.

RWE vstoupila do českého plynárenství v květnu 2002, kdy při tehdy rekordní privatizační transakci koupila tehdejší společnost Transgas a podíly v regionálních distribučních firmách. Ale už v roce 2013 začala svá aktiva rozprodávat. Začalo to divesticí páteřní sítě plynovodů Net4Gas, následoval prodej distribuční sítě GasNet (2019) a obchodní společnosti innogy Česká republika (2020). RWE si dál v Česku ponechá pouze aktivity v oblasti velkoobchodu s plynem.

(mig)