INZERCE

Cisterna státní akciové společnosti ČEPRO při tankování ropných produktů. Foto: ČEPRO

ČEPRO může získat kontrolu nad RoBiN OIL a jeho sítí 75 čerpacích stanic

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil spojení provozovatelů čerpacích stanic ČEPRO a RoBiN OIL. Podle úřadu nebude mít spojení za následek podstatné narušení hospodářské soutěže na žádném z relevantních trhů. Rozhodnutí již nabylo právní moci, potvrdil Ekonomickému deníku Martin Švanda z antimonopolního úřadu.

Společnost ČEPRO je na území České republiky aktivní v oblastech maloobchodního prodeje pohonných hmot na čerpacích stanicích, velkoobchodního prodeje nafty, automobilového benzínu a ostatních paliv, skladování pohonných hmot a maloobchodního prodeje doplňkového zboží na čerpacích stanicích.

Pod značkou EuroOil provozuje vlastní síť 210 čerpacích stanic. Jediným akcionářem společnosti ČEPRO je Česká republika.

Společnost RoBiN OIL působí na území České republiky v oblastech maloobchodního prodeje pohonných hmot a maloobchodního prodeje doplňkového zboží na čerpacích stanicích.

V rámci své činnosti provozuje celkem 75 čerpacích stanic prodávajících automobilový benzín, motorovou naftu a LPG.

V rámci posuzování spojení se podle Martina Švandy úřad zaměřil nejen na oblasti maloobchodního prodeje pohonných hmot a doplňkového sortimentu na čerpacích stanicích, kde se činnosti spojujících se stran překrývají, ale také na předcházející trhy velkoobchodního prodeje motorové nafty a automobilového benzínu.

V oblasti prodeje pohonných hmot se bude kombinovaný tržní podíl spojujících se soutěžitelů pohybovat pod 15 procenty.

ČEPRO bude čelit konkurenčnímu tlaku silnějších nebo obdobně silných soutěžitelů, kterými jsou zejména společnosti OMV Česká republika, Shell Czech Republic, MOL Česká republika či ORLEN Unipetrol RPA s.r.o. – BENZINA, odštěpný závod.

„Významnějšího podílu nebude spojením vzniklý subjekt dosahovat ani na žádném z lokálních trhů nebo na dálniční síti,“ doplnil Martin Švanda.

Úřad podle něj nezjistil možné negativní dopady na soutěž ani při prověřování vertikálního propojení, které ostatně do značné míry existovalo již před transakcí.

(nik)