INZERCE

Milan Poulíček, generální ředitel Celní správy. Foto: MF ČR

Bude šéf celníků generálem? Finance to chtějí

Po třiceti letech ve službě u „celníků“ a deseti v hodnosti plukovníka by se mohl současný generální ředitel Celní správy Milan Poulíček stát generálem. Vládě to navrhuje ministerstvo financí.

Při tradičním květnovém povyšování příslušníků bezpečnostních sborů prezidentem republiky by mohl být jmenován i současný šéf celníků Milan Poulíček. Ministerstvo financí navrhuje, aby se stal brigádním generálem.

„Navrhovaný plk. Mgr. Milan Poulíček, generální ředitel Generálního ředitelství cel, prokazuje vysokou profesionální připravenost a ve svých dosavadních funkcích získal všestranné praktické zkušenosti. Je 30 let ve služebním poměru u Celní správy České republiky (dále také „CS“). V rámci služební praxe vykonával široké spektrum činností. Byl jedním z prvních členů nově utvářené represivní složky CS – Boje proti podloudnictví (současná Sekce 03 Pátrání). Výrazným způsobem se podílel na projektu modernizace Celní správy ČR. V oblasti pátrání se pohybuje od roku 2003 na různých vedoucích pozicích. Pod jeho vedením Celní správa České republiky trvale vykazuje velmi dobré výsledky v oblasti odhalování obchodních podvodů, daňových úniků a v boji proti porušování práv duševního vlastnictví,“ uvádí se v odůvodnění návrhu pro členy Sobotkova kabinetu.

Podle materiálu je Poulíček „vysoce hodnocen pro své schopnosti koncepčního způsobu práce s využitím vysoké míry invence a flexibility.“ „Mezi jeho další nesporné schopnosti patří cit pro vytváření pracovních a projektových týmů. Bez této vlastnosti by nebyl schopen v relativně krátkém čase realizovat nezbytné změny. Je osobností, která si získává přirozený respekt nejen u svých přímých podřízených, ale taktéž u partnerů v rámci ostatních složek státu. Za svoji činnost byl již v období před jmenováním do funkce generálního ředitele oceněn řadou vyznamenání a medailí nejen v rámci CS, ale i ostatních bezpečnostních sborů ČR a zahraničních celních správ,“ uvádí materiál ministerstva financí.

Není bez zajímavosti, že návrh na jmenování brigádním generálem přichází v relativně krátkém čase poté, co se Poulíček „postaral“ o bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu, jenž dostal nabídku stát se jeho zástupcem od vedení ministerstva financí, které ale nemá personální pravomoc nad Celní správou. Může pouze jmenovat a odvolat generálního ředitele Celní správy. Nabídku kritizovala například odborová organizace Unie bezpečnostních sborů.

Její předseda Zdeněk Drexler na dotaz Ekonomického deníku uvedl, že Unii připadají okolnosti nestandardní. „Nabídka náměstkyně ministra financí pro bývalého policistu, dnes civilistu je nestandardní. Z určitého úhlu pohledu lze samozřejmě pochopit, že Robert Šlachta je odborníkem v oblasti bezpečnostních složek a nelze se divit tomu, že je o něj v bezpečnostním sboru zájem. Nicméně zákon č. 361 má jasně daný postup obsazení služebního místa,“ uvedl Drexler. Podrobně jsme o tématu psali v textu Unie bezpečnostních sborů: Nabídka Šlachtovi je nestandardní

Jiří Reichl

Šlachta se uchází o místo, na které pravděpodobně nesplňuje požadavky 23.9.2016

Šlachta se nemůže stát náměstkem celníků. Nesplní podmínku tendru 20.8.2016

Šlachta se nestane náměstkem celníků hned. Musí napřed požádat o znovupřijetí do služebního poměru 8.8.2016

Unie bezpečnostních sborů: Nabídka Šlachtovi je nestandardní 15.8.2016

Šlachtovi nabídli místo, teď mu organizují výběrové řízení 12.8.2016