Neděle, 1. srpna, 2021

Cena přeskočí miliardu. V srpnu začne velká rekonstrukce stanice metra Jiřího z Poděbrad. Na čas se i uzavře

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V srpnu začne kompletní rekonstrukce stanice pražského metra A Jiřího z Poděbrad. A to včetně výměny eskalátorů a stavby výtahu pro vozíčkáře a rodiče s kočárky. Oprava vyjde Dopravní podnik hlavního města Prahy na 1,29 miliardy korun a práce by měly trvat přes dva roky. Stanice bude muset být po část oprav uzavřena. Práce provede konsorcium firem Strabag a AŽD.

Přesné datum, kdy práce ve stanici Jiřího z Poděbrad začnou, dopravní podnik podle mluvčí Anety Řehková ještě projednává. Podle dokumentů zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek budou opravy trvat od jejich zahájení maximálně 855 dní, tedy asi dva roky a tři měsíce od předání staveniště stavební firmě.

Nejprve vzniknou nové výtahy pro handicapované či rodiče s kočárky. Cestujícím budou sloužit dvě dvojice výtahů. Prvními se vyvezou z nástupiště k přestupní chodbě a odtud dalšími výtahy vyjedou na povrch ve Vinohradské ulici. Většina prací se uskuteční za provozu, který bude přerušen pouze při proražení stropu stanice.

Dělníci rovněž zrekonstruují či vyměnění rozvody a osvětlení, odstraní průsaky, vymění vzduchotechniku a opraví poškozené části obkladů a dlažby.

Poslední fází oprav bude výměna eskalátorů. Vzhledem k tomu, že stanice má pouze jeden výstup, bude na deset měsíců uzavřena a vlaky jí budou projíždět. Vybraná firma také provede geotechnický monitoring raženého díla, tedy sledování podloží. Zjistí stav budov, sítí a objektů souvisejících se stavbou.

Podnik se chystá na opravy dalších stanic. Na trase A to jsou například Hradčanská nebo Želivského. V současné době je opravován vestibul a vyměňovány eskalátory ve stanici metra B Anděl ve výstupu směrem Na Knížecí, kde mohou cestující vystupovat pouze směrem ke křižovatce u Anděla..

Dopravní podnik hlavního města Prahy je největší městskou firmou, která provozuje metro, tramvaje, autobusy nebo lanovku. Zaměstnává zhruba 11 tisíc lidí. Město financuje fungování podniku prostřednictvím takzvaných kompenzací. Loni bylo z rozpočtu města vyčleněno pro městského přepravce 14,6 miliardy korun a v letošním roce 15,3 miliardy korun.

Od srpna se bude v Praze zdražovat jízdné, viz článek.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter